Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la reduceri de pret -va rog urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


TVA la reduceri de pret -va rog urgent

45 replies to this topic

#41 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 13 June 2005 - 08:22 PM

andreipa2003 si eu sant de acord cu tine . am cate un snop de facturi cu reduceri comeriale , financiare,discounturi in fiecare luna . Eu tot asa le inregistrez
%=401
371
4426
767 cu minus asa cum este trecut in factura
4426 tva aferent lui 767(tot cu minus ca in factura)
Avand un magazin de desfacere cu amanuntul aceasta inregistrare
ma scuteste de alte probleme care ma framanta si la care am sa va rog si pe voi sa-mi spuneti daca aveti alta parere. Astfel ce pret trec pe Nir daca nu inregistrez in 767 .Astfel daca un produs are pe factura pretul de 10000lei +tva , reducere pe factura 5% , eu platesc furnizorului 9500lei +tva deci ce trec pe Nir la pret de achizitie fara tva 9500lei sau 10000 lei .
A doua problema ar fi in momentul in care il treci pe cheltuiala daca nu inreg discountul in 767 la ce pret treci produsul respectiv caci daca il treci la 10000lei cat este pe factura maresti cheltuiala cu cei 500lei care-i-ai avut discount si micsorezi astfel impozitul pe profit . Va rog frumos spuneti-mi si mie cum este pana la urma corect caci pur si simplu cautand pe forum m-am zapacit si mai tare de cap .Va multumesc si sper ca ma lamuriti si pe mine cat mai repede caci tare ma mai streseaza chestia asta.



#42 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 22 June 2005 - 03:26 AM

Am o factura emisa pt prestari servicii cu discount (pt plata de valoare mare in avans, pt contract de valoare mare...???- mi-au adus factura la 12 noaptea si acum e 4 dimineatza... nu am cum sa intreb :roll: , ).

Sa fiu mai clara:
1.Am o factura de avans de 400 mil (baza+tva)
............ 411 = % ...... 400.000.000
.....................419.......336.134.454
....................4427........63.865.546

2. Dupa 2 saptamani se factureaza: prestarea de servicii, se storneaza avansul si se acorda si un discount de 15%.
serviciile 411 = 704 ...519.893 mii cu 4427... 98.779 mii
.avansul 411 = 419 ... 336.134 mii cu 4427... 63.865 mii (evident, in rosu)
.discount411 = 667..... 66.687 mii cu 4427... 12.670 mii (de scazut ambele)
-----------------------------------------------------------
...............................117.072 mii cu 4427... 22.244 mii

Intrebare: stiti cumva la prestari de servicii daca se face altfel inregistrarea la discount?

PS: trebuie sa ma lamuresc in legatura cu baza lui 15%, ca nu-mi da in nici o varianta...

Va multumesc anticipat pt raspuns!...

Felis



#43 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2005 - 08:00 AM

george75 a spus:

andreipa2003 si eu sant de acord cu tine . am cate un snop de facturi cu reduceri comeriale , financiare,discounturi in fiecare luna . Eu tot asa le inregistrez  
%=401
371
4426
767 cu minus asa cum este trecut in factura
4426 tva aferent lui 767(tot cu minus ca in factura)
.

Interesante inregistrari 767 si 4426 in rosu!
Nu credeti ca ar fi mai simplu (si corect, cred) sa se diminueze din start valoarea marfii cu discountul acordat si TVA 19% ? Si sa apara la fel si pe NIR. In 401 ramane evidentiata exacta suma reala datorata furnizorului. Nu ma mai incarc cu valoarea discountului pe un cont de venituri, care se impoziteaza in cazul unei microintreprinderi si eventual voi tine cont de valoarea (fara reducere) a marfii pt. stabilirea adaosului comercial.



#44 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 23 June 2005 - 08:23 AM

Imi raspunde si mie cineva pt prestarile de sevicii daca e OK cum am scris eu? :?:
Felis



#45 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 03:24 AM

E bine, mai putin TVA calculata la 667 in credit in rosu.

Trec peste porcaria cu 667 in credit la reducerile financiare aferente vanzarilor (sau 767 in debit in rosu la red.fin.la cumparari). Eu fac altfel, chiar daca e mai complicat.

Ceea ce descrii tu, FELIS, e clar reducere financiara.

Asa incat, nefiind reducere comerciala (adica de pret), nu intra la Art. 137 (3) a) CF:

Codul fiscal:
(3) Nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata urmatoarele:
a) rabaturile, remizele, risturnele, sconturile si alte reduceri de pret acordate de furnizori direct clientilor;

Norme:
22. (1) Rabaturile, remizele, risturnele, sconturile si alte reduceri de pret care nu se cuprind in baza de impozitare trebuie sa fie reflectate in facturi fiscale sau alte documente legal aprobate, sa fie in beneficiul clientului si sa nu constituie, in fapt, remunerarea unui serviciu sau o contrapartida pentru o prestatie oarecare.

Reducerea financiara poate fi:
- pt. incasarea in avans (cazul tau);
- pt. incasarea inainte de scadenta,
in ambele cazuri insemnand ca clientul acorda furnizorului un credit comercial (avans) sau un credit comercial mai mare decat cel convenit (inainte de scadenta, pt.ca pt.creditul pana la scadenta se presupune ca este valabil pretul furnizorului; exista furnizori care au preturi diferite in functie de marimea scadentei, nu ? deci acest credit comercial este inclus in pret).

Art. 141 (2) CF:

(2) Alte operatiuni scutite de taxa pe valoarea adaugata:
...
c) prestarile urmatoarelor servicii financiare si bancare:
1. acordarea si negocierea de credite si administrarea creditului de catre persoana care il acorda;

Norme metodologice:
39. (1) Scutirile de taxa pe valoarea adaugata prevazute la art. 141 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal includ si imprumuturile acordate de asociati/actionari societatilor comerciale in vederea asigurarii resurselor financiare ale societatii, orice alte imprumuturi banesti acordate de persoane fizice sau juridice.

Eu zic, asadar, ca sumele din 767/667 nu sunt purtatoare de TVA.

Singurul caz de reducere financiara care ar fi purtatoare de TVA ar fi reducerea pt.alta modalitate de plata decat cea convenita (de ex.OP in loc de cec).



#46 ileana.nichita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 August 2005 - 10:09 PM

Buna seara. Noi la firma facem urmatoarele inregistrari contabile in cazul discounturilor:

de exemplu:
%=401 (-)119 lei
473 (-)100 lei
4426 (-) 19 lei

si apoi:

473 = 767 (+) 100 lei.
In felul acesta nu schimbam nici functia conturilor de V si CH si nici nu calculam tva la discount






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL