Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
100 si 300 cu cod de bare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


100 si 300 cu cod de bare

51 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 March 2006 - 09:36 PM

Sacapam de dischete (unii :lol:) si dam de consumul masiv de toner.

Fisiere atasate





#2 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2006 - 10:17 PM

Eu nu reusesc sa dechid fisieru!
Imi zice si mie cineva despre ce este vorba? Va rog!

DanielaZ



#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 March 2006 - 10:20 PM

Imi pare rau, dar nu-l am decat in aceasta forma.
Sa incerca si asa:
http://www.mfinante-ct.ro/documente/comuni...10_24032006.pdf



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 30 March 2006 - 10:44 PM

Eu nu am gasit publicat in MO acest ordin (OMFP 409/2006). Asa ca, pana la publicarea lui, sa fie sanatosi.
Dar mi se pare ciudat ca a aparut acest comunicat de presa la ANAF Constanta, atata timp cat se refera la depunerea declaratiilor in Bucuresti.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#5 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 31 March 2006 - 08:39 AM

O R D I N privind depunerea declaratiilor fiscale cu codificarea informatiei prin cod de bare Monitorul Oficial 286 din 30.03.2006
Art. 1. — (1) Platitorii de impozite, taxe si contributii sociale , care se afla in administrarea administratiilor finantelor publice municipale si ale sectoarelor municipiului Bucuresti, precum si cei aflati in administrarea directiilor generale ale finantelor publice judetene si a municipiului
Bucuresti, au obligatia depunerii urmatoarelor declaratii fiscale cu codificarea informatiei prin [i][b]cod de bare
:
— Declaratie privind obligatiile de plat a la bugetul general consolidat, cod 14.13.01.01/a;
— Declaratie rectificativa, cod 14.13.01.00/r;
— Decont de taxa pe valoarea adaugat a , cod 14.13.01.02;
— Declaratie privind impozitul pe profit, cod 14.13.01.04

(2) Metoda de declarare cu codificarea informatiei prin cod de bare poate fi utilizata si de catre platitorii de impozite , taxe si contributii sociale , nenominalizati la alin. (1), ca metoda alternativa de declarare.

Art. 2. — (1) Formularele prevazute la art. 1 alin. (1) se depun In format hartie, semnat si stampilat conform legii, la organul fiscal competent. Formularul se editeaza in doua exemplare:
— un exemplar, semnat si stampilat conform legii, se depune la organul fiscal competent;
— un exemplar se pastreaza de catre platitor.
(2) Formatul hartie se obtine prin utilizarea programului de asistenta (DECLMF) elaborat de Ministerul Finantelor Publice. Programul de asistenta este pus la dispozitie contribuabililor gratuit de unitatile fiscale subordonate sau poate fi descarcat de pe serverul de web al Ministerului
Finantelor Publice, la adresa www.mfinante.ro.
(3) Platitorii de impozite, taxe si contributii sociale, care utilizeaza metoda de declarare prevazuta la art. 1, nu mai depun declaratia in format electronic (discheta 3 1/2 inch, 1.440 MB compatibila MS-DOS).
Art. 3. — Pentru o buna imprimare a codurilor de bare bidimensionale prin utilizarea programului de asistenta (DECLMF) se recomanda imprimanta laser cu rezolutie minima de 300 dpi. Art. 4. — Directia generala de gestiune a impozitelor si contributiilor din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, Directia generala a tehnologiei informatiei din cadrul Ministerului Finantelor Publice, directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti precum si, dupa caz, vor duce la Indeplinire prevederile prezentului ordin.
.......................................
Ai imprimanta depui declaratiii...nu ai.... :?: :?: :?:

Art. 5. — Prezentul ordin va fi publicat In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 31 March 2006 - 11:28 AM

M.O. 286/30.03.2006 pag.15



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 31 March 2006 - 11:37 AM

Si dupa cum vedeti, nu este numei pentru Bucuresti. :smt024



#8 nelu pop

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2006 - 08:49 PM

:roll:
Inclinam sa cred pentru un moment ca, totusi, e o gluma de 1 APRILIE!
dar se pare ca nu e! Figureaza in M.O 286 /30.03
Asta e cazusem in pesimism acut! Incerc sa revin la optimismul care ma caracteizeaza si sa cred orice tampenie care s-ar putea cere in shit-ul asta de meserie!
Fiti si voi optimisti! Nu conteaza ca "ei" nu au cititoare de "nor de puncte" -vezi experienta sectorului 6 din Bucuresti - nu "cod de bare" la fiscuri...!
Nu conteaza ca termini o juma' de calimara pentru o declaratie...!
Nu conteaza ca domnei Ghiseescu cand ii vei prezenta declaratia i se va parea ca nu e bine imprimata si te va trimite inapoi sa o mai imprimi ... de cate ori crede " muschiu' mintii ei...
Dec ce sa te superi si sa te enervezi..?
La cate alte declaratii inutile, care nu folosesc la nimic decat la justificarea cresterii numarului de personal BUGETAR ce mai conteaza inca o "maslina" ca nu pot sa spun "cacareaza" ca nu e voie in forum..
Asa ca ma multumesc sa ii rog -fireste, cu tot respectul pe care i-l merita -sa primeasca urarea mea de bine: " SICTIR BRE"
pentru voi toti cu simpatie,
penru "ei' cu "salutari fierbinti"!
nelu pop



#9 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 02 April 2006 - 02:28 PM

Eu ma intreb cum citesc codurile de bare, au fost deja dotati cu cititoare?



#10 korinakol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:simeria
  • Interests:pt noutati

Postat 02 April 2006 - 04:16 PM

leila a spus:

Eu ma intreb cum citesc codurile de bare, au fost deja dotati cu cititoare?


in judetul Hunedoara DA !



#11 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2006 - 08:33 AM

de un an de zile este la bucuresti,sector 6,ca program de experimentare;sa inteleg ca s-a extins la toate sectoarele????multumesc!



#12 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 09:14 AM

nelu pop a spus:

Nu conteaza ca termini o juma' de calimara pentru o declaratie...!
Nu conteaza ca domnei Ghiseescu cand ii vei prezenta declaratia i se va parea ca nu e bine imprimata si te va trimite inapoi sa o mai imprimi ... de cate ori crede " muschiu' mintii ei...
Dec ce sa te superi si sa te enervezi..?
Chiar. De ce sa te superi si sa te enervezi ? Este o metoda alternativa. Ori discheta ori cod de bare. Si ca sa nu ne enervam o sa avem si discheta si codul de bare pe declaratie. Si o sa venim si cu laptop-ul, imprimanta laser portabila, HDD-ul, scanere, Stick-uri de memorie, sa vedem, de la usa, daca nu a mai aparut vreun ordin nou si se vrea altfel.
Dar halatul…. halatul, cat costa halatul ?!?



#13 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2006 - 10:02 AM

fara suparare,niciodata nu am intampinat greutati intr-un an de zile(aproximativ,nu mai stiu exact de cand este programul pilot la sectorul 6)la depunerea declaratiei cu cod de bare;si fara sa fiu rea,am profitat de coada mai scurta la ghiseul special pentru cod de bare,am fost "obraznica"si am convins-o sa-mi ia si bilanturi pe discheta(sigur ca s-a revoltat initial,dar n-am bagat-o in seama si i-am aratat unitatea de discheta si a cazut argumentul ca ea descarca numai cu cod de bare si,uite asa,mai si castigi;sa speram ca va fi bine,nu?



#14 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2006 - 12:43 PM

pe mine m-au avertizat verbal de luna trecuta sa aduc luna asta cu cod de bare la sectorul 3 :wink:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#15 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 05 April 2006 - 07:32 AM

tomane a spus:

....
Chiar. De ce sa te superi si sa te enervezi ? Este o metoda alternativa. Ori discheta ori cod de bare.

Din cate vad eu in textul actului normativ avem obligatia sa depunem declaratiile respective cu cod de bare. Deci cam atat cu metoda alternativa



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 09:14 AM

Pai daca e obligatoriu cu cod de bare asta nu inseamna ca pica varianta cu discheta? Un stres mai putin. Nu mai am emotii ca nu se deschid dischetele.



#17 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 05 April 2006 - 11:28 AM

la art 1, al 2 din ordin 409 se spune ca doar platitorii de impozite, .., nenominalizati la art. 1, alin. 1 adopta metoda alternativa de declarare cu coduri de bare. care ar fi acesti platitori???
multumesc ptr pareri.
alina



#18 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 11:48 AM

Marinica a spus:

Din cate vad eu in textul actului normativ avem obligatia sa depunem declaratiile respective cu cod de bare. Deci cam atat cu metoda alternativa
Ciudata exprimarea in ordin: mai intai avem obligatia, apoi daca depunem cf. art. 1 nu mai tre sa ducem discheta :shock: .
Si eu depun de un an listarea cu cod de bare, merge mai repede.
As vrea sa listez si pe imprimanta cu jet cerneala sa vad daca sunt probleme la depunere ca pe laser iese perfect si niciodata n-am avut probleme.



#19 misha2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 12:01 PM

Unde se gaseste programul pentru listarea declaratiilor fiscale cu cod de bare?
De cand se aplica ordinul 409/2006 - incepand cu declaratiile lunii martie?

Multumesc mult.



#20 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 05 April 2006 - 12:46 PM

Am depus eu astazi la sect.3 pentru martie 100 si 300 cu cod de bare dupa ultima vers. a programului si mi-au primit fara probleme. Succes!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL