Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fond garantare drepturi salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


fond garantare drepturi salariale

26 replies to this topic

#21 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 11 May 2006 - 12:51 PM

Va rog din suflet sa-mi dati toate detaliile privind taxa pe tzigari si alcool, ca sunt direct interesata. am inteles ca nu se mai platesc cei 2% la adaosul comercial. au inventat alta taxa pentru comercianti sau nu se mai plateste deloc. mii de multumiri!



#22 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 June 2006 - 07:39 PM

In MO 453/25.05.2006 a fost data publicitatii Legea privind constituirea si utilizarea Fondului de garantare pentru plata creantelor salariale.Potrivit acestei legi, constituirea, gestionarea si utilizarea Fondului de garantare are la baza urmatoarele principii: principiul contributivitatii, conform caruia Fondul de garantare se constituie pe baza contributiilor datorate de angajatori; principiul obligativitatii, potrivit caruia angajatorii au, potrivit legii, obligatia de a participa la constituirea Fondului de garantare; principiul repartitiei, pe baza caruia fondul realizat se distribuie pentru plata drepturilor salariale datorate de angajatorii in stare de insolventa; universalitatea obligatiei de plata a creantelor salariale, indiferent de indeplinirea sau neindeplinirea obligatiei de contributie a angajatorilor;Fondul de garantare este independent de resursele gestionate de institutia de administrare.
Activitatea privind inregistrarea fiscala, declararea ,stabilirea, verificarea, colectarea si solutionarea contestatiilor pentru contributia la Fondul de garantare se realizeaza de Ministerul Finantelor Publice prin Agentia de Administrare Fiscala si unitatile sale subordonate, potrivit legii.




#23 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 05 December 2006 - 09:55 AM

a aparut ordinul 113132/ 17.11.2006 privind fondul de garantarea salariilor
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#24 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 December 2006 - 10:14 AM

Vezi postareanaiman_a, la Dec 5 2006, 09:55 AM, a spus:

a aparut ordinul 113132/ 17.11.2006 privind fondul de garantarea salariilor
nu-i adevarat... ai gresit fie numarul... fie actul... il poti posta ca sa ne demonstrezi ca ai dreptate, te rog :thumbup:



#25 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 05 December 2006 - 10:23 AM

Poate ne spui un nr. de MO unde sa cautam Ordinul, ca ceva nu e in ordine.... :thumbup:



#26 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2006 - 12:50 PM

Nr. ordinului e bun insa nu face referire la fondul de garantare a salariilor ci la cotele procentuale privind contributia asiguratorilor la fondul de garantare pe 2007 ( Comisia de supraveghere a asigurarilor - asigurari de viata si generale )



#27 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 05 December 2006 - 01:52 PM

Va rugam sa postati aici continutul Ordinului...
Multumim






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL