Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum fac bilantul? pe micro sau IMM??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum fac bilantul? pe micro sau IMM???

19 replies to this topic

#1 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 06 April 2006 - 09:34 AM

A venit cineva la mine cu o societate infiintata in 05.11.2005 si vrea sa-i fac bilantul pe 2005. In vectorul fiscal este declarata micro. Dar nu a angajat pe cineva in termen de 60 de zile. Cum vedeti problema?
Sa-i fac bilantul pe 2005 ca micro sau ca imm? In formularul de bilant la micro, daca se trece 0 la numarul de angajati nu da eroare!



#2 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 06 April 2006 - 10:51 AM

chiar daca este declarata micro in evidenta finantelor este imm deoarece nu are angajat.
am dus si eu unui amic o decl.010 s-a decl.la reg.com cu 3% dar nu si-a angajat pe nimeni, am facut 010 ca atare pt 3% si tipa de la declaratii mi-a taiat cu pixul si a completat cu 16% in evidenta lor era deja imm.
eu zic sa faci bilant pe imm
vedem si alte pareri




#3 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 06 April 2006 - 10:53 AM

am uitat la declaratiile 100 ce le depusese pana atunci cu rubrica impozit pe venit s-au facut rectificative cu impozit pe profit chiar daca nu avusese activitate si ambele situatii erau cu 0



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2006 - 02:26 PM

IMM cu 16% si la bilant



#5 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 April 2006 - 07:13 PM

Eu am urmatoarea parere:
Esti MICRO si te poti gasi in 2 situatii
MICRO platitoare de imp.pe profit
MICRO platitoare de imp.pe venit
In VECTORUL fiscal este privita problema dpdv fiscal

Incadrarea in grupa de MICRO nu are legatura cu fiscalitatea si cu vecorul fiscal.
Ultima lege care reglementeaza clasificarea IMM este 346/2004,MO681/2004
Cf.acestei legi esti MICRO dupa anumite criterii,care sunt mai largi decat cele din codul fiscal.
Priviti impozitarea cu 3% ca o facilitate fiscala acordata intrepr.MICRO,dar nu tuturor MICRO ci numai celor care se incadreaza in criteriile din CFiscal.Astfele ca unele MICRO pot opta pt.acest mod de impozitare si atunci in VECTOR sunt MICRO dpdv fiscal.Faptul ca cele care nu opteaza si raman platitoare de imp.pe profit si au in VECTOR acest mod de impozitare,nu inseamna ca nu sunt MICRO.

In concluzie,nu din modul de impozitare decurge calitatea de MICRO
Deci,daca te incadrezi in conditiile din legea 346/2004-pana la 9 salariati (deci si cu zero salariati si mai sunt si altele,cititi acolo),esti MICRO,indiferent ce ai declarat in VECTOR!
Datorita acestui fapt nu da eroare la bilant daca esti pe MICRO si dai 0 la nr.de salariati

Si daca sunteti MICRO cf.L346/2004,depuneti bilant pt MICRO,formular 10, 20,30 atat,fara note explicative,cf.O 306

Va rog sa va spuneti parerea



#6 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 08 April 2006 - 07:33 PM

calipso a spus:

...............Si daca sunteti MICRO cf.L346/2004,depuneti bilant pt MICRO,formular 10, 20,30 atat,fara note explicative,cf.O 306
Va rog sa va spuneti parerea

Aici trebuie sa te contrazic. Bilantul se depune conform cu VECTORUL FISCAL, indiferent de clasificarea din L346. Acea clasificare nu are nici o influenta asupra clasificarii dpdv fiscal. Ce bine ar fi fost daca cu o CA de 1.500.000 si 8 salariati puteam face Bilant de micro fara anexe.............
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#7 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 April 2006 - 07:46 PM

te rog sa-mi spui unde scrie asta
Bilantul contabil nu are nici o legatura cu fiscalitatea.Se intocmeste cf O306,nu conform Codului fiscal si codului de procedura fiscala
Bilantul contabil e contabil,nu fiscal.
Eu nu te contrazic,dar nu e logic.Sunt MICRO platitoare de imp.pe profit.Sau vrei sa spui ca nu exista asa ceva?

Te rog argumenteaza!
Si spune-mi unde scrie asta?!
Ca daca nu scrie,inseamna ca iar n-au inteles nimic cei de la finante!
Dar poate scrie si nu stiu eu!
Te rog,ar fi interesant sa lamurim asta



#8 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 08 April 2006 - 07:50 PM

doru_c2000 a spus:

A venit cineva la mine cu o societate infiintata in 05.11.2005 si vrea sa-i fac bilantul pe 2005. In vectorul fiscal este declarata micro. Dar nu a angajat pe cineva in termen de 60 de zile. Cum vedeti problema?
Sa-i fac bilantul pe 2005 ca micro sau ca imm? In formularul de bilant la micro, daca se trece 0 la numarul de angajati nu da eroare!

Cod Fiscal, Norme metodologice: .........
6. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării
certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data
înregistrării acesteia la registrul comerțului
. Perioada de 60 de zile se prelungește în anul
următor celui pentru care s-a exercitat opțiunea, după caz.

Deci, conform cu CF ar trebui sa depui Bilant de simplificate, bineinteles dupa depunerea 010 si rectificativele la 100 deja depuse. Asta daca nu reusesti cumva sa rezolvi sa depui un CIM cu data de 03.01.2006 pt. ca sa te incadrezi in cele 60 zile. In acest caz bineinteles intervin rectificativele de rigoare.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 08 April 2006 - 08:05 PM

calipso a spus:

te rog sa-mi spui unde scrie asta
Bilantul contabil nu are nici o legatura cu fiscalitatea...........
Sensul celor spuse de mine nu a fost cel pe care ai inteles tu
Eu am spus :"Acea clasificare nu are nici o influenta asupra clasificarii dpdv fiscal" si-mi mentin parerea.

Codul fiscal:
TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor
Definiția microîntreprinderii
Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică
română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a
anului fiscal precedent:
a) are înscris în obiectul de activitate producția de bunuri materiale, prestarea de
servicii și/sau comerțul;
B) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât
statul, autoritățile locale și instituțiile publice.



L346/2004 cu modificarile ulterioare
Art. 4. - (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu de salariați
și de cifra de afaceri anuală netă sau activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
a) microîntreprinderi - au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau
dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;
B) întreprinderi mici..........etc

Vectorul Fiscal se completeaza pa baza clasificatiei date de Codul Fiscal, fara sa se tina seama de clasificarea data de L346.
Bilantul Contabil si toate declaratiile fiscale depuse la adm.fin. se intocmesc conform cu cele declarate la Vectorul Fiscal.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 April 2006 - 08:22 PM

De ce-mi vorbesti de fiscalitate cand e vorba de BILANTUL CONTABIL?
Uita de Codul fiscal cand e vorba de Bilant,ca nu are nici o legatura.Declaratiile fiscale,da,conform cu vectorul,ca sunt fiscale
Chiar la titlul pe care l-ai citat din CF,mai jos, scrie despre MICROINTREPRINDERILE platitoare de imp.pe profit.Deci poti sa fi MICRO,fara sa platesti imp pe veniturile microintrep.
In art citat de tine,se spune care dintre MICRO beneficiaza de modul de impozitare cu 3% asupra veniturilor.ATAT.articolul respectiv nu spune care dintre intreprinderi sunt MICRO si care nu.Adica UNELE dintre MICRO
pot opta pt acest fel de impozitare,si se trec asa in VECTOR.Dar daca nu opteaza nu inseamna ca nu mai sunt MICRO.
COD FISCAL
Optiunea de a plati impozit pe veniturile microintreprinderii

Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor.

Revin si intreb unde scrie ca depunem bilant dupa cum suntem inscrisi in VECTORUL FISCAL?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 12:41 AM

Ocsi a spus:

Bilantul Contabil si toate declaratiile fiscale depuse la adm.fin. se intocmesc conform cu cele declarate la Vectorul Fiscal.
asa zic si eu !! la bilant, exista niste casute care trebuiesc bifate. astfel, daca esti micro, platitor de 3% imp. pe veniturile micro, depui mai putine formulare decat daca esti platitor de impozit pe profit, nu mai depui note explicative.... imp. pe venit e in 698 (alt rand in bilant decat 691), s.a.m.d

calipso a spus:

Revin si intreb unde scrie ca depunem bilant dupa cum suntem inscrisi in VECTORUL FISCAL?
unde scrie ?? de ex., in normele la bilant !!

si uite asa depui bilantul dupa vectorul fiscal declarat, domnule calipso !



#12 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 April 2006 - 07:07 AM

Calipso are dreptate. Din pacate, doar teoretic. :evil:
Practic, bilantul se intocmeste conform vectorului fiscal.
Eu una nu am gasit niciunde in legislatie o legatura intre incadrarea dpdv fiscal a intreprinderii si tipul de raportare contabila intocmita.
Mai corecta ar fi departajarea conform lg.346. Recunoasteti cate note explicative "pe zero" faceti. Cine are nevoie de ele? :wink:



#13 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 09 April 2006 - 09:08 AM

multumesc ctanela
anul asta imi voi incerca norocul si voi depune bilant MICRO pt MICROINTREPRINDERILE platitoare de impozit pe profit.pt ca:

1.Iata ce scrie in Legea 346/2004,in vigoare la 31.12.2005,mai ales la alin.2

Art. 4. - (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați, în următoarele categorii:
a) până la 9 salariați - microîntreprinderi;
B) între 10 și 40 de salariați - întreprinderi mici;
c) între 50 și 249 de salariați - întreprinderi mijlocii.
(2) Termenii microîntreprindere, întreprindere mică și întreprindere mijlocie, precum și termenul derivat întreprinderi mici și mijlocii vor fi utilizați în toate reglementările, statisticile și alte documente oficiale emise de către autorități sau instituții publice.

2.Chiar in Codul fiscal la titlul despre impozitul microintreprinderilor,se face impartirea in MICRO platitoare de imp.pe profit si MICRO platitoare de imp pe veniturile microintrepr.
DECI SUNT MICROINTREPRINDERE,INDIFERENT DE CE ESTE INSCRIS IN VECTORUL FISCAL,chiar daca platesc imp.pe profit

Eu cred ca este o neintelegere,si nu trebuie sa-i lasam pe cei de la finante sa-si bata joc de noi,sa ne puna sa facem situatii simplificate cu form.40 si note,pt firme care nu au salariati sau au sub 9 salariati,deci sunt firme foarte mici,MICRO,si nu este nevoie de un bilant elaborat

Otilia,sunt damna,nu domn.Calipso a fost o fata,o nimfa,o zeita care l-a salvat pe Ulise-(Homer-Odiseea)Ea si Circe il invidiau pe Ulise pt ca era muritor.E drept ca eu n-am salvat pe nimeni!Calipso o cheama pe pisicuta mea care ma mai salveaza pe mine de la a-mi lua campii cand vad legile pe care le dau astia!



#14 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 09 April 2006 - 11:13 AM

si mai am un argument

-in varianta de bilant 1.0.3de pe siteul ANAF,daca tipul de siutauatie era MICRO,in formularul 20,nu te lasa sa pui suma in randul 60=imp.profit si nu puteai sa completezi decat suma din rd 61=imp.micro
-in varianta de bilant 1.0.6,poti sa completezi rd 61=imp.pe profit, atunci cand tipul situatiei este MICRO
Deci daca esti MICRO platitor de imp.pe profit,poti sa faci bilant de tip MICRO
Probabil ca s-au desteptat si ei intre varianta 1.0.3 si 1.0.6

Eu voi depune situatii simplificate pt.MICRO si la firmele MICRO platitoare de imp.pe profit.Nu conteaza ce e in vectorul fiscal,dpdv al bilanturilor.Sa vedem ce o sa-mi faca?!!!Ce atatea hartii pt niste firmulite!



#15 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 09 April 2006 - 11:16 AM

in varianta de bilant 1.0.6,poti sa completezi rd 61=imp.pe profit, atunci cand tipul situatiei este MICRO

scuzati,am gresit mai sus,poti sa completezi rd 60=imp.pe profit,atunci cand tipul situatiei este MICRO



#16 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 April 2006 - 11:24 AM

:P Seamana a auto-incurajare.
Pacat ca se intampla la spartul targului, la apropierea termenului limita de depunere. Eu una, nu am timp de experiente de genul asta. Dar mi-as fi dorit sa o fac. Problema este ca daca "se desteapta" acum inseamna ca toata tara a depus bilanturi aiurea de la aparitia micro dpdv fiscal. Nu-i vad in stare pe cei de la finante sa recunoasca asa ceva.
:wink:



#17 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 09 April 2006 - 11:37 AM

Asa este,dar cand am 10 soc cu mai putin de 9 salariati,cred ca se merita sa incerc.Treaba lor,daca recunosc sau nu!Un lucru este clar,de ce sa persistam in aceasta gresala?Situatiile sunt de tip statistic ,in urma centralizarii a reiesit ca sunt mai putine MICROINTREPRINDERI decat sunt in realitate,pt ca in anii trecuti si MICRO au facut situatii tipAE.Dar poate ca nu intereseaza pe nimeni cate dintre IMM-uri sunt MICRO.Si daca ai depus AE pt MICRO,alea sunt mai cuprinzatoare,deci nu e nici o gresala!

Si mai e un aspect,de cand cu impozitarea cu 3%,sunt tot mai multe MICRO platitoare de imp.pe profit.Chiar eu anul trecut am avut doar una,acum am 10.Poate ca fiind mai multe,unii s-au sesizat!



#18 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 09 April 2006 - 11:56 AM

Calipso , am depus 30 de micro sub 9 angajati cu note explicative!De doi ani ma lupt cu ei si nu reusesc sa le demonstrez ca de fapt aceste note explicative nu sunt obligata sa le depun! Succes! :lol:



#19 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 09 April 2006 - 12:15 PM

Corect,si eu am depus multe,dar in anii trecuti,chiar formularul de bilant nu iti permitea ,asa cum nici cel din versiunea 1.0.3 de anul asta nu-ti permitea.Dar l-au schimbat,poate ca asta inseamna ceva!



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 02:32 PM

ctanela a spus:

Eu una nu am gasit niciunde in legislatie o legatura intre incadrarea dpdv fiscal a intreprinderii si tipul de raportare contabila intocmita.  :wink:
cele mai clare sunt normele la bilant in care se spune ce si cand se depune in fct. de incadrarea fiscala a firmei, dar vezi si :
* ord. 94/2001, reglementarile contabile armonizate cu directiva a IV-a C.E.E, cap. I, sectiunea a 3-a, art. 3.2
* ord. 306/2002, cap. II, sectiunea 1, art. 1.1. si sectiunea a 7-a, art. 7.1.
in ele se spune ce trebuie sa cuprinda situatiile financiare anuale, fct. de cum se incadreaza firma resp, adica de ce e trecut in vectorul fiscal. din cate stiu, la adminstratia fin. nu iti poate primi bilantul daca nu corespunde tipul acestuia cu ce ai declarat in vectorul fiscal. pe mine m-a verificat la depunerea bilantului, tocmai pe asta.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL