Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dobanzi si penalitati le-a platit cineva? contestatii... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dobanzi si penalitati le-a platit cineva? contestatii...

15 replies to this topic

Poll: Aveti multe dobanzi si penalitati de platit ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 May 2006 - 11:46 AM

A avut cineva probleme cu calculul dobanzilor si a penalitatilor (la declaratiile catre bugetul de stat).
Se pot contesta in instanta (nu au titlu de creanta din cate stiu)? A ajuns cineva in situatie sa i se blocheze conturile si sa se judece cu finantele?
Programele lor de calcul al acestor penalitati sunt verificate aprobate de o instanta superioara in domeniul IT ?
cum procedam pentru a anihila abuzul statului asupra noastra?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 10 May 2006 - 12:38 PM

cum anihilam abuzul statului asupra noastra zici??? emigram!!!!!!

"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#3 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 10 May 2006 - 02:02 PM

Eu nu am avut inca probleme de genul asta, dar daca stiti ca aveti dreptate faceti contestatie. Daca nu vi se da castig de cauza, mergeti in instanta. Ordinul invocat de ei nu este publicat in MO (la fel ca la taxa pentru emisii de poluanti).



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 May 2006 - 04:24 PM

Dupa ce am vazut prin evidentele fiscului, ar trebui sa mai adaugi o varianta de raspuns la chestionar: "eu zic ca nu, ei zic ca da". :smt080



#5 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 May 2006 - 11:28 PM

ana maria a spus:

Eu nu am avut inca probleme de genul asta, dar daca stiti ca aveti dreptate faceti contestatie. Daca nu vi se da castig de cauza, mergeti in instanta. Ordinul invocat de ei nu este publicat in MO (la fel ca la taxa pentru emisii de poluanti).

La ce ordin te referi aici ?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 May 2006 - 11:40 PM

problema e ca primesti scrisori de la fisc, acum si pt 1 leu
au mult de lucru ...saracutii
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#7 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2006 - 06:05 AM

Si mie mi-au inchis o data contul din trezorerie ptr ca nu platisem la timp.Dupa ce am facut dovada platii mi l-au deschis imediat.Te sfatuiesc sa verifici bine inaite de a te lua la lupta cu ei.Si imi permit sa iti mai recomand sa te imprietenesti cu cineva de la Administratia Financiara :wink:



#8 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2006 - 08:37 AM

ctanela a spus:

"eu zic ca nu, ei zic ca da". :smt080

Anul trecut , ne-am ridicat un Certificat Fiscal pe care scria ”societatea nu figureaza cu debite la bugetul consolidat al statului".
Dupa cateva luni ne-au blocat conturile in Trezorerie. La Adm. Finaciara aveam de platit “sume grase" pentru dobanzi si penalizari si din 2001.
La intrebarea noastra “de ce ni s-a dat Certificatul Fiscal cand societatea avea datorii”, raspunsul a fost halucinant: Nu aveti datorii la “debite-01” dar la dobanzi si penalitati, da.
Cred ca-s putine societati in Romania, care pentru AF, sa nu fie datoare cu ceva.



#9 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 11 May 2006 - 12:39 PM

Aceste ''accesorii'' apar atunci cand platile nu sunt facute la timp! Modalitatea de verificare a modului de calcul al dobanzilor si penalitatilor nu este imposibila... doar daca nu mai ai suficiene 'rezerve' de rabdare!!!! :wink:
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#10 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 July 2006 - 07:40 AM

Crezi tu ca modalitatea nu este complicata.... ai auzit de sistemul suveica? adica teapa pe fata ....
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#11 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2006 - 08:34 AM

Eu am avut probleme si a trebuit sa platesc 1leu.În somatia primita de la Finante scria asa : În temeiul art.86 lit.c) si art.115 din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala,republicata,pentru plata cu intarziere a impozitelor,taxelor,contributiilor sociale si a altor venituri ale bugetului statului general consolidat ,s-au calculat urmatoarele accesorii pentru:
Dobanda-perioada 27.09.2005-12.10.2005-suma accesoriu 1leu
Penalitate de Intarziere-perioada -27.09.2005-12.10.2005-suma accesoriu 1 leu.
In finalul somatiei scria :În conformitate cu prevederile art.108 din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala,republicata,prezentul inscris constituie titlu de creanta.
Am fost sa lamuresc problema si cei de la finante mi-au aratat ca in evidentele lor ,de exemplu :eu am platit o contributie de 81 ron sa zicem,pe declaratia 100 am trecut tot 81 ron si la ei aparea plata mea de 80ron.!!am dus si copia dupa ordinul de plata dar ...!Am platit pentru ca aveam nevoie de un certificat fiscal.
A meritat oare, sa strice hartia pe care au trimis somatia ,hartia mea pe care am listat ordinul de plata,drumul la banca si nervii nostrii !
Am avut si sume mai mari de platit pentru o întarziere care am recunoscut-o ,dar ei au calculat si la alte contributii care le platisem in termen.Ca si ei la randul meu am facut ,situatii peste situatii si am reusit sa le demonstrez ca este asa cum zic eu si in final am cerut o decizie finala.
Cei care au sume foarte mari ,sa faca dovada platilor, sa intocmeasca cum am mai spus situatii peste situatii si asta in cazul in care sumele nu va apartin.



#12 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2006 - 04:38 PM

Dar sistemul suveica de acum cativa ani nu a afectat pe nimeni?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#13 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 09:28 PM

am votat NU, desi raspunsul corect era "eu zic ca nu, ei zic ca da", dar, oricum, nu am de gand sa platesc ceva ce nu datorez.



#14 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 August 2006 - 09:33 PM

asa am zis si noi pana ne-au dat pe mana lui AVAS ... :angry:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 09:54 PM

fiecare cu bafta lui...



#16 laura_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 August 2006 - 07:16 AM

ce ziceti de asta?
in luna Martie primim e la adm titlu exectoriu, se plateste absolut totul pana pe data de 30 ale lunii inclusiv datoriile curente! merg acum la adm sa scot un certificat de atestarefiscala..... ce sa aud? ca avem datorii la bugetul de stat. Ridic de la ei o fisa de platitor ... debite...nu; insa s-au trezit ei acum ca si dobanda constituita si neinstituita trebuia platita...La intrebarea de ce nu s-a spus de prima aora...s-a ridicat si umeri si s-a raspuns " nu am amintit niciodata ca si aceasta trebuia platita"....Bravos!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL