Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Jumatate dintre firme, la un pas de dizolvare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Jumatate dintre firme, la un pas de dizolvare

23 replies to this topic

#21 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 June 2006 - 08:34 PM

cred ca becali nu avea srluri
nu de alta dar raspundere limitata, e limitata la valaorea cap social... sau avea srluri cu, capital social de miliarde :wink:



#22 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 09:28 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

oricum, f. interesanta situatia descrisa de tine... e adevarat ca nu mai avea ce sa-i faca daca datoriile se prescrisesera, dar, si mai adevarat ca a avut noroc cu carul ca nu l-a controlat nimeni 5 ani si ceva... declaratiile, bilantul... le depusese la timp ?
si azi ma mai bombane ca de ce l-am pus sa plateasca atatia bani la stat in conditiile in care a platit maxim 10% din cat datora si fara sa calculeze penalitatipt. ca eu n-am vrut sa le calculez, iar din partea adm. fin nu s-a ostenit nimeni.




#23 angeliq

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Petrosani
  • Interests:contabilitate

Postat 14 June 2006 - 08:53 PM

apropo stiu 2 situatii:
1. firma fara datorii dar nu a depus pe 2002-2005 bilanturi la ORC si a primit somatie si citatie pentru dizolvare in caz contrar.
Rezovare: plata taxa pe anii precedenti 4x11RON + 4 cereri +4 bilanturi, e ok. e in regula.
2. Firma fara activitate din 1998, bilanturi oha, declaratii oha, omul isi dorea dizolvare (lucreaza mai nou la statul roman, si asta inseamna tinichele atarnate) shi culmea procedura de radiere intrerupta. Avea datorii la tot felul de bugete de stat de vreo 800 RON care cu pen. si majorari ajung la 2700 ron (val. aprox.). Necaz nu scapa de firma pana nu plateste.
Deci ORC vrea bani. 11RONxTZ ani*zt firme= ceva pe la buget
Simplu.
Total Excedent bugetar pe 4 luni 0,69%
deficit 31.12.2006 1,9%
peste 9 mld RON chelt. in cateva zile
ca shi in 2005
relatiile cu statul roman sunt intotdeauna "cordiale....."



#24 dark women 2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 September 2006 - 09:25 PM

Vezi postareanicole33, la Jun 11 2006, 10:18 PM, a spus:

dar daca o firma depune bilantul la registru din doi in doi ani (adica un an da, un an ba), mai intra in procedura de dizolvare?

am trecut prin doua situatii: 1) o firma care ani buni nu a depus nimic nimicut s-a dizlovat fara nicio plata(nu stiu e ce); 2) acum doua luni am depus bilanturi ptr. 2002- 2005 si am platit doar taxele :excl:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL