Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
notificare finante - nedepunere declaratie 300 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


notificare finante - nedepunere declaratie 300

6 replies to this topic

#1 adriana bala

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:tm
  • Interests:conta

Postat 30 March 2006 - 10:31 AM

La una din firmele la care lucrez am primit o notificare de la finante cum ca nu am depus declaratia 300 pt luna septembrie, octombrie, noiembrie - firma fiind inregistrata ca plata tva trimestrial - ,; bineinteles ca aveam toate deconturile depuse in termen, am mers la ei si am primit urmatorul raspuns :" nu e deajuns sa faceti dovada depunerii. Mergeti si aduceti toate declaratiile 010 si dovezile cifrei de afaceri etc de la infiintarea firmei pana in prezent" , iar cand m-am intors cu toate hartiile ghiciti ce am gasit in vectorul fiscal aferent firmei? cea mai mare harababura.

Si asta nu este tot. O alta colega a primit de la aceeasi administratie financiara o notificare cum ca nu are depuse deconturile de TVA, firma fiind neplatitoera de TVA.

Daca ati patit la fel si ati rezolvat cumva problema, imi puteti da si mie o solutie?
adita



#2 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2006 - 10:39 AM

Am ras cu lacrimi.

Poate ca a sosit momentul sa luam si atitudine.
Ce-ar fii sa ne scriem fiecare pataniile si sa le trimitem la sefii de la finante.
Poate Vladescu . Bodu nu stiu ce oameni au in subordine




#3 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2006 - 04:08 PM

Nu mi-a priit rasul pt ca - verificand pe www.mfinate.ro datele despre una din firma la care am tot modificat continuu - ultima modificare din 01.01.2006 de cand a devenit imm - nu-mi apare.
Oare si eu va tr sa merg cu toata arhiva sa le arat ca nu au facut modificarile. :roll:



#4 mihale mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 March 2006 - 05:28 PM

buna

pe mine nu ma mai mira nimic legat de finante. am depus declaratie 100 la luna decembrie la firma la care lucrez in termen, totul bine, in regula, iar in luna februarie cand am cerut un fiscal pentru licitatie am constatat ca din cele 8 contributii care se refera la salarii ei au preluat in baza de date numai 5, iar pentru celelalte m-au pus sa fac rectificativ si, desi era greseala lor, m-au obligat sa fac si declaratie ca nu avem control ca sa poata sa-mi primeasca rectificativele. ce parere aveti? dar, la urma urmei suntem in romania, nu?!?



#5 camitms

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 March 2006 - 07:32 PM

Sa va spun ce am patit eu. La una din firme s-a depus in luna iunie 2005 o declaratie gresita. La CAS angajator, in loc de 1623 ron s-a scris 162 ron, dar suma a fost virata cat trebuie, adica 1623. Am sesizat cand am cerut un certificat de atestare fiscala, in februarie si am depus o rectificativa. Ei bine, programul finantelor nu coreleaza plata efectuata in avans cu rectificativa depusa, asa ca in sold nu apar cu sume neplatite, dar pe rectificativa imi calculeaza dobanzi si penalitati. Am toate sansele ca peste 6 luni sa ma trezesc cu cine stie ce sume de plata pe chestia asta. Am intrebat ce pot face, fiind o eroare de program a finantelor si mi s-a raspuns sa depun o cerere din partea firmei pentru recalcularea dobanzilor si penalitatilor eronat calculate. Cred ca trebuie sa facem periodic lucrul asta, asa, pentru orice eventualitate... E imposibil ce se intampla



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 10:49 AM

Am patit si eu cam acelasi lucru ca si tine camitms. Am facut o plata, respectiv declaratie cu intarziere de cca o luna. Am depus rectificativa dupa 2 ani si cei de la finante mi-au calculat dobanzi si penalizari pt. aproape 2 ani. nu am acceptat sa platesc, m-au amenintat cu controlul, i-am asteptat, dar inca nu au venit. Partea proasta e ca fisa sintetica arata cam naspa.



#7 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 10:56 AM

arianaP a spus:

Am ras cu lacrimi.

Poate ca a sosit momentul  sa luam si atitudine.
Ce-ar fii sa ne scriem fiecare pataniile si sa le trimitem la sefii de la finante.
Poate Vladescu . Bodu nu stiu ce oameni au in subordine

Eu cred ca este de plans
Si eu am patit asa cu firma mea... Respectiva societate este neplatitoare de TVA i a aparut ca am de plata 1000 lei (aici se includeau si penalizarile)... Am primit de fapt o notificare trimisa de departamentul juridic de la administratie... etc etc...
Am rezolvat-o... nu erau datele meu dar le-au introdus ei aiurea si apoi inspectoarea era disperata ca nu stia de unde sunt...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL