Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie inventar ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie inventar ITM

16 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2006 - 04:15 PM

buna ziua, va rog sa imi spuneti daca declaratia inventar este obligatorie si pentru firmele ce nu au restante la plata comisionului ITM.
multumesc



#2 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 07 April 2006 - 04:16 PM

nu.

vivi



#3 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 08 April 2006 - 05:02 PM

Nici eu nu aveam sold restant dar am completat la sold dec comisionul aferent lui dec, chiar daca l-am platit la timp in ian. Au mai facut si altii la fel...
Mai informeaza-te... eu te sfatuiesc sa o faci....



#4 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 06:48 PM

mihaci a spus:

buna ziua, va rog sa imi spuneti daca declaratia inventar este obligatorie si pentru firmele ce nu au restante la plata comisionului  ITM.
multumesc
Eu va sfatuiesc s-o faceti. Va da numar de inregistrare diferit de cel de declaratii. Pentru 2 pagini (una lor, una dvs.) nu are rost sa va intoarca din drum. Cred ca este necesara la ITM pentru a face baza de plecare .



#5 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 10 April 2006 - 07:53 AM

Eu zic sa citim mai bine Ordinul 99/2006 si sa nu ne mai repezim sa depunem declaratii atunci cind nimeni nu o cere.Ca de altfel ne plingem ca ne sufoca cu declaratii.Cine sa va mai inteleaga?
In istructiunile de aplicare a Ordunului 99/2006 la litera A punctul 1 scrie clar ca depun numai cei care inregistreaza restante la data publicarii in monitoul oficial a legii 403/2005.
vivi



#6 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2006 - 09:17 AM

vrinceanu a spus:

In istructiunile de aplicare a Ordunului 99/2006 la litera A punctul 1 scrie clar ca depun numai cei care inregistreaza restante la data publicarii in monitoul oficial a legii 403/2005.
Aveti dreptate.
Dar, nu intelegeti ca au revenit vremurile de altadata. Toata lumea vrea hartii.
Pe vremea lui “C” se faceau niste tabele format A3 prelungit si dupa ce liniam frumos 45 de coloane si scriam capul de tabel cu letraset, pe mijloc scriam “Nu este cazul”. Si erau vreo 20 formulare de acest tip, e adevarat trimestrial.
Nedepunerea declaratiei nu se sanctioneza la fel cu depunerea unei declaratii false.



#7 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 10 April 2006 - 10:46 AM

Am dus azi Declaratia-inventar pentru o firma care avea, la 31.12.2005, platit in plus la comision ITM - pe formular apare in col. 8 o suma negativa.
Functionara a refuzat sa primeasca declaratia cu motivatia: 'asta inseamna ca noi avem sa va dam bani si nu pot primi asa ceva'.
Poate daca aveam la mine ordinul o convingeam !

Ordin 99/2006
col 8: se completeaza cu suma restantâ/de recuperat aflata în sold la data de 31.12.2005, inclusiv accesoriile (dobânzi/majorari de întârziere si penalitati de întârziere), calculate pe propria raspundere, pâna la data de 31 decembrie 2005.


Voi trimite declaratia prin posta.



#8 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 10 April 2006 - 12:59 PM

cleo18 a spus:

Nici eu nu aveam sold restant dar am completat la sold dec comisionul aferent lui dec, chiar daca l-am platit la timp in ian. Au mai facut si altii la fel...
Mai informeaza-te... eu te sfatuiesc sa o faci....

Nu cred ca este corect, pentru ca in declaratia inventar se trec doar sumele restante, iar daca comisionul pe dec il platesti in ian la timp nu reprezinta o suma restanta.
Si eu sunt in aceiasi situatie si ma gandesc sa depun declaratia inventar pe zero.
Pareri ...



#9 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 10 April 2006 - 01:40 PM

Depuneti fratilor declaratii daca nu aveti altceva de facut.
vivi



#10 silvia2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 April 2006 - 11:52 AM

Am si eu o nelamurire, tocmai mi-am schimbat calculatorul si acesta nu mai are Floppy, avand numai cd/dvd.Problema este ca nu stiu cum sa copiez declaratiile pe CD, apas butonul Generare discheta ITM, apare o fereastra unde dau Salveaza, si imi apare mesajul ca Salvarea nu poate fi efectuata....care ar fi solutia? Cum se face?

Multumesc,
S.



#11 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2006 - 12:52 PM

Cand salvezi in loc de discheta salvezi intr-un fisier pregatit dinainte: salvare pt ITM- cu subfoldere pt fiecare luna ( daca vrei). Creezi folderul eventual in cel in care ai programul ITM. In final copiezi pur si simplu fisierul pe CD sub ce denumire l-a salvat ( nu-mi amintesc acum :) ).



#12 silvia2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 April 2006 - 01:00 PM

Hmm, dar ce salvez in respectivul folder? Sau cum? Am dat la <Listare declaratie ITM> si acolo am Save Report, ce va salva un file de forma .QRP, credeam ca trebuie sa fie de forma .txt si un folder /rez de asemenea. Acest raport este ceea ce trebuie sa salvez in respectivul folder?

Multumesc,
S.



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2006 - 01:18 PM

M-am uita pe discheta dusa la ITM si am trei fisere text: im200601, im200602 si itmdi. Dar e drept eu am crezut ca este ca la somaj sau CAS :oops: . Am cautat pe hard aceste fisiere si nu sunt.
Mai bine trimite mail cu intrebarea la ei la adresa de mail.



#14 silvia2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 April 2006 - 01:47 PM

Au si o adresa de e-mail? Care este ca eu nu am dat de ea, multumesc.



#15 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 April 2006 - 07:09 PM

Telefon 302.70.30/302.70.54
Str. Matei Voievod nr. 14 sect. 2
Adresa de email nu o stiu.



#16 silvia2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 April 2006 - 04:09 PM

Am facut intai CD-ul cu fisierele ce au reiesit din <Listare declaratie ITM> - Save Report - file .QRP; dar Cd-ul a fost returnat neavand datele necesare. Asa ca am sunat la nr respectiv de tel, si in cele din urma mi s-a zis ca nu se poate face salvarea pe CD, ci doar pe discheta sau pe stick....asa ca...sper intr-o varianta viitoare sa faca si aceasta optiune.

Multumesc mult pt raspunsuri,
S.



#17 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 13 April 2006 - 10:08 AM

Carolina, ai avut dreptate. astazi am fost si eu la ITM si am adresat intrebarea: de depune declaratia inventar daca societatea are la 31.12.2005 sume platite in plus? ce crezi, foarte senin, functionara de la ghiseu a sustinut ferm ca nu trebuie depusa. am mers apoi la jurist care, de asemenea, a spus ca nu se depun declaratii inventar ptr sumele platite in plus. asta pana i-am aratat ordinul 99, si intr-adevar s-a lamurit ca trebuie depusa. ma deranjeaza, insa, cu cata usurinta functionarii publici dau niste informatii complet eronate, fara a-si asuma nici o responsabilitate. sunt chiar indignata, si ma intreb oare trebuie de fiecare data sa facem adrese oficiale ptr a primi un raspuns corect?
alina






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL