Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fond garantare drepturi salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fond garantare drepturi salariale

26 replies to this topic

#1 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 May 2006 - 04:25 PM

Ne pregatim de aderare inventand noi declaratii. :shock:

Fisiere atasate





#2 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 06 May 2006 - 07:01 PM

O declaratie de centralizare a declaratiilor depuse nu ar vrea cumva???
O taxa generala de gestionare a fondurilor nu ar vrea cumva???
"ctanela", mi sa dus cheful de sfarsit de saptamana.............

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 06 May 2006 - 07:04 PM

Cred ca suntem primii pe plan mondial la declaratii. Nu cred ca ma contrazice cineva! Strigator la cer.



#4 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2006 - 09:48 PM

Cand intra in vigoare legea?
Si noi ce trebuie sa facem?
Puteti da mai multe detalii?
Sunt in ceata!



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 May 2006 - 10:11 PM

adadu a spus:

Cand intra in vigoare legea?
Si noi ce trebuie sa facem?
Puteti da mai multe detalii?
Sunt in ceata!

La 01.01.2007
Cred ca ar trebui sa iesim in strada :twisted:
Detalii: in loc de 2.5% fond somaj vom plati 2.25% fond somaj + 0.25% fond garantare; rezulta o noua declaratie, un nou cod iban, o pagina in plus la fisa evidenta platitor si, binenteles, contabili mai nervosi :smt119
S-a mai dus din ceata? [-(



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 May 2006 - 10:17 PM

doar pt atata lucru va agitati ? :lol:
parca vad ca se vor trezi colegii ce forum in disperarea lor si vor pune intrebari dintre cele mai simptice, spre ex: la ce suma se calculeaza, cand se plateste, unde, de ce, de cine, cand, ce este ala fond de salarii, se plateste si daca singurul angajat este in fara plata etc. etc. etc.
astea sunt marile probleme, nu ca mai scot la imprimanta inca o declaratie, mare lucru

si alta smecherie e ca vor creste cei 2.25+0.25 deoarece si 0.25 se va rotunji la leu... asta alta problema, ca staul va castiga neste bani in plus

ce nu inteleg e de ce va agitati, pana la urma tot se va plati, tot se va declara, tot o pagina in plus in fisa de platitor va fi, ca intra in normal... va faceti singuri nervi si stres , unii mai si dispera 8-[



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 May 2006 - 11:40 PM

Da, sunt disperata.
Inteleg din ce in ce mai putin din ce mi se intampla.
Care este logica acestei reglementari? Nu puteau sa prevada prin legea bugetului ca o particica din contributiile la fondul de somaj sa fie directionata catre acest fond? De ce trebuie sa le separe din momentul platii? Cu ce ma ajuta pe mine aceasta munca in plus? :roll:



#8 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2006 - 07:50 AM

De platit stiu ca se va plati, declaratii tot vom tiparii, problema mea era de cand ? :smt021 :smt021 Asa vom sta la cozi!



#9 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2006 - 08:53 AM

adadu a spus:

De platit stiu ca se va plati, declaratii tot vom tiparii, problema mea era de cand ? :smt021  :smt021 Asa vom sta la cozi!
Imi pare rau ca sunt Toma Necredinciosul cand va spun ca acum in vara, dupa pachetul de legi ale sanatatii, va mai fi cel putin o declaratie de facut la CNAS, speram doar bianual. E vorba de pachetul de servicii ales de fiecare asigurat.
Fondul minim de garantare se va platii de anul viitor.
Mai urmeza sa se infiinteze o agentie guvernamentala privind urmarirea autorizarilor. Dupa valul declaratiilor odata cu “intrarea” in UE , urmeaza valul autorizarilor pe domenii, si implicit declaratia privind aceste autorizari si a personalului specializat, autorizat si in devenire.
Nici Reg.Com. nu sta pe loc. Urmeaza inlocuirea Certificatelor de Inmatriculare existente cu cele in care apare si UE, cod de bare s.a. Codul de bare al firmei va fi obligatoriu de imprimat pe facturi si documentele fiscale emise de firma ( deci pe toate declaratiile de pana acum).
Ce mai era ? Se pare ca in 2007 ( spre toamna), se schimba legea contabilitatii. Va aparea un sistem simplificat. Se trece , de la impozitarea la sursa , la impozitarea pe persoana, a veniturilor. Si apar declaratiile ( tot astea) si la persoane fizice. Mai sunt unele modificari dar oricum, o zi buna si o saptamana plina de optimism !



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 May 2006 - 11:03 AM

tomane a spus:

Mai urmeza sa se infiinteze o agentie guvernamentala privind urmarirea autorizarilor. Dupa valul declaratiilor odata cu “intrarea” in UE , urmeaza valul autorizarilor pe domenii, si implicit declaratia privind aceste autorizari si a personalului specializat, autorizat si in devenire.
Nici Reg.Com. nu sta pe loc. Urmeaza inlocuirea Certificatelor de Inmatriculare existente cu cele in care apare si UE, cod de bare s.a. Codul de bare al firmei va fi obligatoriu de imprimat pe facturi si documentele fiscale emise de firma ( deci pe toate declaratiile de pana acum).
Ce mai era ? Se pare ca in 2007 ( spre toamna), se schimba legea contabilitatii. Va aparea un sistem simplificat. Se trece , de la impozitarea la sursa , la impozitarea pe persoana, a veniturilor. Si apar declaratiile ( tot astea) si la persoane fizice. Mai sunt unele modificari dar oricum, o zi buna si o saptamana plina de optimism !
pt chestiile astea trebuie sa ne facem probleme :smt022



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 May 2006 - 12:42 PM

Tomane, daca stii ceva mai concret, spune-ne si noua.
Din tot ce ai mentionat, eu nu stiu decat de fondul de garantare si de reforma sanatatii (legea are peste 800 de articole si inca mai citesc la ea :roll: ).

Evident ca se vor schimba multe, dar eu ma refer la modul de abordare al autoritatilor. Am tot timpul senzatia ca aleg calea cea mai birocratica de rezolvare a problemelor. Si asta se sparge in capul nostru. In 4 luni din 2006 am consumat hartie cat in INTREG anul trecut. Si ce am rezolvat cu asta? Evidentele la fisc sunt mai varza ca niciodata, iar la buget banii sunt la fel ca intotdeauna: PUTINI. :oops:
Si cu asta, basta. Probabil ca subiectul trebuie mutat in alta parte. 8-[



#12 RaduPop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 May 2006 - 10:13 AM

Pot sa fie ele declaratile cu zecile.. numa' sa le putem depune online! :roll: daca ne prinde anu' viitor cu cine stie cate decl in plus si alea cine stie pe la ce sedii ciudate depuse.... atunci sa vezi probleme! :P



#13 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2006 - 02:23 PM

ctanela a spus:

Tomane, daca stii ceva mai concret, spune-ne si noua.
Din tot ce ai mentionat, eu nu stiu decat de fondul de garantare si de reforma sanatatii (legea are peste 800 de articole si inca mai citesc la ea  
Si cu asta, basta. Probabil ca subiectul trebuie mutat in alta parte. 8-[
Ei, daca tot cititi din Legea 95/14.04.2006 publicata in MO 372/28.04.2006 ( asa zice cineva de pe alt site !) la art 261 alin.3 ar fi o chestie interesanta privind plata contributiilor "odata" cu plata salariilor!
Despre celelalte cu Reg.Com. dupa ce se transfera acesta de la MJ la Camera de Comert.



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 04:11 PM

tomane a spus:

ctanela a spus:

Tomane, daca stii ceva mai concret, spune-ne si noua.
Din tot ce ai mentionat, eu nu stiu decat de fondul de garantare si de reforma sanatatii (legea are peste 800 de articole si inca mai citesc la ea  
Si cu asta, basta. Probabil ca subiectul trebuie mutat in alta parte. 8-[
Ei, daca tot cititi din Legea 95/14.04.2006 publicata in MO 372/28.04.2006 ( asa zice cineva de pe alt site !) la art 261 alin.3 ar fi o chestie interesanta privind plata contributiilor "odata" cu plata salariilor!
se cam bate cap in cap cu .... codul de procedura fiscala



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 05:44 PM

p.s. conform titlului XI a legii 95/2006 nu se mai lateste 2% alcool + tutun :roll:



#16 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2006 - 07:17 PM

Septimiu a spus:

p.s. conform titlului XI a legii 95/2006 nu se mai lateste 2% alcool + tutun  :roll:
Dar 10euro/1000 tigarete si 2euro/litru alcool pur, e putin ? Si culmea, ca acesti bani merg la sanatate in 2007. Pana atunci se umplu alte gauri la buget
Titlul IX se aplica la 3 zile de la publicare in MO. Se zice ca in MO a aparut in 28.04.2006.



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 May 2006 - 08:25 PM

eu ma refeream la taxa care se platea pana acum... 10euro/1000 tigarete si 2euro/litru alcool pur se platesc de prea putini agenti economici... doar de cei care "omoara" populatia



#18 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 09 May 2006 - 08:30 PM

Art. 369 din Legea nr.95/2006 prevede ca : "La data intrării în vigoare a prezentului titlu, Ordonanța Guvernului nr. 22/1992 privind finanțarea ocrotirii sănătății, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.213 din 28 august 1992, aprobată prin Legea nr.114/1992, cu modificările și completările ulterioare, se abrogă, cu excepția prevederilor privind cota de 12% din încasări din activități publicitare la produse de tutun, țigări și băuturi alcoolice care se abrogă la data de 1 ianuarie 2007.

Art. 863. – Prezenta lege intră în vigoare astfel:
a) la 3 zile de la publicare: Titlul XI – Finanțarea unor cheltuieli de sănătate,............."

Legea a fost publicata in M.Of. nr.372/28.04.2006, deci Titlul Xi intra in vigoare la data de 01.05.2006.
Incepind cu 01.05.2006 nu se mai plateste de catre comercianti cota de 2% alcool-tutun, aplicata asupra adaosului comercial. :lol:



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 May 2006 - 08:32 PM

dexter a spus:

Art. 369 din Legea nr.95/2006 prevede ca : "La data intrării în vigoare a prezentului titlu, Ordonanța Guvernului nr. 22/1992 privind finanțarea ocrotirii sănătății, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.213 din 28 august 1992, aprobată prin Legea nr.114/1992, cu modificările și completările ulterioare, se abrogă, cu excepția prevederilor privind cota de 12% din încasări din activități publicitare la produse de tutun, țigări și băuturi alcoolice care se abrogă la data de 1 ianuarie 2007.

Art. 863. – Prezenta lege intră în vigoare astfel:
a) la 3 zile de la publicare: Titlul XI – Finanțarea unor cheltuieli de sănătate,............."

Legea a fost publicata in M.Of. nr.372/28.04.2006, deci Titlul Xi intra in vigoare la data de 01.05.2006.
Incepind cu 01.05.2006 nu se mai plateste de catre comercianti cota de 2% alcool-tutun, aplicata asupra adaosului comercial. :lol:
si eu ce-am zis ?



#20 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 09 May 2006 - 08:39 PM

Septimiu e super OK. Eu doar am detailat putin, poate pe acest forum isi mai arunca ochii si cei din "sistem" , care oricum sunt pe linga subiect.O seara buna! :wink:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL