Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AMORTIZARE mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AMORTIZARE mijloace fixe


292 replies to this topic

#1 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2006 - 12:49 PM

Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema: pana acum nu am lucrat cu ONG_uri si vreau sa fac bilant la o fundatie dar am observat in balanta ca desi exista mijloace fixe, nu s-a facut amortizare (281... nu exista, nici 681..) Nu trebuia facuta din 2004? sau numai pt mf achizitionate incepand cu 01.01.2004? dar cele primite ca donatie? Dar cele din 1996? a caror durata de am s-a cam dus?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 January 2011 - 03:27 PM




#2 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2006 - 10:26 AM

da, inainte de noul plan de conturi la ONG nu exista amortizarea mijloacelor fixe la astfel de persoane juridice, decat daca mijloacele fixe erau destinate activitatii economice a ONG-ului (daca avea asa ceva)




#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 18 April 2006 - 11:24 PM

Dara a spus:

da, inainte de noul plan de conturi la ONG nu exista amortizarea mijloacelor fixe la astfel de persoane juridice, decat daca mijloacele fixe erau destinate activitatii economice a ONG-ului (daca avea asa ceva)

Si acum e la fel . Se calculeaza amortizare doar la MF destinate realizarii de activitati economice .



#4 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 19 April 2006 - 06:58 AM

imi spuneti si mir va rog legea care reglementeaza amortizarea imobilizarilor la ONG, doar a imobilizarilor destinate activitatii economice? in noul plan de conturi aparut in MO 66bis/2004, fiecare cont de amortizare (2811, 2812, .... etc) are cate doua analitice de gradul II, si anume 2811.01 ptr activitati fara scop patrimonial iar 2811.02 pentru activitati economice. deci, se calculeaza amortizare si pentru act FSP
astept parerile voastre!!! o zi buna!
alina



#5 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 19 April 2006 - 08:38 AM

SI eu am preluat o fundatie (contabilitatea ei :D ) in 2005 si am observat acelasi lucru. Am intrebat la finante si o dpamna tare draguta mi-a spus ca la sfarsitul lui 2003 (prin noiembrie sau decembrie, nu stiu numarul HG) a aparut o hotarare de guvern legat de reevaluarea mijl. fixe la ONG-uri. Si tot acolo se scrie si cum se face amortizarea la aceste mijloace fixe.
Concluzia este ca si pentru mijloacele fixe folosite pentru activitatea fara scop patrimonial se calculeaza amortizarea. Cand am aflat de acest lucru chiar am postat si aici o intrebare despre reevaluare/amortizare.

Am revenit cu link-ul la intrebarea mea si cu nr. ordonantei OG81/2003

Guvernul României
Ordonanță nr. 81 din 28/08/2003
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 624 din 31/08/2003
privind reevaluarea și amortizarea activelor fixe aflate în patrimoniul instituțiilor publice
--------------------------------------------------------------------------------

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 February 2009 - 08:48 PM
Link-ul nu mai exista; postez mai jos reglementarea corecta

Andrea



#6 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 19 April 2006 - 09:21 AM

Andrea, ai dreptate, se calculeaza amortizarea mijloacelor fixe folosite pt act fara scop patrimonial. in dec 2003, eu aveam doar un calculator achizitionat in nov 2003 (avea o singura luna de amortizare, dec 2003) si nu am facut nici o reevaluare. o sa citesc si eu ordinul mentionat de tine.
Al doilea argument este ca, la 01.01.2004, in conturile noi de amortizare (de ex. 2817.01) s-a preluat din soldul de la 31.12.2003 al contului 110 "Fondul imobilizărilor corporale privind activitățile fără scop patrimonial" doar suma aferenta duratei de functionare. concret, la achizionarea unei imob corporale se faceau urmatoarele articole contabile: 651 = 404 si 212(3) = 110.
alina



#7 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 19 April 2006 - 09:36 AM

Am citit asa rapid Ordinul 81/2003-se reevalueaza activele fixe aflate in patrimoniu la data de 30.09.2003 (art. 2) si nu sunt supuse reevaluarii activele intrate in cursul anului 2003.
alina



#8 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2006 - 10:58 AM

fetelor eu din cate imi amintesc ...si cred ca imi amintesc bine....acea ordonanta modifica si modul de inregistrare a achizitionarii mijlocului fix....contul pentru fondul mijloacelor fixe nu mai exista.....DE ATUNCI...
DACA VA MAI POT AJUTA CU CEVA....



#9 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 19 April 2006 - 12:08 PM

Cristiana, poate nu m-am exprimat bine, intr-adevar contul 110 nu mai exista din 01.01.2004 (asta am spus si eu), dar parte din soldul acestui cont 110 s-a preluat ca sold initial la 01.01.2004 al contului 281.
alina



#10 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 18 October 2006 - 10:06 PM

Am si eu nevoie de un sfat,privind amortizarea accelerata.Desi am mari retineri la acest capitol,adm.unei societati imi cere sa-i amortizez accelerat un mijloc fix cu o valoare destul de mare,si anume un mijloc de transport.Din cite am inteles eu din codul fiscal,in afara de cladiri care clar se amortizeala liniar,de accelerata beneficiaza numai masini,utilaje si instalatii de lucru,adica mai precis clasa 2132,si nu 2133 mijloace de transport.Am inteles eu bine?!II pot calcula amortizare accelerata?Nu este masina personala cumparata pe firma,ci este un mijloc de transport cu care isi realizeaza veniturile din cifra de afaceri.Va multumesc anticipat pentru sfaturi :)

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2008 - 03:53 PM

Count your life by friends,not years!



#11 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 18 October 2006 - 10:16 PM

"(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determinã conform urmãtoarelor reguli:
a) în cazul construcþiilor, se aplicã metoda de amortizare liniarã;
B) în cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al maºinilor, uneltelor ºi instalaþiilor, precum ºi pentru computere ºi echipamente
periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniarã, degresivã sau acceleratã;
c) în cazul oricãrui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniarã sau degresivã.
"

Deci numai liniar............, eventual numai daca prin normele care sa speram sa apara cat de curand nu vor reveni la acest aspect si in catgoria respectiva sa includa inclusiv mijl.transport detinute pt. transportul de marfuri sau personal in scopuri aducatoare de venit.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#12 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 18 October 2006 - 10:20 PM

Multumesc mult,ocsi.Asa am gindit si eu,dar o parere autorizata si avizata nu strica.....Raspunsul de la cineva din corp control a fost "de ce nu?!?!" si asta m-a cam bagat in ceata...... :blink:
Count your life by friends,not years!



#13 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2006 - 01:18 PM

Buna tuturor,
am o problema cu privire la amortizarea pentru modernizarea unui sediu.
s-au efectuat modificari anul acesta si s a adaugat la suma de amortizat din anul trecut.
1.anul trecut amortizarea era pe 50 de ani.
Daca anul acesta am recalculat durata va ramane aceeasi?
2.metoda de recalculare folosita a fost:suma de amortizat din 2005 -ce s a amortizat pana acum din acea suma +noua suma care se include din 2006 si : durata care este aceeasi de anul trecut adica 50 de ani.
Eu nu m am mai confruntat cu astfel de probleme pana acum,va rog mult ajutati ma cu un sfat!
Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 09 November 2006 - 01:19 PM




#14 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 December 2006 - 06:43 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Nov 9 2006, 01:18 PM, a spus:

Buna tuturor,
am o problema cu privire la amortizarea pentru modernizarea unui sediu.
s-au efectuat modificari anul acesta si s a adaugat la suma de amortizat din anul trecut.
1.anul trecut amortizarea era pe 50 de ani.
Daca anul acesta am recalculat durata va ramane aceeasi?
2.metoda de recalculare folosita a fost:suma de amortizat din 2005 -ce s a amortizat pana acum din acea suma +noua suma care se include din 2006 si : durata care este aceeasi de anul trecut adica 50 de ani.
Eu nu m am mai confruntat cu astfel de probleme pana acum,va rog mult ajutati ma cu un sfat!
Multumesc anticipat
Se mareste valoarea de intrare a sediului cu valoarea investitiei si se va amortiza pe perioada ramasa de amortizat a respectivului sediu.



#15 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 26 February 2007 - 12:33 PM

buna ziua!
mi a spus cineva, citind in M.O., ca toate mijloacele fixe pe care le am in stoc, si care au fost inregistrate la valoare de intrare mai mica de 1800 ron, acum trebuiesc amortizate integral. adica valoare ramasa de amortizat trebuie trecuta imediat pe cheltuieli. si asta acum in februarie. ce stiti? asa o fi corect? ca mie imi cam iese o valoare de dat pe 681 de aprox 5000 ron. :lostit (13):
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#16 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 05 June 2007 - 05:22 PM

Ce mijloace fixe nu se pot amortiza degresiv ?



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2007 - 08:18 PM

[quote name='mihails2005' date='Jun 5 2007, 06:22 PM' post='133104']
Ce mijloace fixe nu se pot amortiza degresiv ? [quote]
Constructiile, care se amortizeaza liniar. In cazul oricarui alt mijloc fix amortizabil, se poate folosi metoda de amortizare liniara sau degresiva conform art.24 alin.(6) al Codului fiscal.



#18 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 09 August 2007 - 08:22 AM

Dupa noile reglementari, in cazul mijloacelor fixe reevaluate, in speta cladiri, se mai tine cont de reevaluare la calculul amortizarii?
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#19 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 11 August 2007 - 09:43 AM

Vezi postareadanbonta, la Aug 9 2007, 09:22 AM, a spus:

Dupa noile reglementari, in cazul mijloacelor fixe reevaluate, in speta cladiri, se mai tine cont de reevaluare la calculul amortizarii?

Chiar nu s-a confruntat nimeni cu asa ceva?
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 August 2007 - 02:37 PM

Conform Ordin nr. 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, in cazul reevaluarii imobilizarilor corporale se procedeaza astfel:
109. (2) La reevaluarea unei imobilizari corporale, amortizarea cumulata la data reevaluarii este tratata in unul din
urmatoarele moduri:
a) recalculata proportional cu schimbarea valorii contabile brute a activului, astfel incat valoarea contabila a
activului, dupa reevaluare, sa fie egala cu valoarea sa reevaluata. Aceasta metoda este folosita, deseori, in cazul
in care activul este reevaluat prin aplicarea unui indice; sau
b) eliminata din valoarea contabila bruta a activului si valoarea neta, determinata in urma corectarii cu ajustarile
de valoare, este recalculata la valoarea reevaluata a activului. Aceasta metoda este folosita, deseori, pentru
cladirile care sunt reevaluate la valoarea lor de piata.
110. - (1) În cazul in care, ulterior recunoasterii initiale ca activ, valoarea unui activ imobilizat este determinata pe
baza reevaluarii activului respectiv, valoarea rezultata din reevaluare va fi atribuita activului, in locul costului de
achizitie/costului de productie sau al oricarei alte valori atribuite inaintea acelui activ. In astfel de cazuri, regulile
privind amortizarea se vor aplica activului avand in vedere valoarea acestuia, determinata in urma reevaluarii.
111. - (1) În cazul in care se efectueaza reevaluarea imobilizarilor corporale, diferenta dintre valoarea rezultata in
urma reevaluarii si valoarea la cost istoric trebuie prezentata la rezerva din reevaluare, ca un subelement distinct
in "Capital si rezerve". Tratamentul in scop fiscal al rezervei din reevaluare trebuie prezentat in notele explicative.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL