Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bonuri fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bonuri fiscale

11 replies to this topic

#1 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 15 December 2004 - 09:58 PM

Exista posibilitatea ca pt o micro sau IMM sa decontezi orice fel de bon de la casa de marcat fara a fi insotit de factura fiscala? Se poate deduce TVA de pe el? De exemplu de la un xerox, un bon in valoare de 50000 lei. Stiu ca inainte nu se putea decat pt benzina si alea doar daca erau de la Petrom sau legate de Petrom. Multumesc



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 16 December 2004 - 10:53 AM

Cu conditia ca are stampila pusa pe dosul chitantei fiscale .Cei de la control sustineau la o firma ca nu ar fi voie decat pt benzina,cf codului fiscal.Mie personal mi se pare o aberatie sa ceri factura pt 50-100 mii lei,pt ca de multe ori imprimatul costa cat serviciul.Ori aberatii de genul acesta mai sunt.De pilda pt impozitul pe salar de 4320lei platesti comision bancar 16000 lei.Dar ce ne mai miram......




#3 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2004 - 11:07 AM

Eu zic ca nu. Ce faci in situatia (si e destul de des intalnita) cand bonul e tiparit pe hartie lucioasa(nu stiu cum se numeste oficial - dar cum sunt bonurile de la McDonalds`). Si ati observat ca in timp se sterge ceea ce e scris pe ele. Cum poti justifica peste cativa ani TVA-ul de pe bonul respectiv? Cand nu se mai vede nimic?



#4 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 16 December 2004 - 11:20 AM

Catalina are dreptate... de pe hartia termica in 2 ani nu mai poti citi nimic...dar e aberant de-a dreptul ca pt sume mici sa tot ceri la facturi ... insa pana cand fiscul ii va obliga pe comercianti sa utilizeze role de hartie pt casa de marcat cu o per mai mare de "lizibilitate" nu avem ce face .
cluj napoca



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2004 - 11:31 AM

aNgelica pop a spus:

Cu conditia ca are stampila pusa pe dosul chitantei  fiscale.

Adevarat, dar mai trebuie sa scrii pe BF macar numele firmei cumparatoare si codul ei fiscal, daca adresa nu mai incape. Ca sa-mi fie mai usor, eu pun stampila firmei mele pe spatele bonului, langa cea a emitentului (stampila mea contine numele firmei, CF si localitatea si cred ca toate stampilele ar trebui sa contina aceste date). Motivul pt. care se cer aceste elemente este apropierea cat mai mult de cele pe care le contine o fact.

O zi frumoasa.



#6 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 16 December 2004 - 11:38 AM

Multumesc Otilia! Asa procedez si eu dar am omis a mentiona.Numai bine tuturor! :D



#7 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2004 - 11:53 AM

Si eu fac tot la fel cu bonurile, dar tot nu deduc tva-ul. Le bag cu toata valoarea lor in contul de cheltuieli aferent. Ca la fel cum spuneati si voi, la 50.000 nu-ti emite nimeni factura dar si pentru aproape 8.000 lei tva-ul....nu cred ca merita sa risti o amenda usutratoare.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2004 - 12:00 PM

Din pacate pt. noi toti, ai dreptate Catalina ! Si eu m-am mai cumintit cu bonurile astea fiscale, din acelasi motiv (teama de amenzi), mai ales dupa ce am mai discutat, pe forum, despre acest subiect, acum ceva timp in urma, cand am deschis subiectul, va mai amintiti ?

Va pup, dragelor.



#9 myra

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 December 2004 - 08:35 PM

Am platit o amenda pentru deducerea TVA de pe bonurile fiscale si de atunci nu le mai trec pe cheltuieli. Mai bine suport din buzunar.



#10 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 20 December 2004 - 09:29 AM

Este adevarat !asa scrie si in codul fiscal !Nu ai voie sa deduci tva decat la chit.fiscale de combustibil.
Mie personal mi se pare o nedreptate...ca multe altele de altfel ...



#11 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 20 December 2004 - 09:47 AM

uite litera legii:
cod fiscal -cap X-art 147-norme/al (2)
deducerea tva trebuie justificata cu documente prevazute la art 145 al 8 din cod fiscal si/sau cu alte documente specifice aprobate prin HG 831/1997 pt aprobarea modelelor formularelor comune privind activ.financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora,cu modificarile ulterioare,sau prin ordine ale ministrului finantelor publice emise in baza Hg 831/1997.cu modif.ulterioare.
Pt carburantii auto achizitionati taxa pe val.adaug.poate fi justificata cu bonurile fiscale emise cf ord.de urgenta nr 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale,republicata,daca sunt stampilate si au inscrise denumirea cumparatorului si nr de inmatriculare a autovehiculului.



#12 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 20 December 2004 - 09:47 AM

Asa cum spuneti,Codul fiscal nu permite deducerea TVA-lui decat de pe bonurile fiscale pentru cumpararea de combustibili,dar numai daca pe acestea este trecuta denumirea unitatii furnizoare si nr.de inmatriculare al a[u]utovehiculului[/u].Pentru bonurile fiscale emise pe hartie termica ce se sterg chiar imediat ce se apropie de o sursa de caldura eu va recomand ca imediat ce le aveti de le furnizor sa la xerocopiati pe hartie si in felul acesta se pot pastra in timp mai mult.Normal ar fi ca pentru persoane juridice sa nu se permita emiterea de astfel de bonuri fiscale pe hartie termica.Ok!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL