Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Jumatate dintre firme, la un pas de dizolvare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Jumatate dintre firme, la un pas de dizolvare

23 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2004 - 11:00 AM

Mai sint citeva zile pina la expirarea termenului-limita pina la care trebuie innoite actele de identitate
Termenul-limita de preschimbare a vechilor certificate de inmatriculare si inregistrare fiscala ale firmelor expira peste nici doua saptamini. Potrivit legii, incepind din prima zi a anului 2005, patronii care nu au capatat noile documente ramin fara firma. Cele mai recente statistici ale Oficiului National al Registrului Comertului (ONRC) arata ca doar jumatate din firmele inmatriculate in Romania in perioada 1994-2001 au acte noi.
Ultima zi a acestui an coincide cu expirarea termenului pina la care patronii trebuiau sa-si schimbe vechile certificate de inmatriculare si inregistrare fiscala. Potrivit legii, incepind cu ianuarie 2005, vechile documente se anuleaza, iar firmele se radiaza. Comerciantii persoane fizice si asociatii familiale vor fi radiati din oficiu in baza incheierii judecatorului delegat, iar firmele se vor dizolva de drept si vor intra in lichidare, explica oficialii ONRC. Asta inseamna ca, pentru a-si continua activitatea, comerciantii vor fi nevoiti sa infiinteze firme noi. Cu toate acestea, patronii nu s-au inghesuit sa-si schimbe actele, astfel incit doar jumatate din firmele obligate sa-si preschimbe certificatele au facut acest lucru.

Radierea din oficiu poate fi si un serviciu

Radierea din oficiu presupune, in cazul celor care doresc sa-si pastreze statutul de comerciant, infiintarea unei alte firme, ceea ce inseamna noi cheltuieli. Daca pina acum citeva luni, cheltuiala cu inregistrarea unei firme la ONRC era considerabila, oficialii ONRC sustin ca tarifele valabile in acest moment sint mult mai convenabile. “In Bucuresti, zilnic se preschimba actele a cel mult patru firme. Cred ca oamenii asteapta sa fie radiati din oficiu pentru ca astfel scapa de bilanturile si verificarile impuse de Fisc in momentul in care ar solicita in nume propriu ra-dierea firmei. In plus, acum sint valabile tarife unice, astfel incit inmatricularea unei firme noi in Registrul Comertului costa 1.200.000 lei. Mai mult, taxele pentru obtinerea autorizatiilor de functionare au fost eliminate. Deseori, numai acestea ridicau costurile inregistrarii firmei cu 3-3,5 milioane lei. Acum, autorizatiile au fost inlocuite cu declaratiile pe propria raspundere”, ne-a spus Luiza Grigorescu, director general la Biroul Unic Bucuresti.

Tulcenii nu s-au inghesuit

Statisticile ONRC arata ca din 655.089 de firme care ar fi trebuit sa-si preschimbe vechile certificate, pina acum doua luni doar 51% au facut-o. Potrivit Luizei Grigorescu, din cele 120.542 de firme bucurestene nevoite sa-si reinnoiasca certificatele, in urma cu doua zile figurau doar 61.073 de comercianti care au trecut prin sita preschimbarii. Insa cel mai rau stau patronii din Tulcea si Neamt: nici macar 40% din firmele de aici nu au codul unic de inregistrare. In topul codasilor se inscriu si patronii din judetele Vaslui, Bacau, Suceava si Caras Severin. La polul opus se situeaza firmele din Covasna, Giurgiu si Salaj, unde rata de preschimbare a depasit 60%. (Eryka Lang)

Cinci reprize de prelungire

Obligatia comerciantilor de a capata noul cod unic de inregistrare a debutat in urma cu trei ani, o data cu aparitia Ordonantei 76/2001 care stabilea initial ca 31 mai 2002 este ultima zi pina la care certificatele pot fi preschimbate. Pentru ca la expirarea termenului, putin peste 20% din comercianti aveau codul unic de inregistrare, autoritatile l-au prelungit cu inca 6 luni. Nici acest ragaz nu i-a mobilizat pe patroni, astfel incit autoritatile, pentru a nu inchide sute de mii de firme, au mai prelungit termenul-limita in alte patru rinduri. Astfel, dupa cinci reprize de prelungiri, rata de preschimbare la nivelul tarii a ajuns, in urma cu doua luni, la 51%. Oficialii ONRC spun ca este putin probabil ca si de data aceasta termenul-limita sa mai fie prelungit.

Articol preluat din "Evenimentul Zilei"
Eryka Lang
Joi, 23 Decembrie 2004



#2 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 January 2005 - 12:17 PM

Cred ca aceasta se poate dovedi pentru unii dintre noi si o oportunitate care merita speculata. Nu dpdv contabil vorbesc ci dpdv al celor cu activitati de consultanta :) si pile pe la registru.....

Ajutam cum / cand putem....



#3

  • Guests

Postat 19 January 2005 - 12:44 PM

ex: firma cu certificat nepreschimbat, firma mea este clientul primei de ceva vreme, o cunosc si nu am avut problema, activitatea continua, ea emite facturi, eu primesc facturi dar firma initiala NU mai avea dreptul sa functioneze, poate nici nu aflase inca, eu sigr nu aveam de unde sa stiu

ma pot trezi ca un eventual control ma ia la intrebari in legatura cu facturile emise de firma in curs de lichidare?



#4 ANDRE-EA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 May 2005 - 07:00 PM

TREBUIESC DEPUSE TOATE BILANTURILE LA REGISTRUL COMERTULUI!
daca nu am facut acest lucru in anii precedenti am inteles ca s-ar inchide firma. stiu ca e untermen pana cand putem sa mai depunem bilanturile din anii trecuti. care este data?
trebuiesc depuse toate bil sau doar din ultimii 3 ani pentru a nu fi inchisa firma?



#5 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 March 2006 - 12:57 PM

VRAJEALA CU INCHIDEREA FIRMEI NU EXISTA.... ERA O AMENDA DAR NICI AIA NU SE PRACTICA ... :wink:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#6 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2006 - 02:28 PM

O sa radeti dar nu este vrajeala!!!!!!
Firmele care nu si-au depus macar un bilant la ORC in ultimii trei ani vor intra in procedura de dizolvare. (Din punctul lor de vedere se considera ca firma nu mai are activitate! ........ Caci de....! Trebuie sa dai cu subsemnatul la toate organismele statului sa le demonstrezi ca traiesti!)Bineinteles ca va fi propunerea reg. comertului, dar daca dai fuga la ei cu bilantul se anuleaza procedura.
elenacca



#7 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 26 April 2006 - 01:49 AM

Nu e nici o vrajeala,am o firma care a primit citatie de la tribunal ca va fi radiata din Registrul Comertului pt.nedepunerea bilanturilor pe 2 ani in urma si termenul este 5 mai 2006;am fost repede si am depus bilanturile si tot trebuie sa te prezinti la termen cu copii dupa cererea de depunere



#8 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 26 April 2006 - 06:22 AM

''VRAJEALA CU INCHIDEREA FIRMEI NU EXISTA.... ERA O AMENDA DAR NICI AIA NU SE PRACTICA ... Wink
_________________
Feriti-va de cei saraci cu duhul!''

Ne ferim de ei si de sfaturile lor rau intentionate!
Au fost deja dizolvate sute de societati, "la vrajeala" care nu exista.



#9 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 01 June 2006 - 11:39 AM

cei care ati depus bilanturi din urma la Reg Com, ati platit si amenzi acolo? cum ati procedat mai exact...pas cu pas....ca am preluat o firma care nu are depus nici pe 2003 nici pe 2004 ce sa mai zic de 2005 care nu e depus nici macar la Adm Fin

va multumesc pentru ajutor



#10 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 01 June 2006 - 06:00 PM

Pas cu pas: am dus pur si simplu bilanturile la Registrul Comertului, am platit taxa si atit.Nici amenda, nici urlete nici strigaturi.A fost OK.Asta se intimpla la Timis! :lol:



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2006 - 07:45 PM

depus 2 bilanturi 2004, acum o luna (aprox), fara nici o soapta :D



#12 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 01 June 2006 - 08:48 PM

mai am 2 intrebari...
1) se duc si pe discheta sau doar pe hartie? (copie dupa exemplarul inregistrat la Adm Fin)
2) cat e taxa pentru un bilant?

multumesc



#13 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 01 June 2006 - 09:16 PM

Se duc doar pe hirtie.Mai este un formular de depunere bilant care se gaseste la registrul comertului.Taxa e de 11 ron.Succes!



#14 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 June 2006 - 01:08 PM

intr-adevar, se trec in dizolvare firmele care :
1) nu au majorat capitalul social ;
2) nu au preschimbat certificatul de inmatriculare ;
3) nu au depus bilanturile contabile pe ultimii 4 sau 5 ani ;
4) nu au reinnoit actele de spatiu, administratori, cenzri
problemele pe care o firma le are, din punctul de vedere al registrului comertului pot fi vizualizate pe site-ul : (recom.online) - cauti firma si vezi ce / daca exista ceva in neregula cu ea - pentru ca, eventual, sa stii ce trebuie sa remediezi
la iasi a inceput deja dizolvarea firmelor care nu au depus bilanturile contabile
deci, nu e nici joaca si nici vrajeala.. e realitate



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 June 2006 - 09:18 PM

dar daca o firma depune bilantul la registru din doi in doi ani (adica un an da, un an ba), mai intra in procedura de dizolvare?



#16 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 12 June 2006 - 08:59 AM

daca s-ar dizolva pur si simplu...... dar trebuie sa suporti cheltuielile de dizolvare. :shock:



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 04:48 PM

poate ca asta cu cheltuielile de dizolvare a aparut mai recent pt. ca am avut o firma care nu a mai avut activitate de pe la jumatatea anului 1998 si nu au dizolvat-o decat prin 2003, automat si absolut gratuit. nu mai zic ca era si plina de datorii care s-au prescris sau s-au sters, oricum nu mai conteaza.
cred ca multor firme li se face astfel un serviciu.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 06:44 PM

nicole33 a spus:

...cred ca multor firme li se face astfel un serviciu.
firmelor, abstract vb - da... insa patronilor - nu, fiindca, din ce stiu eu, exista un fel de lista neagra cu persoanele care au avut firme cu datorii si au disparut, iar daca mai vor sa-si deschida alta, nu mai pot. de vreo 2-3 ani patronul raspunde si cu propria avere pt. datoriile neachitate, asa ca probabil pe patronul acelei firme de care vb, nicole, nici nu l-a mai gasit nimeni sa-i ceara socototeala...



#19 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 06:57 PM

stiam ca la un srl raspunderea este limitata la capitalul social, patronul nefiind obligat sa raspunda cu averea proprie.
patronul respectiv nu are nici o problema. locuieste la aceeasi adresa (care este si sediu social);si-a mai facut de atunci 2 firme cu acelasi obiect de activitate si acelasi punct de lucru intr-un spatiu comercial proprietatea lui (ca pers. fizica):una in 98 pe care a lucrat pana in aug.2005 cand a tras-o pe dreapta (si pe mine odata cu ea) si alta in apr.2005 pe care lucreaza in prezent. nici nu pot sa-ti descriu cat de nemultumit a fost cand i-am explicat ca nu poate fi asociat unic decat intr-o singura firma si la cea de anul trecut a trebuit sa-si ia un asociat cu 5%.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 07:10 PM

nicole33 a spus:

stiam ca la un srl raspunderea este limitata la capitalul social, patronul nefiind obligat sa raspunda cu averea proprie.
vezi ce era sa pateasca Becali cu sechestru pe propria avere ... stii scandalu' ... numai ca a fost baiat destept si si-a vandut actiunile cu o zi inainte, unui nepot, vezi Doamne...

oricum, f. interesanta situatia descrisa de tine... e adevarat ca nu mai avea ce sa-i faca daca datoriile se prescrisesera, dar, si mai adevarat ca a avut noroc cu carul ca nu l-a controlat nimeni 5 ani si ceva... declaratiile, bilantul... le depusese la timp ?

nu te supara, sunt curioasa fiindca am si eu o situatie asemanatoare si i-am sfatuit sa-si refaca contabilitatea si sa-si inchida firma curata ... mai are deschisa o firma pe care lucreaza acum, cea veche nu prea mai misca... era f. riscant sa astepte 5 ani sa se prescrie datoriile (ceva pe la salarii doar) ii poate veni un control oricand, iar firmele sunt amandoua la aceeasi adresa..

multumesc mult, nicole :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL