Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
va rog ajutati-ma 542 sau 581? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


va rog ajutati-ma 542 sau 581?

44 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2006 - 12:51 PM

calipso a spus:

.Probabil ai prg.asemanator cu al lui dexter si de aceea el te-a convins.
nu de asta m-a "convins", nici nu era nimic de convins, doar de explicat de ce ii foloseste asa mult contul 581 si asta am inteles. motivul lui, REPET, este altul decat cel invocat de tine, la tine fiind dublarea notelor contabile in balanta, la el fiind independenta lucrarilor facute de pers. diferite.

calipso a spus:

Programul meu nu are lacune!
chiar nu vreau sa intru cu tine in polemica IAR, insa, asa cum ai expus situatia, exista aceasta problema in neregula la programul tau fiindca nu este normal sa nu-ti preia operatiunea si intr-un modul si in celalalt, daca faci doar o sg. data 5121=5311 intr-unul din module si sa fii nevoit sa faci inca o data, aceeasi operatiune si in modulul celalalt, ceea ce spui ca ar duce la dublarea notelor contabile in balanta, si ca sa eviti aceasta dublare folosesti 581. :? asta ai spus initial, asta am comentat !! ma rog ...
calipso, departe de mine dorinta de a te face sa te simti rau in legatura cu ce program folosesti, bine ca esti multumit, pe mine sincer ma doare la coif, chiar nu incerc sa te conving de nimic ci numai am sesizat un aspect legat de situatia prezentata de tine.

tot ce am solicitat au fost niste opinii despre cat de folositor va este contul 581 si de ce. e o discutie contabila, pt. mine interesanta. :)

in alta ordine de idei, acum eu lucrez cu SAGA, program f. comentat DEJA pe forum fiindca suntem destul de multi care lucram cu el, exista si un capitol special dedicat programelor de conta in care se mentioneaza si alte multe programe ca altfel nici n-am avea cum discuta de ele. linia dintre a face sau nu publicitate unui program de conta mi se pare extrem de subtire fiindca doar spunand "incearca programul X" parca e publicitate si fara sa dai link-ul spre el pe post. in plus, odata starnita curiozitatea, ii poti da acel link si pe pm sau e-mail celui interesat si astfel gata-i reclama. greu de limitat cand programele de conta reprezinta unul din principalele elemente cu care lucram toti cei ce facem aceasta meserie ...
asa ca pot spune de SAGA fara teama ca voi incalca regulementul fiindca voi il stiti f. bine deja. subiectul a fost, este si va fi de actualitate atat timp cat vom fi multi aici, cei care il folosim. sunt f. multumita de el, face toate declaratiile + op+ cu coduri de bare unde e necesar, face bilantul, o multime de situatii... eu nu am decat cuvinte de lauda, asa cum se prezinta el acum, iar cei de la SAGA se preocupa constant de imbunatatirea lui si asta se vede. poti veni si tu, ca si client, cu idei, cu cerinte... are si o interfata f. placuta, situatiile se listeaza frumos si este, practic, gratuit, ceea ce nu e de colo ( m-a costat doar abonamentul 160 lei pt. un an), actualizare facila tot prin e-mail. eu de pe forum am aflat de el, lucrez cu SAGA de un an, in munca mea multe s-au schimbat in bine de cand il folosesc. si nu am problema pe care o a spus calipso ca o are cu modulele/ operatiunile casa-banca.


o zi frumoasa.



#42 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 16 April 2006 - 02:41 PM

Fetelor, sunteti grozave! Pina la urma tot "contabilu'"conteaza.Daca din 581 ati reusit 3 pagini pe forum si peste 1600 de vizualizari inseamna ca sunteti tari toate(indiferent de ce program folositi).Sincere felicitari. :lol:




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2006 - 03:25 PM

dexter a spus:

....Daca din 581 ati reusit 3 pagini pe forum si peste 1600 de vizualizari inseamna ca sunteti tari toate(indiferent de ce program folositi).Sincere felicitari. :lol:
subtil... la limita !
mai draga dexter, inseamna ca subiectul a fost/este de interes si DOAR cu ajutorul celor implicati in discutii s-a putut ajunge la cele aproape 3 pagini ... din care 1 pag. si ceva e a mea, recunosc... , la care ai participat si tu, baiatule... :lol:
dar vizionarile nu sunt toate ale mele, sigur !! :P



#44 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 November 2008 - 07:44 PM

buna seara
am si eu o intrebare: contul 542 poate sa fie creditor la un moment dat in decursul unei luni?
cate zile?sau chiar si la sf lunii?
astept un raspuns urgent
multumesc anticipat



#45 lady_dahlia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 November 2008 - 09:37 PM

Vezi postarearamo2008, la Nov 15 2008, 08:44 PM, a spus:

buna seara
am si eu o intrebare: contul 542 poate sa fie creditor la un moment dat in decursul unei luni?
cate zile?sau chiar si la sf lunii?
astept un raspuns urgent
multumesc anticipat


Am avut si eu un caz de genul asta. A venit, a facut decontul, i-am facut dispozitia de plata catre casierie, dar nu s-a deranjat sa se duca sa-si ia banii in luna respectiva. La sfarsitul lunii avand sold creditor la 542, l-am transferat in 462 (direct sau prin 482) si i l-am inchis luna urmatoare (am transferat suma inapoi in 542 cand l-am inchis, ca sa am o situatie corecta a contului).

Daca ai SC in 542 in decursul unei luni, nu vad care este problema. Important este ca la sfarsitul lunii contul sa aiba sold debitor sau sa nu prezinte sold.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL