Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura externa

1 reply to this topic

#1 saint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 28 March 2006 - 04:03 PM

am un contract de prestari servicii cu o firma din franta. am primit factura.
care este metodologia?
eu tb sa le cer lor acum certificat de rezidenta fiscala.
in momentul cand primesc (cine stie poate peste 1 luna) eu platesc impozitul, fac autofacturarea. dupa aceea platesc factura lor, mai putin impozitul? poate cineva sa-mi trimita si mie conventia cu franta? sau macar sa-mi spuna care este cota din conventie?

multumesc mult.



#2 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 30 March 2006 - 08:09 AM

Depinde unde a fost efectuat serviciul.
Daca nu a fost efectuat pe teritoriul Romaniei atunci platesti factura si gata.

Daca se refera la servicii pe teritoriul Romaniei atunci soliciti certificat de rezidenta si in momentul platii vei retine cota de impozit.

Conventia intre Romania si Franta o poti gasi aici

http://www.apex-team...PDFs/Franta.pdf

succes







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL