Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
100 si 300 cu cod de bare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


100 si 300 cu cod de bare

51 replies to this topic

#41 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 25 April 2006 - 12:05 PM

tomane a spus:

vioboss2004 a spus:

Am imprimanta laser Minolta , noua si nu listeaza codul de bare la decl.100 (la OP iese perfect) . Ultima pagina , la semnauri iese incompleta chiar daca listez fara cod de bare . Unde gresesc ? Poate trebuie setat ceva ce eu nu stiu ?
Incercati sa setati imprimanta prin Properties>Advanced Document Settings> Print Quality : 300x300 dots per inch. Daca nu... service Minolta.

Acum fara a fi malitios....de ce ar trebui un contabil sa stie si depanare de imprimante? Din cauza unor idioti de la Ministerul de Finante? De ce as fi obligat sa cumpar imprimante laser (dupa ce a trebuit sa cumpar calculatoare noi, conexiune internet performanta etc) pt niste kkt-uri de hartii? Oricum cand ceri o fisa pe platitor la Adm Financiara e poveste trista, iti spune ca nu au incarcat datele in computere, ca iti trebuie copii xerox dupa declaratiile + op-uri din ultimii 30 de ani etc?

Raman la ideea ca romanii se supun directiei dictata de turma...
Ei si daca imi refuza declaratiile listate cu imprimanta cu jet de cerneala fac contestatii, ii dau in judecata etc pana imi asigura ei suportul necesar declararii conform ultimelor standarde din epoca lor de piatra.



#42 bmary47

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 25 April 2006 - 01:32 PM

In timp ce am stat la ghiseu o ora si.. pana am predat declaratiile, m-am tot gandit: nu ar fi mai simplu si mai lejer sa le transmitem datele necesare cu ajutorul internetului? (daca tot avem, majoritatea dintre noi aceasta posibilitate) In zilele noastre "moderne", computerizate, informatizate, etc. nu ar fi mai bine, decat pierdea de vreme deplasandu-ne pana la Adm.Fin., stand la coada, etc.? Cineva, cu care am discutat aceasta problema, mi-a zis: bine-bine, dar semnatura si stampila din partea ta si confirmarea din partea lor? OK, atunci cand te conectezi la internet, primesti un cod de identificare, acest cod ar putea inlocui semnatura si stampila, iar un e-mail din partea lor, trimis automat in momentul deschiderii e-mail -ului tau, ar putea fi confirmarea, pe care tu ai putea sa-l salvezi, sa-l listezi si sa-l pui la dosar. Trebuie sa existe o metoda mai simpla si mai eficienta, numai inca nu s-a gasit :D . (Sau suntem si noi ca si casierul dintr-un magazin din Odessa, care a avut calculator la dispozitie, dar s-a autoverificat cu un abac?)




#43 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 25 April 2006 - 07:30 PM

colega mea a stat azi 6 ore la finante si nici vorba sa aiba cititor de coduri de bara.
vrajeala



#44 Horvay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:SATU MARE
  • Interests:seriosly work-oholic. stay away from me

Postat 26 April 2006 - 07:50 AM

Măi ce bine e pe la București și alte orașe mari. Au cititoare de coduri de bare, și au fost instruiți să le folosească. Dar aici unde se agață harta în cui, se uită la ele ca la felul trei. După două ore de distracție stând la coadă și râs am întrebat-o pe domnișoara care prelucra declarațiile ce este "chestia neagră" care stă pe masa ei. Se uita la mine întrebătoare. Bine. Totuși sunt foarte curios cum o să iasă peaci.
Aș propune să se găsească o metodă, prin care să se poată transmite declarațiile on-line. În vest există această posibilitate numai la noi înflorește birocrația și hârțogăraia. Sau cineva de la minister are niște interese pe la o fabrică de hârtie :smt077 :smt077 :smt077



#45 ncdtk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 April 2006 - 08:45 AM

imi puteti sa-mi spuneti si mine in baza carei hotariri nu se mai depun la administatia financiara declaratii pe venitul in functia de baza (declaratia 210) ?



#46 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 26 April 2006 - 02:42 PM

cauta si tu topicurile despre fise fisclae 2005si o sa te lamuresti



#47 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 12 June 2006 - 11:03 AM

OMFP 830/23.05.06 lasa la latitudinea agentilor economici depunerea declaratiilor cu cod de bare,care "pot" depune...........Depunerea cu cod de bare ramane o metoda alternativa.



#48 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 June 2006 - 05:00 PM

violetam a spus:

OMFP 830/23.05.06 lasa la latitudinea agentilor economici depunerea declaratiilor cu cod de bare,care "pot" depune...........Depunerea cu cod de bare ramane o metoda alternativa.

Ori nu e OMFP 830, ori nu e publicat ....


?



#49 korinakol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:simeria
  • Interests:pt noutati

Postat 19 June 2006 - 02:26 PM

ORDIN nr. 830 din 23 mai 2006 pentru modificarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 409/2006 privind depunerea declaratiilor fiscale cu codificarea informatiei prin cod de bare
În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotarârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice si a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare,
având în vedere prevederile art. 79 si ale art. 196 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,
ministrul finantelor publice emite urmatorul ordin:
Art. I
1.Articolul 1 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 409/2006 privind depunerea declaratiilor fiscale cu codificarea informatiei prin cod de bare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 286 din 30 martie 2006, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1
(1) Urmatoarele declaratii fiscale pot fi prezentate cu codificarea informatiei prin cod de bare:
- Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat, cod 14.13.01.01/a;
- Declaratie rectificativa, cod 14.13.01.00/r;
- Decont de taxa pe valoarea adaugata, cod 14.13.01.02;
- Declaratie privind impozitul pe profit, cod 14.13.01.04.
(2) Platitorii de impozite, taxe si contributii sociale pot utiliza metoda de declarare cu codificarea informatiei prin cod de bare ca metoda alternativa de depunere a declaratiilor fiscale."
Art. II
Directia generala de gestiune a impozitelor si contributiilor din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, Directia generala a tehnologiei informatiei din cadrul Ministerului Finantelor Publice, Directia generala de administrare a marilor contribuabili, directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti, precum si, dupa caz, directiile de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice si Agentiei Nationale de Administrare Fiscala vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
Art. III
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.
-****-
p. Ministrul finantelor publice,

Catalin Doica,

secretar de stat


Publicat în Monitorul Oficial cu numarul 517 din data de 15 iunie 2006



#50 kris**

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 21 July 2006 - 08:41 AM

SI Baia Mare e departe de Bucuresti, Horvay, dar functioneaza cititoarele si e ok,n-am stat mai mult de 15min niciodata la finante,bineinteles ca nu merg in ultima zi in care se depun declaratiile,o singura exceptie la biroul unde se compeseaza platile contributiilor,succes



#51 mirceagrecu@rdslink.ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 November 2006 - 02:05 PM

Buna ziua la toata lumea,

am o veste pentru toata lumea acesta este inceputul, in curand orice document care contine o inregistrare dintr-o baza de date va avea COD de BARE in format PDF47 si asa e cel mai bine si pentru cei ce depun declaratiile si pentru cei ce le introduc.
Am vazut ca unii dintre colegii de forum erau suparati ca trebuie sa cumpere imprimante cu laser, le recomand sa ia HP, ca la restul intradevar sunt probleme.

Numai bine,
Mircea



#52 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 21 November 2006 - 04:46 PM

Mersi, si dupa ce cumparam haspe (eicipi) printer, boii vor vrea sa depunem declaratiile in format holografic, tridimensional, pentadimensional etc
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL