Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Refacturare servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Refacturare servicii


22 replies to this topic

#1 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2006 - 01:11 PM

Ce stiti despre refacturarea serviciilor?



#2 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 March 2006 - 01:20 PM

Poti sa mai detaliezi putin? E vorba de refacturare servicii pentru care emiti facturi de decontare in numele clientului(deci care nu implica nici cheltuieli, nici tva deductibil,nici venituri, nici tva colectat)sau servicii la care iti mai pui o cota de......comision si le refacturezi?

camix



#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2006 - 01:33 PM

nu pun comision..
eu vreau sa fac o favoare si am fost rugata sa cumpar servicii pe care apoi sa le refacturez atat persoanelor juridice cat si unora fizice.



#4 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 March 2006 - 02:16 PM

Pe facturi trebuie sa scrii "decontare in numele clientului",se refactureaza aceleasi sume, identice cu cele de pe factura initiala,se specifica ce factura se refactureaza, cu nr.,data,furnizor,se ataseaza copie dupa factura initiala, iar in evidenta contabila se fac urmatoarele inregistrari:
462 = 401
4111 = 462,astfel incit nu te incarci nici cu cheltuiala, nici cu tva deductibil.Se practica aceste facturi de ex. in cazul consumului de en.electrica intr-un spatiu pe care l-ai dat cu chirie, iar factura vine pe firma proprietara a spatiului.Sper ca m-am facut inteleasa.Am sa caut si reglementarile, dar acum sunt putin in deficit cu timpul.Bafta!
camix



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2006 - 02:22 PM

mersi mult, asta vroiam si eu sa fac dar inca ma mai documentez referitor la baza legala

later edit:
(2) Sumele achitate de furnizor/prestator in contul clientului se deconteaza acestuia pe baza unei facturi fiscale pe care se inscrie mentiunea "factura de decontare pentru plati in numele clientului", insotita de copii de pe facturile achitate in numele clientului. In factura fiscala de decontare se evidentiaza facturile fiscale sau alte documente legal aprobate care au fost achitate, baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata aferenta. Furnizorul/prestatorul nu exercita dreptul de deducere pentru sumele achitate in numele clientului si nu colecteaza taxa pe valoarea adaugata din factura fiscala de decontare. De asemenea, nu inregistreaza aceste sume in conturile de cheltuieli, respectiv de venituri, sumele respective contabilizandu-se prin contul 462 "Creditori diversi", inclusiv taxa pe valoarea adaugata. Clientul are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata inscrise in factura fiscala de decontare, insotita de copiile de pe documentele fiscale in baza carora a fost intocmita.

TIPUL ACTULUI: Hotarire a Guvernului
NUMARUL M.Of.: 112
DESCRIERE: pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal



#6 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 27 March 2006 - 03:14 PM

Cunosc un caz de genul asta.cineva avea inchiriat un spatiu.
Factura de energie se emitea pe numele lui ,iar pentru partea ce i se cuvenea proprietarului facea factura ,anexand bineinteles copie dupa factura initiala.La un control, garda financiara i-a anulat toate veniturile aferente facturilor emise pe motiv ca nu avea in obiectul de activitate furnizare de energie.Deci Andreea ,ai mare grija ca prestarile respective sa nu iesa din sfera de activitate.



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2006 - 03:18 PM

nu e vorba de energie.. e vorba de niste servicii gen cazare (la care bineinteles ca n-am cod CAEN)
oricum eu refacturez prin 462 n-am de gand sa bag nimic pe cheltuiala sau venit mai ales ca nu voi face un profit din acest lucru si o sa am la baza un contract cu fiecare beneficiar al serviciului de drept.

mai astept pareri



#8 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 07 April 2006 - 01:57 PM

In legislatie am citit si eu ca atunci cand refacturezi, se foloseste contul 462. Insa e logic? (stiu ca multe sunt ilogice, dar ma intreb si eu)
Contul 462 e un cont de pasiv, si incepe prin creditare.
Cum pot sa folosesc eu acest cont in formula 462=401 (nici in cartea verde nu e data aceasta corespondenta)? Si daca nu apuc sa facturez in timp util in luna in care am facut inregistrarea de mai sus(uneori factura vine f tarziu), in balanta apare acest cont cu semnul minus in credit. Este corect?
Eu acum am control de la finante si firma mea refactureaza energie la chiriasi. Eu tin evidenta prin ct 473 (care e bifunctional). Cei de la control au vazut si mi-au dat citatul din lege. I-am contrazis prin explicatia de mai sus, si... pauza.
Parerea mea e ca mai bine inregistrezi factura asa:
% = 401
473 ( ce trebuie sa refacturezi)
4428
si cand refacturezi:
411 = %
473
4428
Ce parere aveti?



#9 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 07 April 2006 - 09:50 PM

Subscriu ideei cu folosirea contului 462.....



#10 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 April 2006 - 01:06 PM

C_ANDRA-e logic,pt ca ei au gandit lucrurile asa:

intai facturezi
4111=462
si apoi operezi factura pe care ai primit-o de la ELECTRICA
401 =462
stiu ca lucrurile se petrec exact invers si ca mai de graba am fi folosit debitori 461=401 si apoi 4111=461,ca era mai logic,creezi un debitor,care este clientul tau,pana cand ajungi sa facturezi si inchizi 461.Si nici nu stii ce suma sa facturezi!
Dar e clar ca ei au gandit-o invers
nu e bine sa ramai cu sold debitor in 462,asa ca eu nu inteleg de ce nu faci aceste operatiuni SIMULTAN,in momentul cand primesti factura de la electrica factureaza si tu catre client,pt ca nu are nici o implicatie fiscala si te impaci si cu legea



#11 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 10 April 2006 - 09:46 PM

Eu primesc 2 facturi, si fiecare factura o refacturez la cca 120 de persoane juruduce. Uneori cand vreo factura vine cu intarziere, nu am timp sa le facturez in luna care trebuie, si de aceea mai raman cu codite.
Insa incerc sa-mi usurez viata, atunci cand se poate.



#12 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 11 April 2006 - 09:54 PM

Ideea refacturarii si fol conului 462 are sens in contextul impozitarii,mai ales daca esti micro.de ce sa imp un venit care de fapt nu este aferent efectiv act tale ,respecriv furniz de en electrica pe care la randul tau o primesti de la Electrica.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#13 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 12 April 2006 - 10:11 PM

Am si eu urmatorul caz: o societate A inainte sa ii iasa actele de infiintare a dat bani unei alte societati B ca sa ii achizitioneze scule, cat si cateva mijloace fixe. Acum dupa infiintare, doreste sa intre in posesia acestora. Toate facturile sunt pe B.
steluta



#14 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2006 - 07:43 AM

Consideri ca banii dati de societatea A constituie un avans , inchei un contract de vanzare cumparare intre cele doua societati si astfel achizitionezi sculele si mijloacele fixe. Cred ca este varianta cea mai simpla.
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#15 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 20 April 2006 - 09:23 AM

Si cea corecta !!!!!!!!!
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#16 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 21 April 2006 - 05:30 PM

Va multumesc si va doresc ca sfintele sarbatori de Paste sa va aduca lumina in suflet si in jurul vostru
steluta



#17 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 27 July 2006 - 03:03 PM

Problema mea este un pic mai complexa:
Primesc dintr-o alta tara servicii de expertize tehnice (teste laborator) pe care le refacturez in Romania sau altor clienti de afara.
Conform codului fiscal art 133 alin 2 litera d pct.3, serviciile mele de expertiza tehnica sunt taxabile (dpdv al TVA) la locul prestarii. Fiind prestate in alta tara (de unde le cumpar pt intermediere/decontare in numele clientului), eu le facturez fara TVA clientului meu roman? Acea factura de decontare in numele clientului va fi fara TVA? Sau ar trebui sa consider ca eu, ca intermediar de servicii ma comport dpdv legal ca si un prestator direct si automat calculez TVA?
De ex: iau din Turcia serviciul respectiv cu 10 euro (nu are TVA, bineinteles); il revand in RO astfel:
10x3.5 lei = 35 lei (curs BNR etc)
comisionul meu 1 leu.
Aplic TVA doar la 1 leu comision (venitul meu , practic) sau la 35+1 = 36 lei (baza) iar TVAul este 6.8 (adik 36*19%) dar eu nu il colectez, ci scriu pe factura "decontare in numele clientului)?
Cu multumiri,
Mihai
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#18 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 27 July 2006 - 03:15 PM

Vezi postareaaikido, la Jul 27 2006, 01:03 PM, a spus:

Conform codului fiscal art 133 alin 2 litera d pct.3, serviciile mele de expertiza tehnica sunt taxabile (dpdv al TVA) la locul prestarii. Fiind prestate in alta tara (de unde le cumpar pt intermediere/decontare in numele clientului)
...nefiind Dumneata cel care efectueaza prestatia nu va incadrati in prevederile de mai sus; In schimb v-ati putea interesa despre "returnarea" de catre partenerul strain a tva-ului(sau cum s-o numi la ei) pe care l-ati platit(daca este cazul)....sunt tari in care in cazul exportului de bunuri/servicii, daca se face dovada ca acestea au fost exportate, se returneaza tva-ul...
"Putinii oameni care au avut ce sa ne invete au aflat ca suntem copii inteligenti. Ei au fost, din pacate, doar niste picaturi minuscule de apa intr-un desert al ignorantei." The Mentor



#19 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 28 July 2006 - 08:32 AM

Vezi postareacerc, la Jul 27 2006, 04:15 PM, a spus:

...nefiind Dumneata cel care efectueaza prestatia nu va incadrati in prevederile de mai sus; In schimb v-ati putea interesa despre "returnarea" de catre partenerul strain a tva-ului(sau cum s-o numi la ei) pe care l-ati platit(daca este cazul)....sunt tari in care in cazul exportului de bunuri/servicii, daca se face dovada ca acestea au fost exportate, se returneaza tva-ul...

:huh: Eu serviciile le cumpar din Turcia fara TVA; serviciile acelea daca le-as presta eu direct in RO , ar trebui sa colectez TVA (expertiza tehnica, art.133 alin2 lit d Cod Fixist). Eu doar le revand, sunt intermediar. Aplic sau nu TVA?
Anyone? Ati mai trecut prin asta? Rog opinii pe speta asta!
Si intre timp discut si la metodologie la min fin.


Thx!
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#20 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 28 July 2006 - 08:52 AM

Parerea mea este ca, cel putin in momentul de fata, esti obligat sa colectezi TVA...si este similar cu achizitia de bunuri/servicii de catre un platitor de tva de la un neplatitor de TVA.
"Putinii oameni care au avut ce sa ne invete au aflat ca suntem copii inteligenti. Ei au fost, din pacate, doar niste picaturi minuscule de apa intr-un desert al ignorantei." The Mentor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL