Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen final auditori 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen final auditori 2006

8 replies to this topic

#1 alexa1063

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 06 April 2006 - 04:33 PM

Avand in vedere ca examenul (cele doua probe de pana acum) a fost atat de greu si serios, nu mi se pare de mirare ca trebue sa stim ce contine fiecare sectiune.Asta face parte de fapt din teoria de la prima proba.Daca aflati ca avem voie cu ceva (Norme minimale sau sectiunile de audit) anuntati-ne si pe noi.Multumesc.



#2 DYDY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 08 April 2006 - 12:51 PM

:twisted: LA CONSTANTA S-A BOICOTAT EXAMENUL S-AU RIDICAT TOTI CANDIDATII SI AU PARASIT SALA DE EXAMEN
PROA 3 VA FI CU CANTEC... MAI SUNT SI ALTE CENTRE DIN TARA CARE AU PROTESTAT?




#3 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 April 2006 - 02:58 PM

Da DYDY - si la la Iasi au iesit in masa din salile de examen. Aici, au mai ramas totusi in sala cativa pe care au reusit sa-i incante cu : "va lasam sa va inspirati"... insa nu parasiti sala... Sunt poze facute cu colegi care copiau si nu le spunea nimeni nimic. Altii, au iesit din sala, s-au plimbat pe holuri, apoi au intrat inapoi si s-au apucat de scris. RUSINOS !! Am chemat si au venit televiziunea si doua ziare care au luat interviuri si imagini din hol si sala de examen.



#4 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 08 April 2006 - 05:16 PM

Subscriu la cele scrise de Gabriella. Si eu am fost la Iasi. E adevarat tot ce a spus. Traim in Romania si se poate orice.



#5 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 April 2006 - 06:47 PM

apropo : in HOTĂRÂREA Nr. 55, emisa la București, in 14.12.2005, privind aprobarea Regulilor de organizare și desfășurare a examenului de aptitudini profesionale, pentru atribuirea calității de auditor financiar, se mentioneaza la art.5 : "Subiectele de examen :
(1) Examenul va consta în susținerea a trei probe scrise:
proba scrisă - din disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art.13, punctul a) ;
test grilă - pentru disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art. 13, punctul B). Grilele vor avea patru variante de răspuns din care un răspuns va fi correct ;
lucrare practică de audit
Lucrarea practică –va fi structurată astfel: pe baza situațiilor financiare și a altor informații despre o societate comercială se vor aborda următoarele aspecte :
- independență, acceptarea angajamentului;
- planificare, eșantion, prag de semnificație;
- 3 teste la alegere din cadrul secțiunilor de la G-P (Probe de audit) cu foile de lucru aferente.

Oare e ceva ce nu am inteles eu bine? Nu mi se pare ca subiectele de astazi respecta aceasta structura - asta ca sa nu mai vorbim ca la testul grila au fost intrebari cu 2 sau mai multe raspunsuri corecte din care, punctat era doar unul.. , de primul examen unde, din 1623 candidati se aude ca au luat nota de trecere doar.. 106 din care, 25 sunt din Bucuresti.
Cred ca se intampla ceva - cineva incearca sa ne puna piedica - e corect si adevarat - doar daca efectuam un calcul simplu : 1623 * 6.000.000 lei = 9.738.000.000 lei. Daca vrei sa faci bani in modul cel mai simplu, ce faci? Normal - le pui piedica - sa mai vina... o data, de doua ori...
As mai intreba ceva : Nu ar fi normal ca rezultatele de la examenele astea sa reprezinte si o evaluare a Camerei? Pentru ca, imi amintesc totusi ca ei ne-au pregatit - anual - si obligatoriu...



#6 DYDY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 12 April 2006 - 07:16 PM

se pare ca ne-au scurtat discutiile...
daca aveti noutati puteti sa-mi trimite-ti mesaje pe adresa dana_dimaca@yahoo.com



#7 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2006 - 09:49 PM

Da DYDY este ft interesant....erau mai multe discutii referitoare la "mizeria" de examen organizat de CAFR , existau chiar si niste trimiteri la niste publicatii care au relatat despre aceste lucruri , cineva sugera chiar trimiterea unei scrisori deschise NASU-ului ....Au disparut in ceata..poate ne lamureste cineva de ce ...



#8 roxana2707

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2006 - 10:55 PM

Discutiile despre examenul CAFR s-au mutat pe Subiectul lunii.



#9 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2006 - 09:51 AM

A fost mutat la Subiectul lunii la cererea telespectatorilor

http://www.conta.ro/...pic.php?t=11221
conta_ro






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL