Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant- cont 408 sold DEBITOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilant- cont 408 sold DEBITOR

4 replies to this topic

#1 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 11:07 PM

Am o situatie mai deosebita zic eu. La inceputul anului acesta am primit facturi de reducere comerciala pentru tranzactiile aferente anului 2005. Avand in vedere faptul ca aceste reduceri au fost acordate pentru tranzactiile anului trecut mi s-a parut corect sa le prind prin 408 in situatiile anului trecut.
La 31.12.2005 am avut urmatoarea inregistrare:
% = 408 -119
6xx -100
4428 - 19
urmand ca in ianuarie cand am factura fiscala sa reglez ... 408=401 -119 si 4426=4428 -19
Problema mea este ca 408 ramane cu sold debitor si in acest caz nefiind practic o datorie ci o creanta nu-i mai gasesc locul in bilant la poz.11 -Soldurile creditoare ale ct.de datorii !
Daca v-ati mai intalnit cu o situatie asemanatoare sau aveti vreo idee in acest sens....
Multumesc
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#2 simona chis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 07 April 2006 - 01:11 PM

pe baza carui document le-ai inregistrat in 408?




#3 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2006 - 09:19 PM

Pe baza facturii fiscale din ianuarie pe care am atasat-o in copie si la decembrie in spatele inregistrarii. Este un venit evident al anului 2005 si a trebuit sa-mi creez venitul in 2005, cu atat mai mult cu cat am dat la randul meu o parte din reducere clientilor mei la sf.lui 2005.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#4 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2006 - 08:34 PM

Nu poti sa-l pui in bilant la solduri creditoare cu minus?
Teoretic 408 fiind un cont de Pasiv si nu un cont bifunctional, va avea sold creditor cu - fiind vorba de o reducere, deci si in bilant va aparea pe solduri creditoare dar cu minus, tocmai diminuand datoria pe care o aveai la sf anului.
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#5 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 09:35 PM

M-am gandit si la varianta aceasta dar in acest caz nu se respecta regula coform careia se preiau soldurile creditoare.
Am fost astazi la un seminar la care am avut ocazia sa intreb si mi s-a confirmat teoria , ca sa respect realitatea, corect este sa o consider o creanta si sa o prind la creante(rd.6-Bilant) urmand ca in Note sa vin cu precizari clare in acest sens.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL