Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie si magazin - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


productie si magazin

9 replies to this topic

#1 DIoana21

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Stei

Postat 24 March 2006 - 08:16 PM

Am si eu o intrebare legata de comercializarea cu amanuntul a produselor finite prin magazine proprii.
Am o carmangerie, dar pe langa produsele din carne obtinute in atelier mai am si marfuri achizitionate de la terti.
Daca am facut inregistrarea 345=711 la pret de vanzare fara a folosi diferentele de pret si TVA neexigibila, iar transferul 371=345 tot la pret de vanzare, cum ma descarc din gestiune cu marfurile vandute?

Problema mea este ca, daca marfurile cumparate de la terti le descarc prin inregistrarea %=371
378
4428
607
produsele finite transferate pe marfuri nu le mai pot descarca in acelasi mod pentru ca imi denatureaza soldul la 378 si 4428.

Va multumesc!



#2 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 24 March 2006 - 09:00 PM

Daca faci 371-345 fara sa te incarci cu adaos comercial,singura solutie ar fi descarcare la pret de transfer al prod.finit,adica 607-371.
Dar de ce nu te incarci 371-345,371-378,371-4428? si atunci separi cele doua gestiuni?
Sau poti sa transformi tot 345 in marfa(in cazul incare toate se comercializeaza in acelasi magazin) si atunci e mai simplu :wink:

Sa aveti minte!



#3 DIoana21

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Stei

Postat 25 March 2006 - 12:40 PM

Pai problema este ca toate produsele finite se transforma in marfa si tot nu este simplu sa fac descarcarea. Problema care mai apare in cazul meu este ca am si semifabricate care se consuma in cursul lunii, iar la sfarsitul lunii nu am sold nici la 345 nici la 341, dar am sold la 711 care se inchide prin 121.
Multumesc pentru raspuns.



#4 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 14 April 2006 - 08:06 AM

DIoana21 Nu inteleg cum poti sa vinzi produsele obtinute la un pret care sa nu depaseasca cheltuielile de productie.Daca nu este asa atunci diferentele trebuie obligat inreg. in 378 .... altfel pentru ce mai avem nevoie de contabilitatea ... daca nu pentru a evidentia si sursa "averii".
__"*"__



#5 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 25 July 2006 - 11:34 AM

E prima oara cand ma lovesc de situatia asta.
Am cumparat un sac de sare si rosii de la tarani. Intrebarea mea e cum le inregistrez in contabilitate? Si ce acte , registre trebuie sa fac la intrarea lor in magazin?
Multumesc, astept raspuns , ca tot citesc pe aici prin carti si nu gases nici un astfel de exemplu.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 25 July 2006 - 12:13 PM

Cand le-ai cumparat ai facut borderou de achizitie si pentru plata facuta , dispozitie de plata .
Pt inregistrarea in gestiune faci NIR , ca pt orice marfa intrata .
In conta , 371 = 462 ; 378



#7 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 25 July 2006 - 01:13 PM

Multumesc frumos, nu era greu deloc si era si logic, Acum dupa ce mi-ai zis m-am luminat. :lol:
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#8 marus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:iasi

Postat 27 July 2006 - 03:23 PM

Vezi postareaDIoana21, la Mar 24 2006, 09:16 PM, a spus:

Am si eu o intrebare legata de comercializarea cu amanuntul a produselor finite prin magazine proprii.
Am o carmangerie, dar pe langa produsele din carne obtinute in atelier mai am si marfuri achizitionate de la terti.
Daca am facut inregistrarea 345=711 la pret de vanzare fara a folosi diferentele de pret si TVA neexigibila, iar transferul 371=345 tot la pret de vanzare, cum ma descarc din gestiune cu marfurile vandute?
Problema mea este ca, daca marfurile cumparate de la terti le descarc prin inregistrarea %=371
378
4428
607
produsele finite transferate pe marfuri nu le mai pot descarca in acelasi mod pentru ca imi denatureaza soldul la 378 si 4428.
Va multumesc!

o corectie: 345=711 NU se face la pret de vanzare, CI la cost de productie (suma cheltuililor aferente productiei realizate se regasesc in 711)
1 cand se doreste evidentiere separata:
produse:
-receptie: 345=711 (la cost de productie)
-vanzare: 531=701, 4427 (la pret de vanzare, care in mod normal este superior sumei din 711)
-descarcare gestiune: 711=345 (la cost de productie al produselor vandute)
marfuri:
-achizitie: 371, 4426=401 (la cost de achizitie)
-receptie: 371=378, 4428 (suplimentarea costului de achizitie cu valoarea adaosului si TVA-ul aferent)
-vanzare: 531=707, 4427 (la pret de vanzare)
-descarcare gestiune: 607, 378, 4428=371 (la pret de vanzare, pentru ca tva neexigibila s-a transformat in tva colectata, iar 607+378 este exact venitul evidentiat prin 707 la vanzare)
2 cand se face transfer:
-receptie produse: 345=711 (la cost de productie)
-transfer produse la marfuri: 371=345 (la cost de productie)
-receptie: 371=378, 4428 (suplimentarea costului de productie cu valoarea adaosului si TVA-ul aferent)
-vanzare: 531=707, 4427 (la pret de vanzare)
-descarcare gestiune: 607, 378, 4428=371 (la pret de vanzare, pentru ca tva neexigibila s-a transformat in tva colectata, iar 607+378 este exact venitul evidentiat prin 707 la vanzare)
poate acum stai si te intrebi de ce nu descarc gestiunea la produse??? pt ca o data cu transferul de la produse la marfuri implicit s-a "transferat" si descarea gestiunii. contul de rezultate nu sufera modificari de sold, ci doar de corespondente.
incearca intai sa gandesti logic, apoi matematic si apoi contabil :P



#9 laura2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 30 November 2006 - 10:46 AM

am si eu o intrebare!!
la o societate care cumpara marmura sau piatra bruta si o taie , finiseaza , apoi o vinde
sau in unele cazuri o monteaza , dar in acelasi timp societatea cumpara si placaj de marmura, gresie ,faianta etc- care se vand ca atare pe care desemenea le vinde sau le monteaza , cum ati tine evidenta contabila?
eu am impartit-o in 2 sectoare -productie
-vanzare cu amanuntul (are magazin de desfacere)

dar as vrea si alte pareri !!!!!!

multumesc



#10 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 02 December 2006 - 09:45 PM

Vezi postareaDIoana21, la Mar 24 2006, 08:16 PM, a spus:

Am si eu o intrebare legata de comercializarea cu amanuntul a produselor finite prin magazine proprii.
Am o carmangerie, dar pe langa produsele din carne obtinute in atelier mai am si marfuri achizitionate de la terti.
Daca am facut inregistrarea 345=711 la pret de vanzare fara a folosi diferentele de pret si TVA neexigibila, iar transferul 371=345 tot la pret de vanzare, cum ma descarc din gestiune cu marfurile vandute?

Problema mea este ca, daca marfurile cumparate de la terti le descarc prin inregistrarea %=371
378
4428
607
produsele finite transferate pe marfuri nu le mai pot descarca in acelasi mod pentru ca imi denatureaza soldul la 378 si 4428.

Va multumesc!
o idee
fa centre de profit pe ficare in parte...magazin si productie..
faci transfer..intre gestiuni..
una e cantitativ valorica iar cealalta e numai vaolorica( magazinul)..si poti sa calc descarcarea de gestiune...
iar prob ta se poate rez prin a face venit la unit de procesare atunci cand transfer de marfa catre magazin...
atat iti spun..restul ..o sa gandesti tu..:P
marian80






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL