Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
100 si 300 cu cod de bare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


100 si 300 cu cod de bare

51 replies to this topic

#21 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 05 April 2006 - 12:48 PM

Uitasem sa zic, ca am listat de pe imprimanta nu laser ci HP cu cerneala si nu am avut probleme la depunere.Inca odata succes.



#22 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 12:57 PM

misha2001 a spus:

Unde se gaseste programul pentru listarea declaratiilor fiscale cu cod de bare?
De cand se aplica ordinul 409/2006 - incepand cu declaratiile lunii martie?

Multumesc mult.
Din cate stiu programele pe care le avem ( ultimele versiuni) au, toate, optiunea " listare cu cod de bare". Ramane doar sa o selectati la imprimare pe aceasta.




#23 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 05 April 2006 - 01:05 PM

Asa cum scrie la art 1 alin 2,metoda alternativa de declarare este valabila pentru cei nenominalizati la alin.1,care sunt aia Dumnezeu stie! ca sunt nominalizati toti.Am imprimanta corespunzatoare,am bunavointa,dar nu mai suport atatea modificari la declaratiile astea.Ma lasa nervii,nu mai pot inmagazina atatea modificari!



#24 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 02:01 PM

melintescu_valentina a spus:

Am imprimanta corespunzatoare,am bunavointa,dar nu mai suport atatea modificari la declaratiile astea.Ma lasa nervii,nu mai pot inmagazina atatea modificari!
Crezi ca esti singura in situatia asta?



#25 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 05:00 PM

Am imprimanta laser Minolta , noua si nu listeaza codul de bare la decl.100 (la OP iese perfect) . Ultima pagina , la semnauri iese incompleta chiar daca listez fara cod de bare . Unde gresesc ? Poate trebuie setat ceva ce eu nu stiu ?



#26 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 05 April 2006 - 05:04 PM

ti s-a stricat softul(programul lor). reinstaleaza-l si o sa meraga din nou.
eu am patit-o luna trecuta, de cate ori schimbam firma, reinstalam programul :twisted: dar pana la urma si-a revenit.



#27 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 05:20 PM

Am luat din nou programul si l-am reinstalat . Tot nu merge !



#28 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 05:51 PM

vioboss2004 a spus:

Am imprimanta laser Minolta , noua si nu listeaza codul de bare la decl.100 (la OP iese perfect) . Ultima pagina , la semnauri iese incompleta chiar daca listez fara cod de bare . Unde gresesc ? Poate trebuie setat ceva ce eu nu stiu ?
Incercati sa setati imprimanta prin Properties>Advanced Document Settings> Print Quality : 300x300 dots per inch. Daca nu... service Minolta.



#29 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 06:37 PM

Marinica a spus:

tomane a spus:

Chiar. De ce sa te superi si sa te enervezi ? Este o metoda alternativa. Ori discheta ori cod de bare.
Din cate vad eu in textul actului normativ avem obligatia sa depunem declaratiile respective cu cod de bare. Deci cam atat cu metoda alternativa
Din ORDIN Art.1.
Platitorii de impozite, taxe si contributii sociale , care se afla in administrarea administratiilor finantelor publice municipale si ale sectoarelor municipiului Bucuresti, precum si cei aflati in administrarea directiilor generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti.
Va simtiti in administrarea administratiilor publice municipale sau a sectorului?



#30 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 07:20 PM

Multumesc , am rezolvat . Nu era setata pe A4 .



#31 crisline

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Arad

Postat 05 April 2006 - 07:33 PM

vioboss2004 si eu am avut aceeasi problema, si imi era setata pe A4, am un canon i250, cand vrea listeaza semnaturile de la sfarsit, cand nu ....nu.



#32 vladutzghe

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 09:24 AM

Marinica a spus:

tomane a spus:

....
Chiar. De ce sa te superi si sa te enervezi ? Este o metoda alternativa. Ori discheta ori cod de bare.

Din cate vad eu in textul actului normativ avem obligatia sa depunem declaratiile respective cu cod de bare. Deci cam atat cu metoda alternativa

Eu stiam din investigatii anterioare ca numai imprimantele laser au capacitatea tehnica de a scrie corect un cod de bare si de a si reusi sa continue in timp aceasta operatiune fara sa ramanem fara imprimanta dupa doua luni, cum sunt toate sansele sa se intample cu imprimantele cu jet, mai ales cele mai "muncite". Asa mi-a spus un tip de la un service , ca imprimantele cu jet nu au acuratetea necesara codului de bare si nici nu le face bine la scriitor. Nu este asa?



#33 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 11:16 AM

vladutzghe a spus:

Asa mi-a spus un tip de la un service , ca  imprimantele cu jet nu au acuratetea necesara codului de bare si nici nu le face bine la scriitor. Nu este asa?
Imprimarea cu jet de cerneala pentru “codurile de bare” sau elemente grafice are urmatoarele desavantaje:
1. Tparirea este deteriorabila la umezeala. O picatura de apa, o termina, o stampila mai umeda aplicata peste tiparitura poate sa-i schimbe informatia. Chiar si o semnatura cu cerneala peste codul cu bare poate deforma codul.
2. Tiparirea cu jet, consuma multa cerneala si este nerentabila in timp.
Tiparirea cu laser , fiind un proces, oarecum termic nu are dezavantajul pct.1 si este mai avantajoasa la consumabile.
Ar mai fi o metoda “mixta”. Sa imprimati un exemplar cu cerneala, pentru dumnevoastra si pe acesta sa-l copiati pentru fisc. Copierea se executa prin proces termic greu deteriorabil.



#34 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 12:26 PM

alinabogdan.29 a spus:

la art 1, al 2 din ordin 409 se spune ca doar platitorii de impozite, .., nenominalizati la art. 1, alin. 1 adopta metoda alternativa de declarare cu coduri de bare. care ar fi acesti platitori???
multumesc ptr pareri.

Ai uitat sa citesti un "SI"!!!! textul spune asa:
(2) Metoda de declarare cu codificarea informatiei prin cod de bare poate fi utilizata si de catre platitorii de impozite , taxe si contributii sociale , nenominalizati la alin. (1), ca metoda alternativa de declarare.
DanielaZ



#35 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2006 - 09:25 AM

Chiar imi place noua metoda. Merge super. Am scapat si de dischete.



#36 viorel_email

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 19 April 2006 - 04:08 PM

nelu pop a spus:

:roll:
Inclinam sa cred pentru un moment ca, totusi, e o gluma de 1 APRILIE!
dar se pare ca nu e! Figureaza in M.O 286 /30.03
Asta e cazusem in pesimism acut! Incerc sa revin la optimismul care ma caracteizeaza si sa cred orice tampenie care s-ar putea cere in shit-ul asta de meserie!
Fiti si voi optimisti! Nu conteaza ca "ei" nu au cititoare de "nor de puncte" -vezi experienta sectorului 6 din Bucuresti - nu "cod de bare" la fiscuri...!
Nu conteaza ca termini o juma' de calimara pentru o declaratie...!
Nu conteaza ca domnei Ghiseescu cand ii vei prezenta declaratia i se va parea ca nu e bine imprimata si te va trimite inapoi sa o mai imprimi ... de cate ori crede " muschiu' mintii ei...
Dec ce sa te superi si sa te enervezi..?
La cate alte declaratii inutile, care nu folosesc la nimic decat la justificarea cresterii numarului de personal BUGETAR ce mai conteaza inca o "maslina" ca nu pot sa spun "cacareaza" ca nu e voie in forum..
Asa ca ma multumesc sa ii rog -fireste, cu tot respectul pe care i-l merita -sa primeasca urarea mea de bine: " SICTIR BRE"
pentru voi toti cu simpatie,
penru "ei' cu "salutari fierbinti"!
nelu pop

hohoho, stai usurel,c e te agiti asa?
Moderatorii acesstui forum vad ca stau degeaba....
In primul rand, declaratia cu cod de bare este un mod de lucru modern
In al doilea rand, daca nu se printeaza bine codul de bare, nu il va vedea cititorul de cod (e si asta un aparat oarecare, are un ochi optic cu care "vede" barele), deci femeile de la registratura nu au nici o legatura cu problema listarii
In al treilea rand, daca ai refulari din astea, du-te in satul tau, ce cauti la oras?



#37 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 19 April 2006 - 05:24 PM

Eu am deja facute (si semnate si stampilate), declaratii FARA cod de bare, pt martie. Mi-ar fi greu sa le refac (semnatu', stampilatu').
Din ordin inteleg ca pot totusi sa le depun si in varianta "clasica".
Va rog sa-mi confirmati daca inteleg bine!



#38 mircea23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 20 April 2006 - 09:25 AM

In Timisoara se predau tot pe discheta. Am fost ieri si am depus. Au instalete cititoarele dar au zis ca inca nu merg. De asemenea au zis ca in urmatoarele 2-3 luni sa le listam cu cod de bare dar sa avem la noi si discheta ca nu se stie nicio data. O zi buna.
mircea



#39 IORDACHE GEORGETA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATII LEGISLATIVE

Postat 20 April 2006 - 02:48 PM

Se primesc declaratii si fara cod de bare. Sau cel putin la Administratia Financiara sector 1 marti 18.04.2006 a primit.



#40 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 April 2006 - 04:00 PM

Declaratiile lunii aprilie nu vor mai fi primitr decat cu cod de bare . Va recomand imprimanta samsung din seria ML 1520 , este ieftina si foarte buna !
Sa avem bafta ! :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL