Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilete intrare discoteca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilete intrare discoteca

13 replies to this topic

#1 elpower

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 04 May 2006 - 11:41 PM

Cum se face iregistrarea contabila in cazul biletelor de intrare la discoteca?



#2 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 05 May 2006 - 08:30 AM

cred ca se inregistraza pe protocol, in alta parte e dubios,
oricum de ce sa le inregistrezi, activitatea firmei are legatura cu discoteca?
:smt026
intreb si eu, nu am mai auzit pana acum




#3 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 05 May 2006 - 08:33 AM

tot eu sunt
scuze, tii contabilitatea la o discoteca? la asta nu m-am gandit #-o
in cazul asta sunt venituri...
:smt104



#4 elpower

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 09 May 2006 - 08:43 AM

Da. Tin Contabilitatea unei societati care, pe langa activitati de restaurant si ba, are si discoteca. Ma interesa nota contabila pentru biletele de intrare la discoteca. Se inregistreaza pur si simplu pe venituri?



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 09 May 2006 - 09:24 AM

da, ele reprezinta incasarile tale. ca si cum ai avea tot atatea bonuri batute pe casa de marcat.
venituri din prestari servicii.. parerea mea :)



#6 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 09 May 2006 - 04:31 PM

corect
succes!



#7 elpower

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 12 May 2006 - 09:10 PM

De fapt, nelamurirea mea era cu privire la sumele cu care ma inregistrez, adica:
3028 = 401 - cumparare bilete la valoarea din factura
6028 = 3028 - consum bilete la val din factura furnizorului
5311=704,4427 - eliberare bilet la intrare in discoteca la valoare venitului obtinut



#8 elpower

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 12 May 2006 - 09:11 PM

E ok asa?



#9 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 13 May 2006 - 09:45 AM

elpower a spus:

De fapt, nelamurirea mea era cu privire la sumele cu care ma inregistrez, adica:
3028 = 401 - cumparare bilete la valoarea din factura
6028 = 3028 - consum bilete la val din factura furnizorului
5311=704,4427 - eliberare bilet la intrare in discoteca la valoare venitului obtinut
Pina aci, sunt de acord cu tine, dar la mine problema se complica putin, si nu prea am idei: patronul discotecii vrea, ca sa fie mai cu mot, ca celor care, pentro orice motive, nu se simt bine in discoteca, sa le returneze jumatate din valoarea biletului la iesire; in cazul acesta, nu stiu cum as putea sa evidentiez operatiunea!? Si ma refer in special la documente operative.



#10 elpower

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 13 May 2006 - 11:39 AM

Pai, in cazul asta trebuie facut un proces verbal ca sa justifici diminuarea venitului. Si trebuie sa semneze si cei carora li se da banii inapoi. Cel putin asa cred.



#11 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 19 May 2006 - 04:59 PM

Faci un proces verbal si dispozitii de plata catre cei carora le dai banii inapoi.Bineinteles semnate de ei :wink:



#12 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2006 - 05:58 PM

Folosirea contului 3028 Alte materiale consumabile nu este corecta, la achizitionarea biletelor ar trebui sa folosestl contul 5328-Alte valori.
achizitionare de bilete

5328=401
valoarea biletelor consumate
3028=5328
6028=3028
Soldul contului 5328 reprezinta valoarea biletelor existente.
incasare
5311 %
704
462 cu valoarea care se restituie
4427

462=5311 cu suma care se restituie
Ar trebuie sa intocmesti o dp semnata de primirea sumei
______________________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#13 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 20 May 2006 - 11:13 AM

lilianarodica a spus:

Folosirea contului 3028 Alte materiale consumabile nu este corecta, la achizitionarea biletelor ar trebui sa folosestl contul 5328-Alte valori.
povestea e putin mai complicata, si nu am vrut sa va consum timpul...
ca, stai sa vezi, biletele nu vor fi chiar bilete, la mine vor fi jetoane, in suma fixa, pe care le achizitioneaza la intrare, si toate serviciile din discoteca le plateste clientul cu aceste jetoane( cica asa ar elimina furturile angajatilor); ba, mai mult, si "pour boir"-ul - ca sa nu zic romaneste, ciubuc - va fi tot in jetoane.
asa ca distractia e maxima: m-am gindit ca la intrare, la cumpararea jetoanelor, se bate pe casa de marcat c/v acestora, si in felul asta se inregistreaza venitul;la bar, orice bautura costa cit un jeton, si aci va fi un contor de jetoane-pentru uz intern, la sfirsitul fiecarei zile stiu cit s-a consumat, stiu si costul marfii vindute, deci nu ar fi probleme la bar.
cei care sustin programul artistic- dansatori, vor fi si ei recompensati cu jetoane- de clienti, si la sfirsitul zilei le numar jetoanele, si le dau jumatate din suma- cu ctr comision, le retin impozit, ok.
si, in sfirsit, ma intorc la focul ce ma arde: cum fac cu cei care au cumparat mai multe jetoane si nu le-au consumat, carora ar trebui sa le restitui jumatate din suma? ca dispozitie de caserie si alte povesti sunt prea grele pentru cei ce vor lucra in discoteca, si eu trebuie sa gasesc un circuit super simplu, si super controlabil.
cit despre jetoane? m-am gindit la obiecte de inventar, caci, in principiu, vor fi mereu aceleasi.



#14 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 May 2006 - 11:39 AM

Cred ca in primul rand circuitul ar trebui sa fie "super legal"
_______________________________________________________
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL