Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificare salariu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Modificare salariu

26 replies to this topic

#1 dara21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 April 2006 - 10:56 AM

1. Se poate modifica salariul in timpul lunii?
2. Pentru modificarea salariului se depune doar actul aditional sau si decizia?



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 April 2006 - 11:16 AM

salariul se poate modifica cu orice data in cadrul unei luni si trebuie decizie si act aditional, in 2 exemplare, cate unul pentru ITM.




#3 dara21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 April 2006 - 11:19 AM

Multumesc



#4 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 April 2006 - 01:28 PM

Atentie, daca maresti salariul retroactiv, la itm iti vor cere si statul de plata rectificativ, plus diferenta de comision. Cel putin asa e la mine in judet.



#5 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 17 April 2006 - 03:14 PM

Actul aditional , intrei exemplare : unul ITM , unul la unitate , unul salariatului.



#6 resurse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2006 - 03:36 PM

daca nu o faci cu data de 01. .. jumatate de luna 2000 ron apoi cealalta 2346 ron ?? atunci faci 2 state ?!? ... nu cred :) ..asa ca modificarile de salariu se fac NUMAI cu 01. ..de ce ? pt ca este un obicei bun !

act aditional .... prin conventia celor 2 parti
decizie ... daca reiese din oug lg etc



#7 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 April 2006 - 03:43 PM

legal, poti sa faci modificari ale cim(aici intra si salariul :P ) cu orice data te taie capul.
practic, e dificil sa aplici o modificare de salariu cu 10 ale lunii de exemplu.
asa ca mai bine le faci cu 1 ale lunii si gata.
daca seful vrea cu 10 si se supara ca o faci cu 1(ar insemna ceva bani in plus pt angajat), o faci cu 1 ale lunii urmatoare si pui diferenta la prima.



#8 ADINAP_2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:PITESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 28 April 2006 - 04:05 PM

Modif salariu se poate face si in cursul lunii. Este mai complicat de calculat dar daca e nevoie, cu placere.
La itm se duce doar un act aditional in 3 exemplare.



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 May 2006 - 12:28 PM

unui angajat i s-a marit salariu.
acum trebuie sa i-l micsorez; cum pot proceda "cobararea salariului de la 3.000 RON la 500 RON?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#10 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 08 May 2006 - 01:47 PM

EXACT CUM AI PROCEDAT PT MARIRE ,CU MENTIUNEA CA :

-SE MODIFICA SAL DIN 3000 RON IN 500 RON

FACI ACT ADITIONAL IN 3 EXEMPLARE



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 May 2006 - 11:28 PM

si nu e nici o problema...in sensl ca de ce s-a micsorat salariul?
nu zice nimeni nimic?
ati avut asfel de cauze?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 09 May 2006 - 07:19 AM

Nu e nici o problema la micsorarea salariului, doar ca salariatul trebuie sa semneze ca este de acord.



#13 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 May 2006 - 12:01 PM

multumesc

eu auzisem ca nu se poate micsora asa mult. e diferenta prea mare.
de aceea v-am intrebat daca ati avut asfel de situatii!!!!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#14 iunie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 22 June 2006 - 11:52 AM

letiroxi a spus:

salariul se  poate modifica cu orice data in cadrul unei luni si trebuie decizie si act aditional, in 2 exemplare, cate unul pentru ITM.
Daca s-a modificat salariul min.pe economie trebuie o decizie si acte aditionale pt.fiecare salariat? Sau asta e valabil doar in cazul in care unui angajat i se modifica salariul din diverse motive?



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2006 - 12:04 PM

daca marirea este de la 330 la 370 este suficienta o decizie colectiva pt. toti salariatii aflati in aceasta situatie, altfel-acte aditionale



#16 iunie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 22 June 2006 - 12:40 PM

Mie la ITM mi s-a spus doar de acte aditionale. Pe care le-am si depus pe masura ce le-au semnat salariatii. Doar aici am aflat de decizie (cautand informatii legate de deciziile de numire in functie despre apropo n-am gasit nimic). dar nu stiu ce sa mai cred cu ITM-ul asta... le scoti cuvintele cu patentul din gura. Unul imi spusese sa fac act aditional cu 01.04.2006 si sa le predau la ei, iar cand le aduc imi spune ca pot sa fac si cu 01.05.2006 modificarea ca sa nu mai fac stat de plata rectificativ. Dar de decizie nici o vorba.



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2006 - 12:42 PM

nici la bucuresti nu au toti aceeasi solutie, depinde de inspector



#18 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2006 - 12:45 PM

Am fost ieri la ITM, am depus decizie colectiva ptr.toti salariatii carora le-am modificat salariul - 01.05.2006 si a fost OK.



#19 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 12:47 PM

Eu am fost ieri la ITM si cu decizie, si cu acte aditionale. Nu a vrut decat decizia. Actele aditionale mi le-a dat inapoi.



#20 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2006 - 12:50 PM

eu am fost azi cu decizie colectiva si au primit






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL