Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societati neplatitoare de tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


societati neplatitoare de tva

3 replies to this topic

#1 joe

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2006 - 03:36 PM

As dori sa stiu si eu cum se tine contabilitatea unei societati neplatitoare de tva. Sunt programe speciale? Ce declaratii trebuie depuse lunar si in ce conditii? Si de asemenea, lamuriti-ma si pe mine cu tva-ul asta. Daca iau marfa de la furnizori platitori de tva in contabilitatea mea unde inregistrez acel tva? Il pot recupera? Multumesc!



#2 MihaelaE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Roman

Postat 13 April 2006 - 10:29 PM

contabilitatea firmei neplatitoare de tva este aceeasi cu firme platitoare numai ca in primul caz nu folosesti coturi de tva.declaratii la finante e numai decl.100 care se depune lunar.pretul de aprovizionare va fi pretul furnizorului cu tot cu tva,deci nu inregistrezi tva separat(tva-ul platit furnizorului se gaseste in pretul de achizitie),nu ai cum recupera tva-ul deoarece firma nu e platitoare de tva

Mihaela



#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2006 - 10:10 AM

De asemenea nu poti recupera nici TVA-ul de pe facturile de cheltuieli de la furnizori.
Daca activitatea firmei se adreseaza persoanelor fizice nu e nici o problema, dar daca exista clienti persone jur. pe acestia ii va nemultumi fatul ca tu esti neplatitor de TVA, pt ca daca emiti facturi fara TVA catre acestia, ei nu-si vor putea deduce TVA-ul, ceea ce conduce la o crestere a costului cu 19%



#4 popescudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:roman
  • Interests:noutati

Postat 18 April 2006 - 06:24 PM

societatea mea platitoare de tva preia un magazin cu chirie iar marfa inventariata din mag. o va cumpara cu factura fara tva(vanzatorul este neplat. de tva) si evident nu voi putea deduce tva-ul ,exista o alta procedura de preluare a marfii in afara de cumparare,stie cineva alta portita ,este vorba de o suma destul de mare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL