Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
model notificare clienti debitori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

model notificare clienti debitori

15 replies to this topic

#1 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2006 - 07:35 AM

Buna dimineata
Am si eu o mare rugaminte...
Are cineva un model de notificare (am dori sa o trimitem clientilor care "au uitat " ca au ceva sa achite... cum se intampla in general cu unii clienti)
Multumesc foarte

cornelia.cristea@galcorom.ro

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 June 2008 - 02:27 PM




#2 torok mihaiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sighisoara

Postat 18 April 2006 - 04:03 PM

verifica mailul sper sa-ti fie de folos




#3 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 April 2006 - 03:14 PM

vreau si eu acest model de notificare la adresa violett2006@yahoo.com


multumesc



#4 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 April 2006 - 04:03 PM

iti multumesc frumos



#5 mihaela_1000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 April 2007 - 07:15 PM

pls

va rog poate sa-mi dea cineva un model de cerere de somatie de plata pentru clientii neincasati (rai platnici), si daca stiti in competenta carei judecatorii intra.
multumesc mult :pullhair:



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2007 - 09:36 PM

Am atasat un model.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#7 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2007 - 12:47 PM

Judecatoria sectorului sediului social al debitorului.
salut!



#8 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 22 May 2007 - 02:43 PM

Stati ca mai am eu ceva care corespunde cu procedura somatiei de plata, cf Ordonanata 5/2001, modificata cu legea 195/2004.
Vezi si OG 9/21.01.2000, privind calcularea dobinzilor, in cazul in care nu sunt specificate penalitati de intirziere in contracte.

Fisiere atasate


irina



#9 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 19 January 2008 - 10:12 PM

Vezi postareairina petcu, la May 22 2007, 03:43 PM, a spus:

Stati ca mai am eu ceva care corespunde cu procedura somatiei de plata, cf Ordonanata 5/2001, modificata cu legea 195/2004.
Vezi si OG 9/21.01.2000, privind calcularea dobinzilor, in cazul in care nu sunt specificate penalitati de intirziere in contracte.

Irina,

te rog spune-mi la ce firma lucrezi in Bistrita si cu ce avocat ati colaborat in cazul somatiei de plata, sau cum ati procedat. Am si eu un conflict cu o firma din Bistrita. Daca nu vrei sa-mi raspunzi aici, te rog mult raspunde-mi macar pe email atodor (at) topmail.ro

Multumesc anticipat!



#10 horean

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2008 - 11:12 AM

Domnilor o notificare ca cele de mai sus dar in engleza are cineva? Sau care este procedura pentru a instiinta un client din afara pentru neplata invoice-urilor?

Va multumec anticipat.

Nimeni ..nimic?? Care ar fi institutia din Polonia asemanatoare Registrului Comertului de la noi?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 May 2009 - 03:36 PM




#11 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 06 June 2008 - 01:48 PM

Ma poate ajuta cineva cu un model de notificare pentru clientii care au depasit scadentele prevazute in contracte ?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 02:25 PM

dragilor, ati putea atasa acel model de notificare ?? va rugam mult de tot :thumbup:

am gasit asta : <a href="http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...amp;#entry38776" target="_blank">http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...amp;#entry38776</a>

si asta : <a href="http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry129627" target="_blank">http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry129627</a>

ce buna e fct asta de cautare ...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 June 2008 - 04:32 PM




#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 03:12 PM

(ANTET)

Catre ..........
Dlui director ..............
Ref. Facturile din ..............

Stimate Domnule Director,
Va informam ca datele pe care le detinem la data prezentei nu confirma inca plata facturilor:
Nr. ......... din ................, în suma de ............ lei
Nr. ......... din ................, in suma de ............ lei
V-as fi recunoscator daca ati dispune verificarea acestor decontari.
Nu ma îndoiesc de faptul ca veti veghea personal asupra reglementarii acestei probleme. Sunt convins ca m-ati fi anuntat imediat, daca ar fi existat nemultumiri la livrare.
Daca exista totusi probleme de o natura sau alta, ar fi de dorit sa ne tineti la curent.
Sincer, al dumneavoastra,
..............
Director general
................................................................................
...........................................

vedeti si asta : <a href="http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...&consID=321" target="_blank">http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...&consID=321</a>
................................................................................
..............................................

De la 1 nov .a intrat in vigoare si O.U.G. nr.119/2007 privind masurile pentru combaterea intarzierii executarii obligatiilor de plata rezultate din contracte comerciale. Ordonanta a fost publicata in Monitorul Oficial Partea I nr 738 din 31.10.2007

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 June 2008 - 04:31 PM




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 04:16 PM

NOTIFICARE (model orientativ)

catre:………..

str…….nr…….. Localitatea………cod postal……..

Revin prin prezenta la demersurile mele anterioare si va pun in vedere ca pana la data de ………..sa-mi achitati (restituiti, inapoiati etc.) suma de ……..lei potrivit contractului ( actului, chitantei ) intervenit intre noi la data de…….

Va reamintesc ca termenul scadent de restituire a datoriei a fost la data de…………, data la care nu v-ati respectat obligatia.

De la acea data v-am somat in repetate randuri, verbal si scris, demersurile mele ramanand fara rezultat.

In masura in care nu veti da curs prezentei ma vad silit sa ma adresez instantei de judecata, dvs. urmand sa suportati cheltuielile ce vor fi ocazionate.

In plus inteleg sa solicit si dobanda de ……% (…lei) pe zi de intarziere incepand cu data prezentei, precum si coeficient de indexare potrivit inflatiei.


Semnatura,

Adresa:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 June 2008 - 04:33 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 04:33 PM

inca un model :

Scrisoare de somatie

Ref.: factura noastra nr. ...... din data de ......, in valoare de ......, somatia (se trece a cata somatie de plata este)

Domnule director,

Pentru serviciile oferite de firma noastra v-a fost emisa factura nr. ...... din data de ......., in valoare de .......
La art. ...... din contractul nr. ...... semnat de firmele nostre se precizeaza cuantumul penalitatilor ce se vor aplica pentru situatia de nerespectare a termenului de plata a facturilor emise pentru serviciile efectuate de noi, in favoare dumneavoastra.
Ne vedem nevoiti sa constatam ca nici pana la aceasta data societatea dumneavoastra nu a achitat contra-valoarea serviciilor de care a beneficiat.
Ne adresam direct dumneavoastra, intr-o situatie neplacuta pentru ambele firme.
Datorita relatiilor noastre bune de afaceri, de pana acum, omiterea efectuarii platii o putem explica doar ca o eroare de organizare. De aceea va rugam insistent, pe aceasta cale, sa va ocupati personal de rezolvarea acestei situatii neplacute.
Suntem in continuare in asteptarea documentelor de confirmare a platii. Consideram, data fiind buna colaborare de afaceri, ca o actionare in judecata nu ar fi cea mai placuta solutionare a incidentului.
Am fi bucurosi ca suma de ......, reprezentand contra-valoarea facturii nr. ...... din data de ...... sa fie achitata in decursul urmatoarelor zile, cel mai tarziu pana la ......, a.c.

Sincere salutari,
Director ......"



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 04:57 PM

despre Facturi nesemnate in cadrul procedurii somatiei de plata, vedeti aici :

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...i/de/plata.html






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL