Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul concediu medical

15 replies to this topic

#1 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 04 April 2006 - 02:34 PM

Buna ziua!
pentru un concediu medical suportat de angajator ( incapacitate temporara de munca), ce se plateste?
cas 9,5% aplicat la un salariu minim pe economie, adica 330
somaj 1% la ce se aplica?
sanatate 6,5% am inteles ca nu se aplica
impozit salarii se aplica.

toate contributiile angajatorului se aplica, nu-i asa?

cum ramane cu sanatatea care se calculeaza : 6,5% * 2* 330, ea se suporta de cine?

Astept raspuns urgent!
Va multumesc.



#2 x_tina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 09:46 PM

Pentru incapacitate temporara de munca se opreste salariatului:
- 9.5%*330*nr zile CM/nr zile luna
- 1% daca CM e mai <=30zile,
- impozit
iar angajatorul plateste urmatoarele(aplicate la ceea ce suporta societatea):
- 0.75%
- 7%
- 2,5%
- comision ITM

Nu se opresc in acest caz 19.75%, 6.5% si fd accidente, iar cass la cm de care zici tu nu se mai opreste deloc.




#3 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 05 April 2006 - 08:28 AM

la ce se aplica 1%? la brut initial?



#4 x_tina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 08:45 AM

1% se aplica la salariul de incadrare, dar si la concedii medicale( incapacitate temporara) daca nu depasesc 30 zile.



#5 todosimo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 05 May 2006 - 08:51 PM

concediul medical se considera perioada de cotizatie la sistemul de pensii?



#6 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 06 May 2006 - 04:23 AM

Ne puteti spune, va rog, in baza carui act normativ nu se retin acei 6,5%? Multumim.



#7 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 08 May 2006 - 03:43 PM

"1% se aplica la salariul de incadrare, dar si la concedii medicale ( incapacitate temporara) daca nu depasesc 30 zile."
Aceste 30 de zile sunt in luna? si sunt calendaristice sau lucratoare?

Multumesc.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 04:13 PM

dianuta77 a spus:

"1% se aplica la salariul de incadrare, dar si la concedii medicale              ( incapacitate temporara) daca nu depasesc 30 zile."
Aceste 30 de zile sunt in luna? si sunt calendaristice sau lucratoare?

Multumesc.
nu esti in concediu medical doar zile lucratoare ?
adica sambata si duminica nu mai esti bolnava ? :D



#9 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 May 2006 - 08:39 PM

Si totusi, la ce se refera art. 15 din Ordinul 221/04.11.2005? La cine si in ce caz se aplica acea formula? Sau e abrogat? Multumim.



#10 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 08 May 2006 - 10:17 PM

Draga Septimiu, eu cred ca tu esti nesimtit!

Eu pur si simplu vreau sa stiu cum se interpreteaza un articol de lege.
Daca tu nu vrei sa spui sau sa mai iei la misto, e problema ta. :x

Eu vreau sa aflu daca aceste 30 zile se considera lucratoare sau calendaristice deoarece, conform perioadei de pe certificatul de concediu medical, aceasta este in zile calendaristice. Si mai vreau sa stiu daca acestea se considera de la inceputul incapacitatii temporare de munca pana in prezent pentru o persoana sau se considera in cadrul unei singure luni.

Va rog frumos, ajutati-ma!



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 11:35 PM

dianuta77 a spus:

Draga Septimiu, eu cred ca tu esti nesimtit!
ciocu mik si joc de glezne... foloseste butonul "cautare" si aflii singura fara sa obosesti lumea



#12 Contabilutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 09 May 2006 - 12:34 AM

Septimiu a spus:

dianuta77 a spus:

Draga Septimiu, eu cred ca tu esti nesimtit!

Citeaza

ciocu mik si joc de glezne... foloseste butonul "cautare" si aflii singura fara sa obosesti lumea
Excelent raspuns de administrator de sit!! Nu v-am zis eu ca trebuie sa va mai apucati si de altceva, dragilor semidocti ??



#13 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 09 May 2006 - 07:36 AM

Fara a creea tensiuni; subiectul concedii medicale a fost foarte dezbatut;in alta ordine - concediul medical se acorda pe o perioada de X zile, incepand cu data .... pana la data de...=> cuprinde zilele nelucratoare.In calculul salariului iei zilele lucratoare din luna(perioada respectiva) .



#14 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2006 - 08:06 AM

adry69 a spus:

Si totusi, la ce se refera art. 15 din Ordinul 221/04.11.2005? La cine si in ce caz se aplica acea formula? Sau e abrogat? Multumim.
Art15. este “macelarit bineCuantumul contributiei zilnice este de 6,5% x 2 x Sal.min. x Nrzileluna / Nr zile boala(platita din FNUASS).
Concediul medical este dat in zile calendaristice. Toate calculele la salarii si indemnizatii de boala, se fac in “zile lucratoare”. “Perioadele” din lege sunt calendaristice. De exemplu: spunem ca primele 7 zile (calendaristice) sunt platite de angajator. Dar il paltim numai pe zilele lucratoare ale acestei perioade.
Concediile medicale se dau numai pe perioada de o luna calendaristica. Ele pot fi “initiale” sau “in continuare”
Cota de somaj de 1% si 2,5% se plateste la total salariu brut chiar daca salariatul a lucrat numai o zi din luna si in rest a fost in CM. Interpretarea mea.



#15 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2006 - 12:05 PM

Citeaza

Cuantumul contributiei zilnice este de 6,5% x 2 x Sal.min. x Nrzileluna / Nr zile boala(platita din FNUASS)
"Formula" este valabila doar in cazul CM pentru acctidentele de munca si boli profesionale si nu se suporta (evident) din FNUASS !!! vezi L346/2002, L19/2000, precum si declaratia pentru CAS, anexa a12 rd. M, N O P.



#16 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2006 - 02:22 PM

goreXP a spus:

 
"Formula" este valabila doar in cazul CM pentru acctidentele de munca si boli profesionale si nu se suporta (evident) din FNUASS !!! vezi L346/2002, L19/2000, precum si declaratia pentru CAS, anexa a12 rd. M, N O P.
Sunt doua acte normative distincte unde apare aceasta formula:
Unul, care stabileste contributia de 6,5% la sanatate -Norme Met.nr.221/2005 completate.
Altul, care stabileste regimul concediilor si indemnizatiilor- Norme metodologice la OUG 158/2005.
Am spus ca este “interpretarea mea” privind primul act normativ. Oricum din 01.01.2006 , Legea nr.95 a sanatatii, da loc la alte interpretari.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL