Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
micro sau macro? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


micro sau macro?

10 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2006 - 07:12 PM

buna ziua, o societate com. infiintata in dec.2005 s-a declarat microintreprindere.Nu a angajat salariat in 60 zile si am depus 010 in ian 2006 devenind platitor de impozit pe profit 16% in 2006. D-na de la Adm. Fin. mi-a spus sa scriu in decl 010 ca scot soc com de la imp venit si trec la imp profit in acceasi zi cu emiterea certificatului de la Registrul comertului, adica din dec. Este corect asa? Mi-a spus ca bilantul la dec2005 il fac pt micro, iar din 2006 soc com este platitoare de impozit pe profit 16% .Multumesc



#2 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 29 March 2006 - 08:06 PM

prin decl 010 se inregistreaza contributiile,impozitele si taxele pentru anul 2006,nu pentru 2005 si trebuia completata cu data de 01.01.2006 . E corect ca bilantul pentru 2005 sa il depui pe micro.




#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 30 March 2006 - 08:30 AM

D-na de la Adm. Fin. mi-a spus sa scriu in decl 010 ca scot soc com de la imp venit si trec la imp profit in acceasi zi cu emiterea certificatului de la Registrul comertului, adica din dec. Este corect asa?

Asta nu mai e corect :shock:



#4 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2006 - 08:51 AM

normal ca nu este corect. societatea nu poate sa fie si micro si macro in acceasi perioada fiscala



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 March 2006 - 09:12 AM

e corect... daca nu indeplineste conditiile de a fi micro se considera ca nu a fost niciodata, deci va fi platittoare de 16% de la data infiintari, va face rectificative la 100, plati de imp profit etc. daca este cazul + 010

vezi cod fiscal + norme



#6 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 30 March 2006 - 09:52 AM

Am si eu o intrebare. Daca anul trecut (2005) am fost micro si la sfarsitul anului nu aveam decat un singur salariat aflat in concediu de crestere copil , in anul 2006 mai respect conditiile pt a fi microintreprindere sau trebuie sa trec la impozit pe profit?



#7 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 30 March 2006 - 10:01 AM

si cu termenul de 60 zile cum ramane?
decembrie inseamna 30 zile, deci nu poate ramane micro pe 2005 daca optiunea a fost asta la camera de comert?



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 March 2006 - 10:16 AM

geambazumariana a spus:

si cu  termenul de 60 zile cum ramane?
decembrie inseamna 30 zile, deci nu poate ramane micro pe 2005 daca optiunea a fost asta la camera de comert?
cititi cu atentie codul fiscal cu norme... scrie negru pe bleu ca se considera ca nu a fost niciodata micro



#9 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 30 March 2006 - 11:24 AM

Pentru miha m-esti in continoare micro.angajatul are suspendat contractul de munca,numai in cazul daca era lichidat.
LAURA JUNC



#10 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 April 2006 - 03:11 PM

cele 60 de zile sunt calendaristice?
multumesc



#11 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 29 April 2006 - 03:24 PM

da, cele 60 de zile sunt calendaristice. ascultati-l pe dl. Septimiu, ca va da numai sfaturi bune. dumnealui cunaoste legislatia si asa este corect: daca in 60 de zile nu ai angajat, nu ai fost micro niciodata.
referitor la cealalta problema, cand unicul angajat e in crestere copil, esti tot micro. iti spun din experienta. e OK.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL