Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie agricola cu input-uri proprii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


productie agricola cu input-uri proprii

5 replies to this topic

#1 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 18 April 2006 - 09:47 AM

In situatia in care am o societate care detine un magazin de inputuri in agricultura si un teren agricol pe care il lucreaza (tratamente si samanta) cu produse din magazin, care sunt inregistrarile care trebuie facute?
oana_toma



#2 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 19 April 2006 - 11:31 AM

Chiar nu ma poate ajuta nimeni?

oana_toma



#3 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 26 April 2006 - 07:59 PM

..nu o sa inregistrezi ssamanta si tratamente ca marfa..ci o sa ii dai un 302....cu analitic...de ex 302.8 .1.2.3..pt tratamente si 302.5 pt seminte pe care o sa o dai in consum la mom folosirii ei in camp......dar va trebui ca sa calc prod neterminata la sf perioadei si sa o inreg ...
marian80



#4 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 27 April 2006 - 03:22 PM

Multumesc de indrumare.
Problema este ca samanta si pesticidele au fost deja inregistrate ca marfa. Ma gandeam la o solutie de genul:

371=401 -(10+5)
371=4428 -(2+3)
371=378 -(1+1)

si apoi 3025=401 10 lei pt samanta si
3028.1= 401 5 lei pt pesticide.
La utilizarea lor urmeaza normal darea in consum 6025=3025 si 6028.1=3028.1.

Ceea ce nu stiu e ce fac cu provizioanele....
Si inca ceva: cheltuielile de prestari servicii(arat si semanat) intra in 628?
oana_toma



#5 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 27 April 2006 - 06:06 PM

am citit incartea verde ca se pot vinde materiale consumabile ca marfa adica 371-302..nu vad de ce nu poti sa faci si invers contarea302-371 bineteles la pretul de achizitie..iar adaosul com il faci cu minus...371-378 cu minus si tva neex.
tu ar trebui ca sa faci sectoare diferite..adica magazin si prod vegetala.. si transferurile de marfa in ferma veg sa le faci pe aviz ..
da ch cu prestarile de servicii le duci in 628 dar in spatele facturii treb sa ai un deviz de lucrari care sa acopere intega suprafata..sau cultura
da un motiv serios ca sa faciprovizioane..pt ce le faci?
adresa mea de mail este felix_felix222003@yahoo.com..o sa iti trmit o calc de cost pe prod veg....ca sa iti usurez munca...
marian80



#6 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 28 April 2006 - 08:20 AM

Buna dimineata,

Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai trimite respectiva calculatie. Adresa mea este oana_toma_2005@yahoo.com
In ceea ce priveste provizioanele mi-a spus si mie cineva ca asa ar trebui...Nici eu nu stiu prea bine.
oana_toma






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL