Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concluzii pe scurt SEM.- reglem. contab. cf cu directiva IV - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concluzii pe scurt SEM.- reglem. contab. cf cu directiva IV

5 replies to this topic

#1 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 10:30 PM

Am sa punctez doar subiectele mult discutate pe forum:

1. Diferentele de curs aferente contractelor exprimate in valuta dar CU DECONTARE IN LEI sunt asimilate DOBANZILOR si vor fi inregistrate prin 766 si 666, dupa caz. Vor fi facturate cu TVA deocamdata! Se asteapta si reglementarii in acest sens, probabil de la anul scapam si de TVA.

2. Dobanzile de la leasing nu se mai inregistreaza decat pe masura sosirii facturilor, astfel dispare inregistrarea 471=1687 iar ceea ce aveam pe sold pentru contractele mai vechi, se poate storna inregistrarea la 31.12.2005. Daca nu o facem la decembrie-pentru cei care au depus bilantul- se storneaza in ianuarie.

3. La un moment dat ridicasem o problema, cea legata de inregistrarea penalitatilor si dobanzilor la sfarsitul anuluipe care STII ca le datorezi Bugetului de Stat. Mai nimeni nu le inregistreaza de buna voie si nesilit de nimeni si le inregistram o data cu plata. Atentie, neinregistrarea lor constituie EROARE CONTABILA CU INTENTIE--> evaziune fiscala!
Daca nu le inregistram, urmeaza ca la momentul ulterior al platii sa le prindem direct prin 117, la rand cu erorile, nicidecum sa le consideram cheltuieli ale anului in care am efectuat plata.

4. Penalizarile din contractele comerciale se vor inregistra obligatoriu daca ele sunt prevazute contractual. Daca ai prevazut in contract penalizari, esti obligat sa-ti constitui venit, daca nu o faci, o va face Fiscul cu siguranta! Daca nu le inregistrezi, ulterior vor intra tot in categoria erorilor contabile cu intentie.


[/b]
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#2 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 11:52 PM

Mersi de rezumat.

1.Nu pot fi de acord. TVA da, bineinteles, dobanzi nu.

2.3 - ok

4.Nu pot fi de acord. Nu poti fi obligat sa facturezi penalitati daca nu vrei.

Daca seminarul a fost pe probleme contabile, ce legatura au astea cu fiscul?




#3 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 12:02 AM

Dispare problema nr.4 daca dispar penalizarile din contract. Atata timp cat ele sunt prevazut apare si obligativitatea facturarii lor! Nici mie nu-mi place dar nu este prima oara cand aud acest lucru.
In ceea ce priveste nr.1, am vazut ca nu esti de acord dar nu mi-ai zis tu cum vezi problema. Cum ti se pare corect a le inregistra? 665,765? 658,758?
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#4 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 12:12 AM

Nu pot fi obligat sa facturez penalitati. De exemplu, in contractele noastre de prestari servicii, formularea este "...are dreptul sa factureze penalitati". Sunt curios daca a existat vreun caz de genul asta care sa reziste in instanta.

In jurispudenta fiscala publicata de anaf nu se face referinta la asa ceva. In ce ma priveste, consider chestia asta o alarma falsa, o non-problema. Nu e treaba fiscului sa se bage in probleme de business; a cere penalitati sau nu e o problema comerciala.


1.6588, 7588 ca pana acum. Nu sunt dobanzi, sunt diferente de curs. Deosebirea e foarte clara.

3. adaug ca mentiune faptul ca nu ar fi evaziune fiscala. Este evaziune fiscala atata vreme cat exista actul de impunere a dobanzilor/majorarilor si nu le inregistrezi.
Cel mai corect ar fi ca cine stie ca ar fi posibil ca un control de la fisc sa se soldeze cu amenzi/obligatii suplimentare sa faca un provizion de riscuri si chelt, 151*.



#5 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 12:17 AM

Interesanta exprimarea "are dreptul de a percepe penalizari" !Cred ca o voi promova si eu. Luni am sa vorbesc cu juristii de la mine in acest sens.

In ceea ce priveste diferentele de curs, cu riscul de a ma repeta, iti spun ca s-a discutat foarte clar si s-a punctat faptul ca pana acum asa s-au inregistrat dar incepand cu anul 2006 sunt considerate DOBANZI!!! Leasingul intern face parte din aceeasi discutie!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#6 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 12:32 AM

Exista o baza legala?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL