Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
au venit hotii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


au venit hotii

23 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 May 2006 - 10:31 PM

i-a calcat hotii pe neste clienti... au intrat in sufragerie, au trecut pe langa 3 calculatoare destul de scumpe, se vedea si dupa carcasa, pe langa imrpimante laser, si au ajuns in camera unde se facea facturarea de pe un calculator mai slabutz.... au laut calculatorul acele, unde spre marele necaz al meu si al clientilor era si programul de gestiune :evil:
datele nu erau salvate decat pe acelasi calculator, dar pe alt hard... s-au pierdut vreo 5 ani de vanzari si importuri... ce sa va spun, cateva zeci de mii de articole...
vine politia, face hartiutele, hotul normal nu va fi prins (oricum e ceva ciudat ca a furat doar calculatoru ala)
marea problema e ca pana se va reface stocul scriptic va dura cel putin o luna, doua, trebuie umblat prin arhiva... nebunie, luatela mana tone de hartie... ce ma sfatuiti sa fac cu descarcarea de gestiune pana refac oamenii stocu'... momentan se fac facturile de mana pt ca nu au cum sa le faca pe calculator ca nu au stoc, vand ce fac fizic, nu mai verifica si cu evidenta contabila... cum descarc gestiunea ? :cry:

p.s. pt. descarcarea de gestiune a calculatorului ciordit e ceva diferit fata de o descarcare inainte de amortizare totala ?
danke soson pt orice sfat



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 May 2006 - 11:33 PM

Cel mai rapid ar fi un inventar faptic.




#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 May 2006 - 10:01 AM

incearca sa refaci contabilitatea de la ultima balanta listata.
daca trim I 2006 il ai inchis, eu zis sa nu te agiti prea mult. mai poti amana descarcarea de gestiune pana inchizi trim.II si trebuie calculat profitul.

cum zice si ctanela, un inventar cat mai urgent.

in ce priveste scoaterea din gestiune a calc. furat, parerea mea este sa astepti un proces verbal de la politie. poate o sa-l gaseasca... nu se stie niciodata.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 May 2006 - 11:02 AM

ctanela a spus:

Cel mai rapid ar fi un inventar faptic.
pai asta e si ideea, numai ca se vor afla repede bucatile dar preturile de intrare trebuiesc cautate prin nspe zeci de dosare si bibiliorafturi
exista pe stoc si marfa nevanduta din 2001, 2002... etc....
asta e, mai las gestiunea nedescarcata pana la sfarsitul lui iunie... sper sa nu guitze careva



#5 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2006 - 11:15 AM

Septimiu a spus:

i-a calcat hotii pe neste clienti...  
p.s. pt. descarcarea de gestiune a calculatorului ciordit e ceva diferit fata de o descarcare inainte de amortizare totala ?
danke soson pt orice sfat
Un sfat tardiv
Obligati clientii sa-si stocheze datele lunare pe CD sau pe alte dispozitive de stocare externe.
Si nu mai este nevoie de “furaciuni” si alte alea. Uitati-va la unii patroni arabi si ve-ti vedea ca au niste ‘caietele” de care nu se despart niciodata ( acolo-s neincasatele).
Un sfat practic
Inca, nu semnati nimic. Acum vreo 5-6 ani, dupa un “incendiu birouri” la o firma, impreuna cu altii, am “lins” vreo cateva sute de dosare de facturi ca sa le reinregistram in baza de date, sa o refacem. Patronul firmei, si-a adus aminte de cuvintele sale natale > ciubuc, pesches sau haraci si a gasit in doua luni rezolvarea documentelor pentru Adm.Fin.
A facut in schimb, inventarul.
Adm. Fin. nu “prea” recunoaste PV politie sau pompieri. Pentru AF, calculatorul furat sau marfa furata, exista.



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 May 2006 - 11:25 AM

nu o sa ma ocup eu de refacerea bazei de date... nu e treaba de contabil
oricum patronii sunt romani si sunt foarte de treaba
cred ca pe la administratia financiarra nu e de rezolvat nimik ca nu s-au furat acte



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 07 May 2006 - 12:22 PM

Septimiu a spus:

pai asta e si ideea, numai ca se vor afla repede bucatile dar preturile de intrare trebuiesc cautate prin nspe zeci de dosare si bibiliorafturi
exista pe stoc si marfa nevanduta din 2001, 2002... etc....  
asta e, mai las gestiunea nedescarcata pana la sfarsitul lui iunie... sper sa nu guitze careva

Pai nu aveti un inventar listat la 31.12.2005? Asta pentru preturile de intrare ale produselor mai vechi de dec. 2005.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 May 2006 - 12:25 PM

la 2005 nu e listat inventaru'
e unu listat la 2004... o sa inceapa cu ala :D ... bine ca mi-ai adus aminte de inventare :roll:
pe ala la 2005 au zis ca il listeaza la nevoie ca trebuie sa bage un top de hartie in imprimanta si sa o lase sa traga cateva ore :D



#9 RaduPop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 May 2006 - 11:33 AM

sigur nu mai e salvat prin alte locuri?(CDuri, prin retea-daca era!) poate macar o parte din date!
btw! stii cumva Serial Nr. celor furate? se pot da in urmarire! eventual prin locurile pe unde ajung astfel de compionente care's furate!nu e nimic sigur..da' poate merita incercat!
poate partenerii sa aibe si ei o evidenta!macar o a parte din ei!

avem cu totii ceva de invatat din asa ceva! eu personal salvez pe net zilnic! :oops: asta si din cauza ca pot pica acele HDDuri/Sisteme!



#10 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 May 2006 - 12:22 PM

Sa traiasca Saga si toate programele "free"! La orice program de soft adevarat exista solutii! Cea mai rea dintre ele este back-up-ul lunar!



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 04:23 PM

tineau evidenta in platphorma
s-ar putea sa aiba situatia trimita la cei de la plathorma la 31.12.2005 cand au trecut evidenta pe programul lor



#12 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 May 2006 - 08:34 PM

Dupa cum suna datele problemei, n-au fost hoti de rand, ci hoti de informatii. Probabil ca au vrut bazele de date.
Poate concurenta, poate vreun "interesat"...
Am patit-o si eu, dar n-au stiut unde sa umble si au furat 2 computere degeaba.



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 08:39 PM

lorenzo a spus:

Dupa cum suna datele problemei, n-au fost hoti de rand, ci hoti de informatii. Probabil ca au vrut bazele de date.
Poate concurenta, poate vreun "interesat"...
Am patit-o si eu, dar n-au stiut unde sa umble si au furat 2 computere degeaba.
am mai aflat azi pe langa elefoane mobile, camere de filmat, bani, stampile, cec-uri... diverse chestii interesante, deci clar au venit pt. ceva anume...



#14 gabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 May 2006 - 09:54 PM

Condoleante pentru stradania furata...ma refer la orele de butonat, bifat, rectificat si la durerile de spate implicite. Asemenea situatii sunt cosmarul oricarui contabil. Septimiu, suntem alaturi de tine :D Sa ne tii la curent.



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 10:08 PM

gabela a spus:

Condoleante pentru stradania furata...ma refer la orele de butonat, bifat, rectificat si la durerile de spate implicite. Asemenea situatii sunt cosmarul oricarui contabil. Septimiu, suntem alaturi de tine :D Sa ne tii la curent.
:lol:
pai... eu sunt contabilu' nu gestionaru' :roll:
pe mine doar ma intereseaza suma stocului la final de luna... pe ei ii doare rau pierderea :D



#16 gabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 May 2006 - 10:27 PM

Cunoastem. dar sa stii ca primul gand pe care l-am avut cand am citit toata povestea a fost ca maine dimineata la prima ora sa-mi salvez bazele de date pe un cd si sa-l aduc acasa, nu sa il las la birou, intr-un colt de dulap cum faceam pana acuma... :roll:



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 10:44 PM

gabela a spus:

Cunoastem. dar sa stii ca primul gand pe care l-am avut cand am citit toata povestea a fost ca maine dimineata la prima ora sa-mi salvez bazele de date pe un cd si sa-l aduc acasa, nu sa il las la birou, intr-un colt de dulap cum faceam pana acuma... :roll:
lucru asta cred ca fi bine de facut de toti



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 June 2006 - 09:54 AM

revin, care este... am hartiuta de la politie si trebuie sa scot din gestiune calculatoru'
nefiind asigurat, diferenta neamortizata e cheltuiala nedeductibila... pana aici e simplu, dar... tva la ce valoare colectez, la valoare de intrare sau cea contabila ? :shock:



#19 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 10:38 AM

Septimiu a spus:

revin, care este... am hartiuta de la politie si trebuie sa scot din gestiune calculatoru'
nefiind asigurat, diferenta neamortizata e cheltuiala nedeductibila... pana aici e simplu, dar... tva la ce valoare colectez, la valoare de intrare sau cea contabila ? :shock:
Am avut si noi un laptop furat, tot pentru informatii se pare :wink: . Pana sa se ajunga la el erau laptopuri mult mai bune si nu s-a atins nimeni de ele, asa ca a fost clar. L-am scos din gestiune pe baza PV de la Politie (dif.de amortizat nedeductibila)si am colectat TVA la valoarea contabila. La control nimeni nu a zis nimik. A fost OK.



#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 11:05 AM

Ca fapt divers: cand am avut noi spargerea, pe langa laptoape, si alte chestii electronice usoare, am ramas fara aspiratorul cu functie de spalare ( o "magaoaie" ). La mai bine de un am fost chemati sa recuperam de la politie. Ghiciti ce? Aspiratorul! :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL