Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
542 si 461 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


542 si 461

10 replies to this topic

#1 olariuteo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economie, finante, contablitate

Postat 10 April 2006 - 07:49 PM

Buna seara!
Am o nelamurire in legatura cu 2 situatii pe care le-am intalnit destul de des in practica (sunt analist financiar la o banca, lucrez in creditare).
In contabilitatea unor societati am descoperit sume foarte mari pe 542 sau 461, reprezentand sume retrase de asociati, pentru diverse scopuri personale.
Contabilii, toti, mi-au replicat ca acele sume reprezentau 'dividende retrase in avans' si ca urmau sa le inchida la finalul anului din dividendele retrase.
Cat de legala este aceasta practica, nu risca probleme la controlul autoritatilor?
Multumesc frumos.



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2006 - 08:00 PM

Legal aceasta practica este interzisa,nu se pot acorda avansuri din dividende.




#3 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2006 - 11:02 PM

Cred ca totusi existenta unor sume mari in 542 poate fi justificata printr-o "scapare" a legiuitorului. Termenul legal de restituirea avansurile spre decontare era reglementat printr-un Decret din 1976 (parca). Acum cativa ani s-a venit cu o rectificare, in sensul ca se specifica intr-o lege (??? acum nu- mai stiu nr.) ca art.respectiv din Decretul cu pricina se va aplica doar Institutiilot de Stat. Astfel, pentru societatile comerciale private nemaiexistand restrictii in ceea ce priveste teremenul de justificare a avansurilor acordate, toata lumea si-a "luat-o in cap" legal, strangand in acest cont (542) sume mari pe care le inchideau la data cand puteau ridica dividendele.
Daca gresesc cumva, va rog corectati-ma.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 11 April 2006 - 11:55 PM

stiu ca am vb cu cei de la finante si au spus ca se pot acorda avansuri din dividende in limita a max 5.000 euro per asociat anual, iar la sf anului, aceasta suma este scazuta din dividendele de primit, iar daca societatea are pierdere, pe parcursul anului urmator nu se mai poate acorda nici un avans asociatului pana in anul in care pierderea este recuperata si profitul acopera avansurile luate.



#5 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2006 - 09:34 PM

Eu nu am mai auzit asa ceva pana acum ! ... sa fie de acod MF cu sume in avans pe dividende!!!! Imi scapa ceva???
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#6 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 12 April 2006 - 09:42 PM

depinde de cat de pregatita e pers de la finante .eu personal pana acum nu am gasit nici una doar pe anumite teme.



#7 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 April 2006 - 03:51 PM

era o doamna de la asistenta contribuabili care a tinut cursul de finante ptr CECCAR in nov 04.



#8 olariuteo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economie, finante, contablitate

Postat 16 April 2006 - 08:47 PM

va multumesc mult pentru raspunsuri si va urez o saptamana usoara tuturor



#9 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 April 2006 - 12:20 AM

Nu este legala acordarea de dividende in avans.Nu te-ai intrebat ce se intampla daca societatea la sf. exercitiului nu are profit?



#10 olariuteo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economie, finante, contablitate

Postat 18 April 2006 - 07:53 PM

ba da, sigur ca m-am intrebat. 'norocul' faca ca analiza am facut-o pe baza balantei la nov. si societatea avea profit atunci si era putin probabil sa incheie anul cu pierdere. si asta s-a intamplat in marea majoritate a cazurilor pe care le-am vazut. ma intereau implicatiile legale ale acestei practici.



#11 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 29 April 2006 - 07:34 PM

Este INTERZISA acordarea in cursul anului de avansuri in contul dividendelor pentru anul respectiv!!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL