Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decizie de incetare activitate art 56c Codul Muncii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decizie de incetare activitate art 56c Codul Muncii

7 replies to this topic

#1 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 05 May 2006 - 08:00 AM

Dragi colegi,

am cautat pe forum dar nu am gasit nici o informatie ref la urmatoarea situatie:
societatea intra incepand cu 15.06.2006 in dizolvare.ptr aceasta la itm trebuie depusa o decizie ptr fiecare salariat prin care se desface contr de munca cg art 56 lit c (prin dizolvare). intrebarea este: ce data trebuie sa aiba decizia de incetare si in ce termen trebuie depusa la ITM? ce termen de preaviz trebuie sa li se acorde salariatilor?
ptr angajati am facut o minuta de informare incepand inca cu data de 01.05.2006, dar asta este doar o nota interna.
va rog, poate ati avut o experienta similara!
multumesc mult!
alina



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 May 2006 - 10:44 AM

Oare pentru ce exista Codul muncii?

____________________________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil




#3 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 05 May 2006 - 11:48 AM

ptr a-l citi, bineinteles, lucru pe care l-am si facut inainte de a pune intrebarea. multumesc oricum!
alina



#4 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 05 May 2006 - 12:00 PM

si ca sa ma "disculp", art. 73 din Codul muncii reglementeaza preavizul in cazul concedierii iar art 79 al 4 in cazul demisiei. nu am gasit nimic referitor la art 56 lit c. Ideea era: fac decizia cu numar intern de inregistrare de ex. 01.06 si precizez incetarea contractului incepand cu data de 15.06. si depun decizia la ITM in termen de 5 zile de la emitere sau fac decizia cu nr de inreg direct in 15.06 si o depun tot in 5 zile?
alina



#5 ADINAP_2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:PITESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 05 May 2006 - 12:05 PM

Orice modificare adusa CIM se depune la ITM in 5 zile. Preavizul cred ca este de 20 de zile ca in cazul concedierii colective. Deciziile de incetare a CIM se depun cu data de 15.06.



#6 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 05 May 2006 - 12:22 PM

adina, multumesc mult ptr raspuns.
societatea in cauza nu se incadreaza la concediere colectiva ci la incétarea de drept a CIM, art. 56c. la art. 73 dreptul de preaviz este de 15 zile lucratoare si se refera la incetarea CIM cf art 61c si d, art 65 si 66. Poate mai auzim si alte pareri...
alina



#7 andreea75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:iasi

Postat 06 May 2006 - 06:37 PM

decizia cu 56c se refera la incetarea de drept dar nu se poate aplica fara coraborare cu art si prevederile referitoare la concedierea care nu tine de persoana salariatului. am avut o situatie asemanatoare care nu s-a putut rezolva fara intocmirea planului de masuri de protectie a salariatilor(ma refer aici la acea documentatie care se depune cu 45 de zile inainte la somaj si itm , in acelasi timp) si plata de salarii compensatorii. asta pentru ca e vb de o sc cu peste 400 salariati si a trebuit consultat si sindicatul si respectate preved contractului colectiv de munca. am facut adresa catre itm de la care asteptam confirmarea pentru incetare in baza art. mentionat de tine, dar raspunsul lor s-a referit mai mult la aceste masuri care trebuiesc luate privind prot salariatilor si la reorientarea lor catre somaj. e bine inainte de a face aceste incetari sa iei legatura cu sefa de serviciu evidenta angajatori de la itm-ul in raza caruia va desfasurati activitatea ca sa nu ai surprize ulterior. eu si dupa consultarea verbala am avut destule piedici dar avand raspunsul lor scris am reusit sa o scot la capat. bafta iti doresc.



#8 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 08 May 2006 - 09:19 AM

andrea, multumesc mult ptr raspuns. la itm mi-au spus doar ca trebuie facuta o decizie de incetare, nu mi-au spus insa nimic ref la concedierea colectiva.societatea are doar 4 salariati, nu avem sindiact si nici contract colectiv. multumesc insa ca m-ai atentionat, o sa mai intreb o data.
alina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL