Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
documente de iesire din gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


documente de iesire din gestiune

3 replies to this topic

#1 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 03 April 2006 - 08:45 AM

Buna dimineata,

Poate ma lamureste cineva si pe mine...

Atunci cand livrezi marfa catre un tert, fie el la intern sau la extern, si marfa pleaca pe barja, depozitul din care pleaca marfa cu ce act se scade din gestiune?

O zi buna va doresc
oana_toma



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 April 2006 - 09:05 AM

aviz sau factura




#3 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 03 April 2006 - 09:52 AM

DISPOZIȚIE DE LIVRARE (Cod 14-3-5A)

1.Servește ca:
document pentru eliberarea din magazie a produselor, mărfurilor sau altor valori materiale destinate vânzării;
document justificativ de scădere din gestiunea magaziei predătoare;
- document de bază pentru întocmirea avizului de însoțire a mărfii sau a facturii, după caz.
2.Se întocmește în două exemplare de către serviciul desfacere.
3.Circulă:
- la magazie, pentru eliberarea produselor, mărfurilor sau altor valori materiale și pentru înregistrarea în evidența magaziei, semnându-se de către gestionarul predător pentru cantitățile livrate (ambele exemplare);
- la compartimentul desfacere, pentru înregistrarea cantităților livrate în evidențele acestuia și pentru întocmirea avizului de însoțire a mărfii sau facturii, după caz (exemplarul 2).
4.Se arhivează:
- la magazie (exemplarul 1);
- la compartimentul desfacere (exemplarul 2).
5.Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea, numărul și data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
- denumirea furnizorului;
- numărul curent; denumirea produselor; U/M; cantitatea dispusă; cantitatea livrată; prețul unitar;
- semnături: întocmit, dispus livrarea, gestionar, primitor.



#4 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 03 April 2006 - 11:42 AM

Multumesc pentru raspunsuri.

Am avut mai multe discutii pe aceasta tema cu unii colegi. Inca o data: in afara documentelor de transport fluvial sau de export direct care se fac, magazia se scade din gestiune cu avizul de expeditie realizat in baza dispozitiei de livrare.

Am inteles corect?
oana_toma






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL