Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Avans

13 replies to this topic

#1 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 11 April 2006 - 12:40 PM

Am comandat facturi fiscale pentru firma pe care le-am platit cash integral in momentu in care am dat comanda. Am FF pe care scrie "ctrval. com. form. tipizate" si achitat cu chit. nr... Asta in luna martie.

In aprilie am ridicat facturile si am o noua factura cu doua pozitii: una val. facturilor si cealalta stornare avans si deci factura este zero.

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt inregistrarile pentru aceste operatiuni.



#2 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 11 April 2006 - 12:44 PM

Factura din luna martie este avans deoarece nu poti sa faci NIR pe ceva ce nu ti-a intrat in stoc.Factura din aprilie este prima pozitie storno avans cea de a doua pozitie intrare Regim special si faci NIR.

vivi



#3 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 11 April 2006 - 12:54 PM

Asta am inteles dar eu as vrea daca se poate sa-mi spuneti exact cum inregistrez in conturi.



#4 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2006 - 01:06 PM

Factura care ti-a fost emisa in 0 cand ai ridicat formularele fiscale, nu e cumva tot cu luna martie? Ca la mine asa s-a intamplat. Am comandat facturi in martie, am primit factura de avans : 409 = 401 si 401=5311 cu suma din aceasta, si apoi, in luna aprilie cand am ridicat documentele fiscale, am primit o factura tot cu martie: 409=401 cu suma initiala, dar in rosu, si 6028=401 cu aceasi suma, dar in negru.



#5 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 11 April 2006 - 01:09 PM

Varianta mea:

In martie:
% = 401
351
4426

In aprilie:
3028=351 si faci NIR



#6 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 11 April 2006 - 01:20 PM

Nu, a doua factura este in aprilie, cand am ridicat facturile.



#7 oxette18

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Arad
  • Interests:informatii

Postat 11 April 2006 - 02:32 PM

Factura din martie este avans, pe care il inregistrezi:
% = 401
4091
4426
401 = 5311
In aprilie, cand primesti imprimatele speciale inregistrezi:
401 = 4091 in negru, sau 4091=401 in rosu
3028 = 401
Intocmesti NIR, iar pe 6028 treci doar in momentul cand dai in consum:
6028 = 3028



#8 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2006 - 02:52 PM

Cred ca am spus cam acelasi lucru :D



#9 oxette18

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Arad
  • Interests:informatii

Postat 11 April 2006 - 03:18 PM

Da, dar cu diferenta ca la primirea facturilor inregistrezi 3028=401, nu 6028=401.



#10 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 12 April 2006 - 08:34 AM

Am inteles, va multumesc mult.



#11 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 12 April 2006 - 09:08 AM

Atentie la art. 155 Facturile fiscale alin. (7) din Codul fiscal:
" (7) Dacă plata pentru operaţiuni taxabile este încasată înainte ca bunurile să fie livrate sau înaintea finalizării prestării serviciilor, factura fiscală trebuie să fie emisă în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la fiecare dată când este încasat un avans, fără a depăşi finele lunii în care a avut loc încasarea."

Esti sigura ca cei de la firma de la care cumperi documentele nu cunosc aceasta prevedere legala?
Raman la parerea mea.



#12 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 April 2006 - 01:36 PM

diana-veronica a spus:

Atentie la art. 155 Facturile fiscale alin. (7) din Codul fiscal:
" (7) Dacă plata pentru operațiuni taxabile este încasată înainte ca bunurile să fie livrate sau înaintea finalizării prestării serviciilor, factura fiscală trebuie să fie emisă în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la fiecare dată când este încasat un avans, fără a depăși finele lunii în care a avut loc încasarea."

Esti sigura ca cei de la firma de la care cumperi documentele nu cunosc aceasta prevedere legala?
Raman la parerea mea.

Chiar daca o cunosc , o ignora . In practica , livreaza documentele comandate in 15 zile de la data comenzii si a facturii de avans , impreuna cu facturra finala . Adica ei factureaza la 15 zile de la data incasarii avansului :x



#13 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 04 October 2006 - 03:26 PM

[quote name='ggf' date='Apr 12 2006, 02:36 PM' post='79837']
[quote=diana-veronica]Atentie la art. 155 Facturile fiscale alin. (7) din Codul fiscal:
" (7) Dacă plata pentru operațiuni taxabile este încasată înainte ca bunurile să fie livrate sau înaintea finalizării prestării serviciilor, factura fiscală trebuie să fie emisă în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la fiecare dată când este încasat un avans, fără a depăși finele lunii în care a avut loc încasarea."

Esti sigura ca cei de la firma de la care cumperi documentele nu cunosc aceasta prevedere legala?
Raman la parerea mea.[/quote]

Factura fiscala este si cea de avans.Eu cred ca ei procedeaza corect pentru ca emit factura fiscala pentru banii incasati.
vivi



#14 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 04 October 2006 - 04:14 PM

[quote name='vrinceanu' date='Oct 4 2006, 04:26 PM' post='102842']
[quote name='ggf' date='Apr 12 2006, 02:36 PM' post='79837']
[quote=diana-veronica]Atentie la art. 155 Facturile fiscale alin. (7) din Codul fiscal:
" (7) Dacă plata pentru operațiuni taxabile este încasată înainte ca bunurile să fie livrate sau înaintea finalizării prestării serviciilor, factura fiscală trebuie să fie emisă în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la fiecare dată când este încasat un avans, fără a depăși finele lunii în care a avut loc încasarea."

Esti sigura ca cei de la firma de la care cumperi documentele nu cunosc aceasta prevedere legala?
Raman la parerea mea.[/quote]

Factura fiscala este si cea de avans.Eu cred ca ei procedeaza corect pentru ca emit factura fiscala pentru banii incasati.
[/quote]

foarte corect ce ai spus ..furnizorii s-au incadrat corect in lege ..au primit banii..au emis factura fiscala DE AVANS conf legii...si cea finala cu seriile si specificarea documentelor cu regim special atunci cand au fost livrate..economic si fiscal si cum vretzi voi ..au procedat foarte corect
succes all






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL