Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nedepunerea declaratiei 010 = neacceptarea declaratiei 100?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nedepunerea declaratiei 010 = neacceptarea declaratiei 100??

5 replies to this topic

#1 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 30 March 2006 - 08:21 AM

Am omis sa nu depun pana la 31.01.2006 declaratia 010 prin care se trece de la micro la imm (firma nemaiavand salariati in 2005). Se trezesc acum cei de la finante ca nu-mi primesc declaratia 100 pentru luna martie in care declar impozit pe profit pe motiv ca eu apar cu impozit micro. Conform legii eu sunt acum platitor de imp.pe profit nu venit. Le-am spus ca voi plati si amenda numai sa ma lase sa depun 010 pentru a modifica vectorul fiscal numai ca ei nu vor sub nici o forma. Cum este posibil asa ceva. Eu voi lua amenda in fiecare luna pentru nedepunerea decl.100 dintr-un moft al lor. Pot eu sa declar impozit micro in decl. 100 cand nu pot? Spuneti si voi!



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 30 March 2006 - 08:26 AM

Nu este un moft , erai obligat sa depui 010 daca au intervenit modificari ale vectorului fiscal . Declaratia 100 nu poate fi preluata pt ca ceea ce declari tu nu corespunde cu vectorul fiscal .




#3 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 30 March 2006 - 08:37 AM

Dar ce zici de asta:
O firma care functioneaza din 1994, in 2001 trece la micro, iar la ei in vectorul fiscal nu apare nici micro nici imm. Cine e de vina aici, eu sau ei? Daca ma duc la ei sa depun acum 010 imi spun ca nu mai pot ca trebuia pana pe 31.01. Nu suntem o tara de nebuni? Nu mai declar nimic si la revedere, nu?



#4 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 30 March 2006 - 08:45 AM

Dar tu , in 2001 ai modoficat vectorul fiscal ? Poti dovedi cu copia ta ca ai inregistrat aceasta modificare ?



#5 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 30 March 2006 - 09:15 AM

trimite-o prin posta si o sa se rezolve fara amenda chiar daca ai intarziat sa o depui o sa o primeasca eu asa mi-am rezolvat problema in Arges
comfirmare de primire



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 March 2006 - 09:17 AM

militaru liliana a spus:

trimite-o prin posta si o sa se rezolve fara amenda chiar daca ai intarziat sa o depui o sa o primeasca eu asa mi-am rezolvat problema in Arges
comfirmare de primire
nu iei amenda acum, dar tot vei lua la un moment dat pt nedepunere in termen a unor declaratii :lol:
p.s. si daca nu e in termen poate nu ti-o opereaza sa vezi dicstractie atunci






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL