Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu maternal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu maternal

19 replies to this topic

#1 confuzed

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2006 - 12:27 PM

va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...
in cazul concediul de maternitate, angajata are dreptul la max 126 zile platite (85%) iar in cazul oncediului de risc maternal angajata are dreptul la max 120 zile platite (75%). acestea sunt platite in totalitate de angajator? pe aceasta perisoada se regaseste pe stat?
pe aceasta perioada, din cate am inteles, nu se platesc impozitul, somajul si CASS. Se plateste 9.5 dar din ce baza de calcul?
Mai precis ma poate lamuri cineva cate se plateste, de catre cine, pe ce perioada si care sunt contributiile platite de angajat si angajator?
please... am cautat pe forum dar nu prea am inteles...
dar in cazul concediului de ingrijire a copilului pana la 2 ani?

multumesc!



#2 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 03 May 2006 - 01:42 PM

In cazul conc.de ingrijire a copilului pana la 2 ani,banii ii primeste angajata direct de la stat,tu nu mai faci nimic.Contractul de munca e suspendat pe ac.perioada.
In leg.cu concediul de rism maternal,incerca sa te uiti la oug 158/17.11.2005,cap IVsau oug 96/2003.
Pe perioada concediului de sarcina si lauzie(cele 126 zile)apare pe stat angajata respectiva.




#3 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 04 May 2006 - 09:34 AM

toate concediile pe care le-ai pomenit sunt platite integral de stat
pt 9.5% o sa gasesti pe forum baza de calcul



#4 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 25 May 2006 - 10:25 AM

adica, daca am o angajata care a intrat incepand cu luna mai in cm sarcina, intreaga indemnizatie e suportata din FNUASS? nu 7 zile de societate si restul din FNUASS?
ce trebuie sa fac eu ca sa incasez banii pe care societatea trebuie sa ii primeasca de la FNUASS ptr aceasta indemnizatie (societate are doar 2 salariati si din contributia pe care ar trebui sa o deduca, ar dura ani de zile!!!) :shock:



#5 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 25 May 2006 - 11:24 AM

am rezolvat prima parte citind legea 158, mai ramane cum recu banii?!



#6 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 25 May 2006 - 12:47 PM

exact cum ai spus: in fiecare luna tu nu platesti contributia pe care o datorezi pana cand se stinge datoria statului actre tine. pentru alte solutii incearca sa vb cu cei de la casa de sanatate.



#7 vslmarcel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sportul

Postat 25 May 2006 - 01:42 PM

nu este chiar asa.am si eu 1caz...ptr.concediu sarcina 85%din media veniturilor pe ultimele6luni de cotizare,iar in concediu se achita 9,5%la un salariu minim de330,care se platesc de salariat,1%somaj ptr.primele30zile si cam atit,iar ce este mai important.....intreaga suma ce repr.valoarea concediului se recupereaza de la sanatate(FNUAS),cu referat,copie de pe declaratie 0,75%si copie concediul medical.in constanta depunem la secretariat CJAS.acum,cand or veni banii...!!!!oricum mai bine decat de scazutlunar.ar trebui 50ani...

Fisiere atasate





#8 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2006 - 09:21 PM

fivefell a spus:

am rezolvat prima parte citind legea 158, mai ramane cum recu banii?!
Recuperarea banilor este in faza de proiect si il puteti admira in toata splendoarea pe site-ul CNAS>>Legislatie>>Proiecte legislative>>Nr.2. Proiectul sade de doua luni in sertarul directorului financiar de la CNAS. Asteapta TRANZITIA.



#9 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 27 May 2006 - 06:17 AM

Eu am primit un raspuns scris de la CASMB prin care mi sa comunica ca numai prin deduceri succesive imi voi recupera banii.
Probabil difera de la judet la judet



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 May 2006 - 08:55 AM

bucura-te. nu mai este doar un proiect. s-a publicat in MO447 din 24.05.2006 Ordinul 213 care rezolva problema.



#11 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 27 May 2006 - 12:33 PM

pentru continuarea cic pana la 3 ani stiti ce acte tb depuse sau macar unde?



#12 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2006 - 08:41 AM

cameliatin a spus:

pentru continuarea cic pana la 3 ani stiti ce acte tb depuse sau macar unde?
1.Certificatul de incadrare intr-un grad de handicap al copilului
2.Acelasi DOSAR cu acte ca la CIC
3.La primaria de care apartineti cu domiciliul



#13 maria1120

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 June 2006 - 11:49 AM

care este indemnizatia de crestere a copilyului pana la 2 ani incepand cu 1 ianuarie 2007?
cumva oug 148/2005?



#14 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 12 June 2006 - 01:18 PM

Da, OUG148/2005 reglementeaza indemnizatia. Din ianuarie 2007 indemnizatia va fi 600 RON
Manuela



#15 maria1120

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 June 2006 - 01:22 PM

mersi
asa ziceam si eu dar o colega de munca sustinea ca exista o lege aparuta anul acesta si ca ar fi 1100 lei ron ,desi nu mi-a justificat afirmatia :(



#16 medec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 June 2006 - 09:26 AM

In cazul unui salariat care a avut concediu de ingrijire copil intre 12 aprilie 2005 si 26 martie 2006, iar in aprilie a avut trei zile de concediu medical, care este perioada care se ia in calculul indemnizatiei de concediu medical (pentru cele trei zile din aprilie)?
Multumesc



#17 maria1120

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 13 June 2006 - 09:39 AM

DACA IN 12 LUNI DE MUNCA AI CONCEDIU MEDICAL (FOAIE DE BOALA)MAI BENEFICIEZI DE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI PANA LA 2 ANI?



#18 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 01:39 PM

maria1120 a spus:

DACA IN 12 LUNI DE MUNCA AI CONCEDIU MEDICAL (FOAIE DE BOALA)MAI BENEFICIEZI DE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI PANA LA 2 ANI?
Da. Concediu medical este asimilat ca stagiu de cotizare in cadrul perioadei de 12 luni anterioare nasterii, conform OUG148/2005. Conditiile de acordare CIC sunt afisate la primarii.



#19 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 01:54 PM

medec a spus:

In cazul unui salariat care a avut concediu de ingrijire copil intre 12 aprilie 2005 si 26 martie 2006, iar in aprilie a avut trei zile de concediu medical, care este perioada care se ia in calculul indemnizatiei de concediu medical (pentru cele trei zile din aprilie)?
Multumesc
Parerea mea. Deoarece legiuitorul in OUG158/2005 permite pentru alegerea stagiului de cotizare 6 luni din 12 , va propun sa alegeti lunile mai-octombrie 2005 cu indemnizatia de CIC din 2005.
Parerea mea este insa in contradictie cu unele pareri din acest forum care spun ca trebuie alese ultimele luni calendaristice. Dar pentru ultimele luni din 2006 concediul CIC nu este recunoscut ca stagiu pentru concedii si indemnizatii prevazute in OUG158/2005.



#20 medec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 June 2006 - 05:26 PM

Multumesc mult :)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL