Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Donatie intre 2 fundatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Donatie intre 2 fundatii

2 replies to this topic

#1 ile

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2004 - 05:42 PM

Am si eu o nelamurire: la o fundatie care are ca obiect de activitate promovarea traditiilor, inclusiv prin donatii, daca ies pe profit pe luna decembrie, pot face un contract de donatie catre o alta fundatie, in limita profitului care imi iese?

Ma ajuta si pe mine cineva, pliiizzz

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 February 2009 - 05:28 PM




#2 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 25 December 2004 - 01:46 PM

Sper sa nu gresesc daca raspund afirmativ,deoarece societatile intre ele nu pot face donatii,dar fundatiile intre ele?Cred ca este corect sa faci donatii la o alta fundatie.

Am consultat OG 26/2000 cu privire la fundatii si acuma pot sa afirm documentat ca este legal sa faci donatii la alta fundatie.LA MULTI ANI !!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 February 2009 - 05:29 PM

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#3 ile

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2004 - 09:14 AM

Multumesc, la asta m-am gandit si eu. Dar, iata care este problema: la fundatii se face distinctia intre activitatea economica si cea nonprofit.Teoretic - si practic - activitatea economica ar trebui sa aiba ca scop sustinerea cele nonprofit.

Deci, daca eu fac profit din activitatea economica si vreau sa il folosesc in scopul ptr care a fost fondata fundatia, atunci in contabilitate, voi evidentia distinct chelt/venituri din activitate nonprofit si cele din activitate economica. In acest caz ar iesi ca tot trebuie sa platesc impozit, nu?
Dar nu este normal, ptr ca dupa cum am spus, eu de asta am activitate economica, pentru a-mi sustine scopul infiintarii...

Sper ca m-am facut inteleasa...

LA MULTI ANI TUTUROR!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL