Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva lunar sau trimestrial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva lunar sau trimestrial

1 reply to this topic

#1 dana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 31 March 2006 - 02:30 PM

lucrez la o firma care a avut pt anul trecut o cifra de afaceri sub 100.000 euro si conform declaratiei ..depun decont de TVA trimestrial.
ieri am primit o adresa de la finante unde mi se spune ca trebuie sa depun decont de tva lunar deoarece asa rezulta din deconturile de tva pt anul trecut...anul trecut firma a cumparat o cladire si un teren care se factureaza cu taxare inversa....dar acesta nu reprezinta cifra de afaceri..
si nu inteleg se ia baza de la 4427 din decont sau cifra de afaceri (701-708+7412)?

problema e ca pana acum nu am depus deconturi pt ianuarie si februarie

ce sa fac?



#2 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2006 - 02:34 PM

In nici un caz, asa cum corect ai zis singurul criteriu la stabilirea TVA lunar/trimestrial e cifra de afaceri. Mergi la Finante si explica faptul ca baza la TVA colectat din deconturi nu reprezinta numai venituri ci include si taxare inversa.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL