Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REGLARE FISA PE PLATITOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


REGLARE FISA PE PLATITOR

8 replies to this topic

#1 GEORGESCU CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 April 2006 - 02:11 PM

Buna ziua,
Prin mesajul meu incerc sa aflu daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema,si ce rezolvare a avut la aceasta.
Problema societatii noastre a intervenit in urma solicitarii unui certificat fiscal,bineinteles a trebuit reglata fisa sintetica pe platitor.
In cursul anului trecut ,exact in perioada denominarii,cand toate bancile,trezoreriile si implicit agentii economici erau angrenati in modificari,societatea a hotarat implementarea sistemului "internet banking".
Sistem care se pare ca ne-a adus o mare problema,s-a completat eronat un OP,si anume,nr.de evidenta si explicatia sunt corecte difera contul IBAN .astfel OP aferent TVA a fost operat de catre Trezorerie in contul Impozitului pe salarii.
In urma acestei anomalii(nesesizate nici de catre banca noastra dar nici de catre Trezorerie)societatea trebuie sa plateasca majorari de intarziere si penalitati pana la zi.
Explicatia data de inspectorul administratiei publice,a fost faptul ca acest lucru nu este datorat unei erori materiale,astfel ca OP sa poata fii transferat cu data emiterii lui in vederea stingerii obligatiei create.
Problema este faptul ca, bugetul statului nu a fost vaduvit in niciun fel,acestea fiind obligatii care se varsa in acelasi loc,si oare ma intreb eu bugetul nu s-a folosit de banii virati incorect?
Modalitatea de rezolvare prin compensare propusa de administratia publica,se face la data solicitarii(a cererii)cu plata accesoriilor ce decurg,si nu la data la care a fost emis Op.
Pentru suma incasata eronat bugetul ar trebui sa imi dea dobanda cf.art.120 din Codul de procedura Fiscala, si atunci nu inteleg de ce trebuie sa mai platesc eu majorari si penalitati?
Intrebarea mea este ,stie cineva reglementarea legala care imi indica care sunt erorile materiale de care trebuie sa se tina cont in reglarea acestei fise pe platitor sau sunt la libera alegere a organelor de control?
In cazul nostru parte din vina nu are si trezoreria care nu a sesizat faptul ca explicatia si nr.de evidenta nu corespunde cu contul IBAN?(in alte cazuri au fost returnate OP).
Si pana la urma acest nr.de evidenta a obligatiei de ce se mai utilizeaza ,daca nimeni nu tine cont de el?
In speranta ca si altcineva sa lovit de aceeasi problema,astept un raspuns.
Cu respect
[/b]
CU STIMA



#2 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 April 2006 - 08:52 PM

Buna , aceeasi problema o am si eu. Nu am fost de acord cu compensarea administratiei si am cerut transferul sumelor la trezorerie cu aceeasi data, invocand ordinul 1870/16 dec 2004 si codul de procedura fiscala. Dupa 8 luni si dupa ce au facut fisa de platitor varza au reusit transferul cu data platii impozitului, dar din pacate penalitatile si dob. n-au disparut. Problema de soft. Iar daca vreau sa scap de dobanzi si penalitati trebuie sa cer control mi-au zis cei de la adm.




#3 GEORGESCU CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 May 2006 - 09:07 AM

Iti multumesc draga Diana....credeam ca numai eu am avut aceasta problema,si imi pierdusem speranta ca o sa primesc un raspuns.
Tocmai ieri am primit raspuns de la administratie,in care ma anunta ca s-a facut compensarea OP cu data cand am facut solicitarea pentru fisa..deci majorari si penalitati care au curs aproape un an...si la suma care este in culpa...nici nu pot sa mai gandesc.
M-am gandit sa apelez la ajutorul unui avocat.....ca pana la urma acest soft ,nu este dumnezeu...si mai ales nu este mai presus de lege.....
Aceeasi explicatie s-a dat si pentru Impozitul pe dividende..softul bata-l vina...si iata ca dupa niste ani s-a putut modifica acest soft,in care sa ia data scadenta corecta a impozitului.(si asta dupa ce s-au incasat majorari si penalitati la greu).
Offf, in tara asta se rezolva ceva,daca se rezolva ,cu prea mult zbucim,nervi si implicit ca tribut sanatatea noastra.
Inca o data iti multumesc frumos.
CU STIMA



#4 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2006 - 09:26 AM

Sunt o groaza de firme in situatii similare, cu penalitati calculate din cauza soft-ului si cand faci cerere de corectare eventual te obliga sa ceri si control. Rentrop si Straton aveau articole cu unii de la ANAF care spuneau ca nu e corect ce se intampla si sa ne 'luptam' cu cei de la AF-uri. Cine poate...



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2006 - 09:37 AM

Si totusi ce se poate face ca sa scapam de aceste penalizari nejustificate? Eu am o problema asemanatoare. Am declarat si platit imp. profit cu o intarziere de cca 2-3 luni si dupa 2 ani m-au pus sa fac o noua rectificativa si mi-au calculat penalizari pana la data rectificativei (deci 2 ani si 2 luni), desi le-am dovedit cu OP ca intarzierea a fost mult mai mica. N-am vrut sa platesc cat mi-au cerut ei, dar am ramas cu fisa reglata aiurea.



#6 GEORGESCU CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 May 2006 - 09:37 AM

Ai dreptate...cine poate...dar trebuie facut ceva...altfel tot timpul suntem la cheremul altora, care interpreteaza legile asa cum vor si nu asa cum sunt.
Multumesc
CU STIMA



#7 GEORGESCU CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 May 2006 - 10:23 AM

Se pare ca problemele care sunt de atata timp in reglarea acestei fise pe platitor,au in sfarsit o rezolvare.
Azi a aparut in M.O.377/03.05.2006...Ordinul 617/19.04.2006...prin care este aprobata aplicarea unitara a unor prevederi referitoare la Codul de Procedura Fiscala....este reglementata exact problema care afecteaza atatia contribuabili.
Sper ca am inteles corect...oricum voi cere parerea unui jurist.
Cu stima,in speranta ca va mai ajuta cuiva aflat in aceeasi situatie.
CU STIMA



#8 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2006 - 11:39 AM

este doar pentru op-uri...bun si asta, dar pentru rectificative si alte declaratii inregistrate aiurea, nu se precizeaza



#9 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 05 May 2006 - 03:33 PM

Imi puteti trimite, va rog frumos, si mie ordinul la adresa: diana_buc@yahoo.com? Sau il puteti pune la noutati legislative?

Diana.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL