Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
o factura externa atasata la un dvi se inregistreaza la curs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


o factura externa atasata la un dvi se inregistreaza la curs

12 replies to this topic

#1 ady10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2006 - 11:51 AM

o factura externa atasata la un dvi se inregistreaza la curs de la data dvi sau cursul bnr din data facturii cand se face 371=401 ,ce norma regelementeaza asta



#2 DaviD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 04 April 2006 - 12:16 PM

371=401 se face in momentul receptiei marfii... iar pentru facturile externe data facturii nu are cum sa corespunda cu receptia dat fiind timpul de transpot, vama , etc..
in plus tva -ul aferent marfii este calculat la cursul de pe dvi .
asa ca ar trebui sa inregistrezi marfa tot la cursul dvi-ului ca sa mai ai corelatie la jurnalul de cumparari intre baza si tva.
succes




#3 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 04 April 2006 - 01:13 PM

Marfa se inregistreaza la cursul dat de vama pe declaratia de import,antrepozit etc,depinde in ce regim lucrezi tu.,atunci intra marfa in "posesia"ta,nu cand iti emite el factura.



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2006 - 09:55 AM

Nu e mai simplu sa inregistrezi marfa la cursul din DVI si sa calculezi dif. de curs fata de cursul din data facturii?



#5 andrea_k

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 07 April 2006 - 10:54 AM

De ce trebuie complicata treaba, cu calculul diferentelor de curs? Pe tine te intereseaza numai, si numai cursul de pe DVI, deoarece factura inregistrezi pe baza DVI.



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2006 - 01:26 PM

E o varianta. La export, cand eu emit factura in lei , intr-adevar calculez la cursul DVE, indiferent de data emiterii facturii, dar la import calculez diferentele fata de cursul din DVI pe care il consider de referinta.



#7 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 07 April 2006 - 02:25 PM

Marfa o inregistrezi la cursul din DVI iar diferenta de curs o calculezi numai cind faci plata.
vivi



#8 CAMPAN VALENTINA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti,str.Trapezului nr.2, bl M6, ap.257, sector 3

Postat 08 April 2006 - 10:32 PM

corect asa as face si eu marfa inreg la curs dvi iar dif de curs vor apare in mom platii
IMI PLACE CONTABILITATEA !



#9 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 10:39 PM

Curs DVI, si eu zic la fel.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#10 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 12:37 AM

curs dvi, fara discutie. Documentul justificativ e dvi-ul.



#11 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 21 June 2006 - 10:37 AM

CURS DVI



#12 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2006 - 11:05 AM

Curs din DVI



#13 Madi_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 21 June 2006 - 12:26 PM

curs DVI evident






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL