Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva chirie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva chirie

12 replies to this topic

#1 dana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 April 2006 - 10:23 AM

sunt o firma platitoare de tva si vreau sa inchiriez un spatiu unei alte firme
factura mea de chirie (locatiune) va fi cu tva 19 % ?
cineva mi-a spus ca chiria e scutita de tva si trebuie anuntat ca doresti sa facturezi cu tva ????????
multumesc mult de tot



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2006 - 10:34 AM

factura va fi cu tva 19%.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 April 2006 - 11:17 AM

Conform Codului fiscal poti factura chiria fara TVA sau cu TVA; daca vrei sa facturezi cu TVA trebuie sa anunti organul fiscal la care esti inregistrat ca platitor de TVA ce imobil sau parte de imobil inchiriezi; in acest caz, vei factura cu TVA de la data inscrisa in notificare; in cazul in care ai optat pentru regimul de taxare nu mai poti aplica regimul de scutire timp de 5 ani; dupa aceasta perioada poti anula optiunea printr-o noua notificare



#4 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 25 April 2006 - 07:05 PM

Baza legala pentru perioada de 5 ani va rog!?
Multumesc



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 April 2006 - 08:17 PM

Norma metodologica din 22/01/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 112 din 06/02/2004
de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
...
42.
...
(5) Persoanele care au optat pentru regimul de taxare pentru orice operațiune prevăzută la art. 141 alin. (2) lit. k) din Codul fiscal nu mai pot aplica regimul de scutire pentru operațiunile respective timp de 5 ani. După această perioadă persoanele impozabile pot anula opțiunea. Formularul pentru notificarea anulării opțiunii, prevăzut în anexa nr. 2, se depune la organul fiscal la care persoanele impozabile sunt înregistrate ca plătitori de impozite și taxe.



#6 tantaruc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 April 2006 - 02:34 PM

letiroxi Trimis: Lun 04 17, 2006 11:17 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

Conform Codului fiscal poti factura chiria fara TVA sau cu TVA; daca vrei sa facturezi cu TVA trebuie sa anunti organul fiscal la care esti inregistrat ca platitor de TVA ce imobil sau parte de imobil inchiriezi; in acest caz, vei factura cu TVA de la data inscrisa in notificare; in cazul in care ai optat pentru regimul de taxare nu mai poti aplica regimul de scutire timp de 5 ani; dupa aceasta perioada poti anula optiunea printr-o noua notificare


CORECT dar cu o mica completare : In cazul in care ai optat tacit pt plata TVA la chirii adica nu ai notificat in scris Administratia se poate reveni la scutirea de TVA prin notificare in scris !



#7 winmoncont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:botosani

Postat 27 April 2006 - 03:46 PM

daca e o firma neplatitoare de tva facturezi cu tva...daca e firma platitoare de tva facturezi fara tva...in final se vor compensa(tu nu mai platesti si el nu mai deduce)



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14037 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2006 - 04:13 PM

tantaruc a spus:

In cazul in care ai optat tacit pt plata TVA la chirii adica nu ai notificat in scris Administratia ........  !
sigur exista varianta optiunii tacite ?? exista si o baza legala, te rog mult de tot ??

multumesc anticipat ! :D



#9 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 27 April 2006 - 08:29 PM

In conformitate cu prevederile HG 348/2003,art.22(1) alin.4 si HG 44/2004, alin.42(6) persoanele impozabile inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, care au continuat dupa data de 1.03.2003 regimul de taxare pentru contractele in derulare, se considera ca au optat tacit pentru regimul de taxare pentru inchirierea de bunuri imobile.
Asta am gasit eu! :wink:



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14037 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2006 - 08:48 PM

sar'-'na , boierule, am crezut ca e ceva mai nou si mi-a scapat... :D



#11 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 10 August 2007 - 02:28 PM

din toate discutiile astea eu inteleg ca daca am o firma inregistrata ca platitoare de TVA de la 01.01.07 care a facturat pana acum chiria cu TVA, tb stornate fact si emise fara TVA ... , corect ?
daniela



#12 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 10 August 2007 - 03:21 PM

discutia asta ma intereseaza si pe mine....eu am o firma platitoare de tva din anul 2002, anul trecut am cumparat un imobil, pe care l-am dat in chirie(facturat fiind si TVA-ul), dar pana in prezent nu am anuntat nici un organ....oare ce voi pati!?ce sa fac?sa ma duc si sa fac o adresa acuma?!



#13 VICKY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 01 September 2007 - 07:05 AM

Vezi postareadana2006, la Apr 17 2006, 08:23 AM, a spus:

sunt o firma platitoare de tva si vreau sa inchiriez un spatiu unei alte firme
factura mea de chirie (locatiune) va fi cu tva 19 % ?
cineva mi-a spus ca chiria e scutita de tva si trebuie anuntat ca doresti sa facturezi cu tva ????????
multumesc mult de tot

poti sa optezi pentru neplata TVA la facturare. se face inainte de a incepe operatiune prin depunerea unei notificari la finante cf.art.141 alin.2 lit.e






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL