Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA - nedumerire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA - nedumerire

6 replies to this topic

#1 lylya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2006 - 08:25 PM

Am o nedumerire. In codul fiscal se specifica faptul ca o firma platitoare de TVA este obligata sa achite catre stat TVA-ul de plata la fiecare termen de plata (lunar sau trimestrial). In cazul de fata, o societate platitoare de TVA lunar, a avut intr-o luna TVA de plata, pe care insa nu l-a achitat catre stat iar in luna urmatoare are TVA de recuperat (care il depaseste pe cel de plata din luna precedenta). In opinia mea este obligata sa-si achite TVA-ul din luna precedenta, neavand voie sa faca o compensare intre cele doua. Dar am auzit si opinia potrivit careia cele doua sume din cele doua luni se pot compensa (daca tot nu a apucat societatea sa-si achite la termen TVA-ul!) astfel incat la finalul celor doua luni sa ramana cu TVA de recuperat. Dar mi se pare contrar codului fiscal. Ce parere aveti?



#2 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 29 March 2006 - 08:35 PM

Ai auzit bine: se pot compensa, doar ca in perioada de la scadenta la plata si pana la data compensarii se vor calcula majorari si penalitati de intarziere la plata!




#3 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 29 March 2006 - 08:36 PM

sigur, se compenseaza dar vei datora majorari de intirziere pentru o luna, asta numai daca 4424 acopera 4423



#4 lylya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2006 - 09:12 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri. Da, daca este asa se vor plati majorarile de intarziere care sunt de preferat sumei de TVA de plata din luna precedenta. Este o modalitate prin care societatile se pot eschiva de la plata TVA-ului, numai sa aiba norocul sa nu vina controlul inainte de a ajunge sa aiba TVA de recuperat. Da, din cate stiu 4424 acopera 4423 sau daca nu, oricum il diminueaza considerabil.



#5 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 29 March 2006 - 09:16 PM

ai grija majorarile sunt 0.1%incepind cu 01.01.2006 adica 36.5% pe an, nici cea mai a naibii banca nu iti ia dobanda asta,



#6 lylya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2006 - 10:10 PM

Da, ce sa zic... in situatia data este totusi de preferat sa se plateasca majorarile care reprezinta in total o suma mai mica decat daca s-ar fi platit TVA-ul la termen. Mai ales ca inteleg ca aceasta compensare se face automat prin decontul de TVA, nu necesita nici un efort birocratic suplimentar. Inca o data, multumesc pentru raspunsuri.



#7 lylya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2006 - 11:28 PM

Mai am totusi o nelamurire. Faptul ca se pot compensa sumele in felul acesta este specificat in legislatie sau este prin deductie?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL