Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acoperire pierdere micro 2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Acoperire pierdere micro 2004

6 replies to this topic

#1 florin_007

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:FLR

Postat 06 April 2006 - 08:28 PM

Am urmatoarea situatie :
In anul 2004, 31 Dec, am inregistrat pierdere 358 Ron. Anul acesta am facut profit 3000 Ron.Este corect sa acopar pierderea anului 2004, inainte sa repartizez la dividende? Precizez ca este vorba de micro.
Multumesc



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2006 - 02:24 PM

Eu zic ca da. Si sa nu uiti si de rezervele legale, daca nu au fost constituite anterior anului 2004




#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2006 - 09:54 AM

florin_007 a spus:

Am urmatoarea situatie :
In anul 2004, 31 Dec, am inregistrat pierdere 358 Ron. Anul acesta am facut profit 3000 Ron.Este corect sa acopar pierderea anului 2004, inainte sa repartizez la dividende? Precizez ca este vorba de micro.
Multumesc
Este chiar Obligatorie acoperirea pierderii exercitiilor anterioare, inaintea acordarii dividendelor.
Si nu uita de rezervele legale.



#4 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2006 - 11:10 AM

IMM
profit 2002 creat rezerve si pt facilitati la export
profit 2003 - ~~ -
apoi a devenit

micro
pierdere 2004 neacoperita lasata in credit 117
pierdere 2005
Este obligatorie acoperirea pierderii din rezerve ?
Sau pot sa o las asa pana am profit si sa acopar atunci.

Am si rezerve di facilitati acordate pt export in anii anteriori.
Daca acopar si din aceste rezerve tr sa recalculez impozitul, nu?

Tr sa fac tot eu hotararea AGA - firma e cu capital integral strain.
Oare dc ? Pt ca nu ma platesc in plus.
Auziti si voi "CE MARE LUCRU"
:smt068 :smt068



#5 olesia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 19 April 2006 - 11:55 AM

Potrivit art. 18 alin. (4) din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, pierderea contabilă se acoperă din profitul exercițiului financiar și cel reportat, din rezerve, capital social și din alte resurse financiare proprii, potrivit hotărârii adunării generale a acționarilor sau asociaților.
2. Reflectarea în contabilitate a operațiunii privind acoperirea pierderii contabile se efectuează pe baza aprobării acesteia de către adunarea generală a acționarilor sau asociaților sau de către consiliul de administrație, după caz.

As mai adauga Precizari ale MFP pentru contabilitatea pierderilor (OMF nr. 1088/2004) din Monitorul Oficial nr. 679 din 28.07.2004 pentru aprobarea Precizãrilor privind reflectarea în contabilitate a unor operaþiuni referitoare la acoperirea pierderii contabile



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2006 - 09:02 AM

arianaP a spus:

IMM
profit    2002  creat rezerve si pt facilitati la export
profit    2003               -   ~~   -
apoi a devenit  

micro  
pierdere   2004  neacoperita lasata in credit 117
pierdere  2005
Hai ca m-ai facut curioasa pana la urma: cum ai reusit sa devii micro in 2004 dupa ce ai fost in 2002-2003 platitor de impozit pe profit?



#7 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 27 April 2006 - 05:15 PM

Raspunsul de obligativitate a acoperirii pierderilor (CAPITALURI PROPRII CU SEMN NEGATIV) nu este in Legea Contabilitatii ori in CODUL FISCAL, ci in Legea Societatilor Comerciale, fiind imperios a se acoperii pierderile reportate din rezerve, altele decit cele provenite din facilitati fiscale ori mecenat, inaintea repartizarii profitului net ca dividend.

Atributul si competenta ets a AGA.

Daca AGA nu se intruneste, ori nu hotaraste, contabilul in lipsa de document justificativ H-AGA nu are altceva de facut decit sa reporteze rezultatele la infinit. Pina cind CAPITALISTUL-INVESTITORUL se va trezi.
Mircea Scalat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL