Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repartizare profit 2005 prin 1068 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


repartizare profit 2005 prin 1068

4 replies to this topic

#1 mirela gheorghe

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 01:21 PM

Daca in aga s-a hotarat repartizarea profitului prin 457-dividende si 1068-alte rezerve-pentru investitii, ce se intampla in viitor cu acest cont 1068( cu suma inregistrata pe creditul acestui cont)?
Se presupune ca se vor face investitii in urmatorii ani, investitii achitate din contul de la banca 5121 sau 5311.
Soldul creditor al contului 1068 ramane la nesfarsit in balanta, cum scap de el dupa ce fac investitiile?
Exista o limita mimima. sau maxima? eu stiu ca nu...................



#2 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 05 April 2006 - 01:48 PM

Limita maxima exista numai pentru rezervele legale 20% din cap.social suma deductibila la calculul imp.profit.Ideea este ca repartizand profitul la rezerve,nu platesti dividende, si avand disponibilitati iti permiti sa faci investitii.In rest sumele din 1068 <dau bine> in bilant la capitaluri proprii. Daca mai sunt si alte pareri,le astept cu placere.




#3 simona chis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 07 April 2006 - 01:33 PM

soldul creditor al lui 1068 nu scade pe masura ce faci investitii...dar poate scadea daca acoperi pierderi din anii precedenti



#4 mirela gheorghe

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2006 - 10:18 AM

Multumesc mult pentru raspunsuri!!!!!!! M-am linistit



#5 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2006 - 01:50 PM

Sau poti sa majorezi capitalul social din 1068.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL