Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
participarea salariatilor la profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


participarea salariatilor la profit

20 replies to this topic

#1 larisa_ac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:calatoriile

Postat 10 April 2006 - 11:15 AM

Am si eu o intrebare: din sumele care se acorda salariatilor ca participare a acestora la profit, ce se retine??? Impozit si CAS?? IN CE PROCENTE???



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 10 April 2006 - 12:30 PM

6.5% si imp.

ada



#3 larisa_ac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:calatoriile

Postat 10 April 2006 - 12:45 PM

Multumesc pt. raspuns!! Dar impozitul care se retine din sumele acordate salariatilor ca participare a acestora la profit este tot de 16%???



#4 larisa_ac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:calatoriile

Postat 12 April 2006 - 02:47 PM

mai am o intrebare: pentru sumele acordate salariatilor ca participare a acestora la profit, impozitul de 16% se calculeaza la suma cuvenita minus cass de 6,5% :?: la fel ca la salarii??



#5 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 17 April 2006 - 08:19 AM

Da.
ada



#6 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 03 May 2006 - 04:18 PM

deci pana la urma se retine 6.5 % pentru sumele primite de salariati din fondul de participare la profit ?????????
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#7 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 03 May 2006 - 04:22 PM

Se retine (6.5%) si pentru salariati care au contract de munca permanent sau numai pentru cei (cenzori, administratori , actionari).
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#8 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 03 May 2006 - 04:23 PM

?????
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#9 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 03 May 2006 - 04:23 PM

care este art din lege ?????
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#10 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 03 May 2006 - 04:27 PM

da
ada



#11 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 04 May 2006 - 02:05 PM

pentru toti se retine, nu stiu acum art.de lege, dar noi am facut adresa catre CJASS IL si am primit raspuns ca se retine, este considerat fond de salarii in mintea lor
Am avut si control de la finante, au calculat din urma maj.si penalitati
ada



#12 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2006 - 06:27 PM

ciobanu a spus:

pentru toti se retine, nu stiu acum art.de lege, dar noi am facut adresa catre CJASS IL si am primit raspuns ca se retine, este considerat fond de salarii in mintea lor
Am avut si control de la finante, au calculat din urma maj.si penalitati
Nu prea este asa !
Norme metodologioce la Ord.221/2005 Art. 11. - (1) Persoana asigurată are obligația plății contribuției sub forma unei cote de 6,5% aplicate asupra veniturilor realizate din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 51 alin. (2) lit. a)- d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea și funcționarea sistemului de asigurări sociale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare.
Singurii care platesc 6,5% sunt pensionarii actionari.
Toti acei asigurati care beneficiaza de asigurare de sanatate fara plata contributiei (pensionari de boala sau de varsta, coasigurati s.a.) in momentul cand au un venit suplimentar tip divident, platesc 6,5% din venitul suplimentar realizat . Initial in ord.221, contributia de 6,5% se retinea de platitor Prin Ord.CNAS nr.269/2005 de modificare a Ord.221 (art.13. alin 2), contributia de 6,5% nu se mai retine de platitorul dividendelor ( angajator)!! Urmeaza ca persoanele beneficiare ale acestor dividente sa achite contributia de 6,5% , pana la 25 ale lunii urmatoare platii dividendelor si sa o declare.



#13 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 09 May 2006 - 02:08 PM

Multumesc , important este sa nu-l inregistram in 641 acest fond de participare a salariatilor la profit
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#14 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 09 May 2006 - 03:45 PM

Act control DCFP/2005
In conformitate cu prev.art.52 Legea 145/1997, art.51 din OG150/2002 si preved.O.G. 7/2001, pct.5 lit.a(5) din HG 54/2003 si art.56 (1) L.571/2003, veniturile anuale si stimulentele din fonsul de participare la profit acordat salariatilor fac parte din categoria veniturilor din salarii sau asimilate acestora.

Mai bine ai cere raspuns oficial de la CASA de Sanatate
ada



#15 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2006 - 09:33 PM

tomane a spus:

ciobanu a spus:

pentru toti se retine, nu stiu acum art.de lege, dar noi am facut adresa catre CJASS IL si am primit raspuns ca se retine, este considerat fond de salarii in mintea lor
Am avut si control de la finante, au calculat din urma maj.si penalitati
Nu prea este asa !
Norme metodologioce la Ord.221/2005 Art. 11. - (1) Persoana asigurată are obligația plății contribuției sub forma unei cote de 6,5% aplicate asupra veniturilor realizate din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 51 alin. (2) lit. a)- d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea și funcționarea sistemului de asigurări sociale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare.
Singurii care platesc 6,5% sunt pensionarii actionari.
Toti acei asigurati care beneficiaza de asigurare de sanatate fara plata contributiei (pensionari de boala sau de varsta, coasigurati s.a.) in momentul cand au un venit suplimentar tip divident, platesc 6,5% din venitul suplimentar realizat . Initial in ord.221, contributia de 6,5% se retinea de platitor Prin Ord.CNAS nr.269/2005 de modificare a Ord.221 (art.13. alin 2), contributia de 6,5% nu se mai retine de platitorul dividendelor ( angajator)!! Urmeaza ca persoanele beneficiare ale acestor dividente sa achite contributia de 6,5% , pana la 25 ale lunii urmatoare platii dividendelor si sa o declare.
Participarea la profit nu este acelasi lucru cu venituri din dividende. Se retine 6.5% pentru ca baza de impunere la sanatate este tot ceea ce este supus impozitului pe venit si pe langa asta se plateste si 7% contributie firma. Oricum in "lumina" ultimelor reglementari nici nu se mai poate plati participare la profit pentru angajati. Cred eu ca tocmai pentru a asimila sumele cu niste prime si implicit cu veniturile din salarii si cu toate taxele lor adiacente.



#16 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2006 - 06:24 AM

Cornelia Cozos a spus:

Participarea la profit nu este acelasi lucru cu venituri din dividende. Se retine 6.5% pentru ca baza de impunere la sanatate este tot ceea ce este supus impozitului pe venit si pe langa asta se plateste si 7% contributie firma. Oricum in "lumina" ultimelor reglementari nici nu se mai poate plati participare la profit pentru angajati. Cred eu ca tocmai pentru a asimila sumele cu niste prime si implicit cu veniturile din salarii si cu toate taxele lor adiacente.
Asa este. Cred ca eu am plasat gresit comentariul privind contributia de 6,5% la dividende.



#17 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 29 September 2006 - 12:47 PM

1. În ceea ce priveste contributia la asigurarile sociale:

Conform art. 26 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentând participarea salariatilor la profit.

Potrivit prevederilor art. 101 alin (3) lit. d) din Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare, contribuatia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale nu se aplica asupra sumelor reprezentând participarea salariatilor la profit.

2. În ceea ce priveste contributia la asigurarile de sanatate:

Sumele reprezentând simulentele din fondul de participare la profit, acordate salariatilor, se încadreaza în categoria veniturilor de natura salariala potrivit pct. 84 lit. A) din Cap. 3 al Titlului III din Normele de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 44/2004.

Totodata, facem precizarea ca în Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare, se prevede obligativitatea achitarii contributiei de catre persoana asigurata, contributie ce se stabileste sub forma unei cote de 6,5% care se aplica veniturilor din salarii ce se supun impozitului pe venit.



Ca urmare, angajatorul are obligatia sa retina si sa vireze la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, cota de 6,5% din suma reprezentând stimulentele la fondul de participare la profit primita de angajat. În cazul în care stimulentele la fondul de particiapare la profit sunt incluse în fondul de salarii, angajatorul are obligatia platii contributiei la asigurarile sociale de sanatate în cota de 7%.



http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...ii.htm#7_0_1ID3
ada



#18 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 15 October 2006 - 06:12 PM

lg.31/1990
Art. 31. (1) Adunarea constitutiva va hotari asupra cotei de participare din beneficiul net ce revine fondatorilor unei societati constituite prin subscriptie publica.
(2) Cota prevazuta la alin. (1) nu poate depasi 6% din beneficiul net si nu poate fi acordata pentru o perioada mai mare de 5 ani de la data constituirii societatii.
(3) In cazul majorarii capitalului social, drepturile fondatorilor vor putea fi exercitate numai asupra beneficiului corespunzator capitalului social initial.
(4) De dispozitiile acestui articol pot beneficia numai persoanele fizice carora li s -a recunoscut calitatea de fondator prin actul constitutiv.
Sa traiti bine!



#19 TraianM

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 27 February 2007 - 02:30 PM

ORDIN nr. 418 din 6 aprilie 2005 privind unele precizãri contabile aplicabile agentilor economici:
"II.Textul explicatiei referitoare la stabilirea sumelor care fac obiectul provizionului constituit potrivit cap. ii "Metodologia de reflectare în contabilitate a profitului repartizat pe destinatiile prevãzute la art. 1 alin. (1) din Ordonanta Guvernului nr. 64/2001 privind repartizarea profitului la societãtile nationale, companiile naþionale si societãtile comerciale cu capital integral sau majoritar de stat, precum si la regiile autonome, aprobatã cu modificãri prin Legea nr. 769/2001, cu modificãrile ulterioare" din anexa la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 128/2005 privind unele reglementãri contabile aplicabile agenþilor economici, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 153 din 21 februarie 2005 (liniuþa a sasea de la pct. 1 al cap. II), va avea urmãtorul cuprins:
"- Participarea salariatilor la profit se reflectã în contabilitate prin constituirea unui provizion pentru riscuri si cheltuieli la nivelul sumelor estimate reprezentând sumele brute cuvenite salariatilor, astfel:
6812 "Cheltuieli de exploatare privind provizioanele pentru riscuri si cheltuieli" = 1518 "Alte provizioane pentru riscuri si cheltuieli"

si

121= 6812

În mod corespunzãtor, pct. 2 al cap. II mai sus mentionat va avea urmãtorul cuprins:
"2. Obligatiile fatã de salariati aferente participãrii acestora la profit se vor evidentia în contabilitate pe seama cheltuielilor salariale în anul urmãtor celui la care se referã situatiile financiare si, concomitent, se va relua la venituri provizionul constituit."


Puteti merge pe interpretarea asta si la sumele acordate se vor calcula doar impozitul si contributia la sanatate. Si mie mi se pare fortata, dar este deja o practica in sensul asta si nu am auzit ca ar fi existat probleme din partea fiscului pana acum.
Traian



#20 jani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:legislatie,alte subiecte

Postat 03 March 2007 - 01:39 PM

Buna,
Spuneti-mi va rog si mie, actualmente pt participarea salariatilor la profit ce contributii se retin totusi? Din moment ce se considera venituri salariale, eu intelegf ca se baga in baza de impozitare salariala pe luna in care se acorda si se calculeaza absolut tot.Am inteles ine???????
HELP






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL