Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de prestari servicii de contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

contract de prestari servicii de contabilitate

42 replies to this topic

#21 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 07 November 2008 - 09:48 AM

Aceasta solutie rezolva partial problema. Bilantul va trebui sa fie semnat de un membru CECCAR (in niciun caz cel cu care colaboreaza firma de management).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 04:37 PM




#22 ana.a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 November 2008 - 10:43 AM

MULTUMESC MULT

ANA :thumbup:




#23 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 19 December 2008 - 11:14 AM

Atasez si eu un model de contract de prestari servicii contabilitate, conform stadardului 21 - misiunea de tinere a contabilitatii. Sper sa fie util cuiva, Din punctul meu de vedere este mai riguros in ceea ce priveste delimitarea raspunderii partilor.

Fisiere atasate


vioreld



#24 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 23 June 2009 - 08:16 AM

Cunosc un caz de contract de prestari servicii de evidenta contabila fara tarif (deci fara bani) care inregistrat la finante e valabil si la un eventual control tinerea evidentei contabile de catre acea persoana este justificata prin acel contract. O firma mica a cerut rambursare tva si la sfarsit cand trebuia mentionat "contabilul" prin diverse locuri patronul le-a spus ca nu a avut contract de munca sau alta forma cu persoana care-i tinea contabilitatea. Inspectorii l-au pus sa faca un astfel de contract de prestari servicii fara suma (pentru ca au inteles ca acea persoana era un prieten si nu le-a luat niciodata bani) dar nu mai stiu daca a apucat sa-l inregistreze la finante, dar conform spuselor inspectorilor trebuie inregistrat si la finante si totul e ok. Ati mai auzit de astfel de cazuri?



#25 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 June 2009 - 08:20 AM

nu, si nu mi se pare corect. Si de ce sa inregistrezi contractul la finante? Nici de asta nu am auzit.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 23 June 2009 - 08:21 AM




#26 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2009 - 08:51 AM

Interesant, nu am auzit nici eu de asa ceva dar pare ok. Este clar ca pentru o firmulita, o cunostinta iti poate tine conta chiar si fara bani pentru un timp; iar pentru a putea semna trebuie un contract ceva.
Dragos



#27 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 07 September 2009 - 02:29 PM

Am o problema


care sunt obligatiile firmei de contabilitate in cazul in care in perioada respectiva in care a tinut contabilitatea am nevoie de o fisa sintetica a unui furnizor.
Firma de conta refuza in repetate randuri a-mi pune la dispoziti aceea fisa.Eu am nevoie pt a lamuri o datorie cu acel furnizor.
Pot constrange firma de contabilitate cu ceva?cu binisorul nu a mers...iar eu am nevoie de fisa sintetica a furnizorului neaparat
E vorba de niste situatii din 2001-2006.


multumesc



#28 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2009 - 02:43 PM

In mod normal nu vad de ce firma de conta refuza sa va dea fisa. Toate programele de contabilitate au optiunea "fise clienti" si "fise furnizor" . Singura explicatie poate fi ca nu a deschis conturi analitice pentru fiecare client si furnizor si in situatia asta este imposibil sa ai o fisa separat pe fiecare client sau furnizor.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#29 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 07 September 2009 - 02:51 PM

Multumesc


Chir si eu mi-am pus aceasta intrebare, problema e ca neconcordanta care exista in contabilitatea noastra si a furnizorului cerut este cercetat de directia vamala.iar Iar eu nu pot demonstra ca am platit o factura cu o valoare destul de mare.
deci am ajuns la concluzia ca nu a fost tinuta cu exactitate conta pe aceea vreme si totul e in ceata.
Insa pt noi acum nu e tot una sa platim inca o data suma respectiva...deci trebuie sa-i 'oblig 'sa-mi deie fisa.....cum opot face????????


cu bine

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 21 September 2009 - 03:33 PM




#30 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2009 - 03:06 PM

Aceeasi firma de conta o aveati si in perioada de care ati pomenit mai sus ? Daca nu era aceeasi firma degeaba le cereti, nu au de unde sa vi le dea, daca nu au fost facute. Daca insa era aceeasi firma si atunci, nu are scuza.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#31 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 03:10 PM

Plata facuta se dovedeste cu chitanta furnizor sau extras de cont (OP), fisa nu demonstreaza nimic.
Normal ar fi ca furnizorul de servitii contabile sa-ti dea si baza de date cu operatiunile inregistrate la sfarsitul contractului, fisa sincer nici eu nu as mai da, de altfel pun pariu ca nici nu mai au datele.
Dragos



#32 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2009 - 03:16 PM

Da, este adevarat ca plata se dovedeste cu OP sau chitanta, dar fisa sintetica te ajuta sa nu cauti ca turbatul in dosare. Vezi in fisa cind s-a operat plata, te duci la dosar si ai rezolvat problema. Daca factura a fost platita dupa citeva luni de la emitere o iei razna sa cauti un Op sau o chitanta in vrafuri de dosare. Pe mine ma ajuta mult fisele sintetice. Si apoi, daca au fisa de ce nu ar da-o ??? Asa, din rautate ??? Daca poti ajuta un om , ajuta-l, nu-l baga in ceata si mai rau.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#33 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 03:57 PM

Fara suparare, vorbim de obligatii contractuale. Omenia este alta discutie.
Eu personal as preda baza de date la sfarsitul contractului, si mai mult nu.
Dragos



#34 erind

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita Nasaud

Postat 08 September 2009 - 09:38 AM

Vezi postareanegocont, la Sep 7 2009, 04:57 PM, a spus:

Fara suparare, vorbim de obligatii contractuale. Omenia este alta discutie.
Eu personal as preda baza de date la sfarsitul contractului, si mai mult nu.


Merci



Ai perfecta dreptate.Nu a-si cere asa ceva daca a-si stii in care luna sa caut chit/op.Iar la sf contractului ei au predat doar fisele analitice pe conturi cum ar fi 411,418...401,409........
Eu am venit acum in 2006 si nici eu nu inteleg de ce refuza a trimite o situatie asa banala.......
De avut o mai au dar cred ca rautatea e mai mare sau raca ce sa format intre fimele noastre....
Oricum nu mai conteaza am vrut sa stiu daca am o baza legala de a o constrange sa il dea.......
Cu bine

Vezi postareaISA, la Sep 7 2009, 04:16 PM, a spus:

Da, este adevarat ca plata se dovedeste cu OP sau chitanta, dar fisa sintetica te ajuta sa nu cauti ca turbatul in dosare. Vezi in fisa cind s-a operat plata, te duci la dosar si ai rezolvat problema. Daca factura a fost platita dupa citeva luni de la emitere o iei razna sa cauti un Op sau o chitanta in vrafuri de dosare. Pe mine ma ajuta mult fisele sintetice. Si apoi, daca au fisa de ce nu ar da-o ??? Asa, din rautate ??? Daca poti ajuta un om , ajuta-l, nu-l baga in ceata si mai rau.



multumesc
Esti un scump
Asa e nu ii pot constrange cu nimic.......
Trebuia sa fie cineva care sa ceara la momentul predarii si dischete cu programul si actele
Asa am ramas daor cu un morman de hartii, si alea puse anapoda.

Halal firma de conta....dar in multe cazuri asa se intampla



#35 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 26 January 2010 - 11:41 AM

Buna Ziua,

Urmaresc cu interes tot ce tine de desfasurarea activitatii ca persoana independenta ( profesie libera) PFA.
M-ar interesa daca are cineva un model in vigoare pentru prestare servicii contabile ca si PFA expert contabil conf OG 65/1994 privind organizarea si desfasurarea activitatii contabile.
Trebuie sa inchei un asemenea contract cu o societate si as vrea sa ma pun la adapost de orice surprize neplacute.
De asemenea va rog sa-mi indicati care este suma sau contributia cu care trebuie sa ma inregistrez la Casa de Pensii si la Casa de Sanatate ( mentionez ca nu am carte de munca in alta parte).

va multumesc anticipat!
Raduci



#36 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 January 2010 - 12:18 PM

Daca esti PFA nu mai e necesar sa te mai angajezi la vreo societate (desi poti fi si angajat). Daca nu esti angajat, ci doar PFA, vei face contract direct cu Casa de pensii si cu Casa de sanatate.
Problema dificila este ca nu poti fi expert contabil decat daca ai luat examenul de acces la CECCAR, ai facut un stagiu de 3 ani, ai absolvit examenul de aptitudini, esti inscris in Tabloul expertilor contabili si platesti anual o cotizatie fixa si una variabila la CECCAR. Vezi www.ceccar.ro
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#37 DianaArad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 May 2010 - 07:37 AM

Buna Dimineata
M-ar interesa , daca se poate , un model de proces-verbal de predare-primire a documentelor contabile , in cazul preluarii contabilitatii de la un alt cabinet contabil. (Adica sa preiau datele facute de celalalt cabinet , dar sa nu preiau eventualele greseli facute de celalalt cabinet).
Multumesc anticipat



#38 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 May 2010 - 03:53 PM

Nu cred ca vreun cabinet de contabilitate serios ar accepta asa ceva, balanta analitica si fisele carte mare, registrele contabile obligatorii completate la zi predate firmei sint suficiente dpdv al raspunderii privind buna intocmire si tinere a contabilitatii in perioada anterioara.

O singura data in 15 ani de activitate am patit asa ceva, chiar s-a prezentat fizic o contabila de la noul furnizor de servicii contabile cu cerinta asta, dupa nenumarate insistente telefonice - am dat-o afara imediat dupa ce mi-a confirmat ca primisera de la fostul client toate registrele contabile completate la zi.

Legal si firesc este ca relatiile intre 2 cabinete de contabilitate sa fie bazate pe contracte, ori daca acestea nu exista, nu se poate solicita semnarea sau intocmirea de situatii, lucrari pentru o terta persoana.



#39 Daniel M

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 October 2010 - 07:35 PM

Buna ziua,
Am o intrebare daca ma puteti ajuta, nu sunt contabil, reprezint un srl destul de mic, cu cifra de afaceri zero, momentan.
Se mai poate incheia contract de prestari servicii cu un simplu contabil, nu expert contabil sau autorizat ?

Multumesc



#40 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 October 2010 - 03:21 PM

depinde pentru ce
pt. tinerea ctb. cu contabil autorizat CECCAR-PFA sau SRL
pt bilant cu expert contabil CECCAR-PFA sau SRL
pt tot cu economist contract munca, sef departament fin-ctb






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL