Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concedii medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concedii medicale

6 replies to this topic

#1 larisa_ac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:calatoriile

Postat 05 April 2006 - 03:27 PM

Va rog mult sa ma lamuriti ce contributii datoreaza un salariat pentru o indemnizatie de concediu medical. Si ce contributii datoreaza angajatorul. :? va rog mult sa-mi raspundeti! :(



#2 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 05 April 2006 - 05:17 PM

cm suportat de societate:
angajator: 0.75 cam munca, 2.5 somaj, 7 sanatate, 0.75 concedii si indemnizatii(cu alte cuvinte nu se plateste cas 19.75)
angajat : 1 somaj raportat la tarifar(daca perioada de conceidu <30 zile, daca e mai mare 1 somja=0), si 9.5 cas raportat la un sal minim brut.
cm suportat de fnuass stii deja :wink:




#3 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 06 May 2006 - 04:40 AM

Conform Ordin 221/2005, angajatul datoreaza si 6,5%...nu-i asa?



#4 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2006 - 05:49 AM

adry69 a spus:

Conform Ordin 221/2005, angajatul datoreaza si 6,5%...nu-i asa?
Conform OUG nr.1/2006, art.5, contributia de 6,5%, nu se datoreaza la indemnizatia platita de angajator sau de FNUASS.
Contributia la pensii pe durata concediului (contractului suspendat) este la nivelul de 9,5x Sbrutminim ( o “mica-mare” deosebire fata de modul de calcul anterior lui OUG158/2005, care era de 9,5% la nivelul indemnizatiei; rezultat> pe perioada concediului medical, punctaj foarte mic).



#5 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 06 May 2006 - 05:57 AM

Mii de multumiri!



#6 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 17 May 2006 - 08:39 AM

OG1/2006 nu este deocamdata doar o propunere? Whatever, te imbeti de cap cat le modifica astia. Ce vroiam eu... asa-i ca daca am 2 foi de boala pentru acelasi angajat in aceeasi luna, ambele initiale, cu diferenta de cateva zile intre ele, baza de calcul este aceeasi.. adica ultimele 6 luni...etc?



#7 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2006 - 08:44 AM

Topo: korekt :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL