Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
schimbare optiune platitor tva - in neplatitor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


schimbare optiune platitor tva - in neplatitor

5 replies to this topic

#1 laura simi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 08 May 2006 - 03:43 PM

puteti sa imi spuneti daca exista vreo reglementare cu privire la schimbarea optiunii de platitor de tva. de exemplu am optat sa fiu platitor de tva, iar dupa 1 an nu mai doresc. exista o anumita perioada in care ar trebui sa raman platitor de tva???
multumesc



#2 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 08 May 2006 - 03:52 PM

asa ramai pe vecie........cel putin dupa cum spune codul fiscal acum.....




#3 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 15 May 2006 - 09:54 PM

Ramai platitor de tva daca nu ai in proportie de 100% activitati scutite de TVA conform Codului Fiscal.



#4 VDan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2006 - 02:30 PM

Conform Codului Fiscal:
CAP. XII
Regimul special de scutire
Sfera de aplicare si regulile pentru regimul special de scutire
ART. 152
(4) Dupa depasirea plafonului de scutire, persoanele impozabile nu mai pot solicita aplicarea regimului special, chiar daca ulterior realizeaza cifre de afaceri anuale inferioare plafonului de scutire prevazut de lege.



#5 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 28 May 2006 - 03:03 PM

am citit ceva ,dar nu i-am dat importanta pt ca e la stadiul de proiect, ca din 2007, s-ar putea trece la neplatitor daca CA este de pana la 1.5md



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2006 - 06:52 PM

medal a spus:

asa ramai pe vecie........cel putin dupa cum spune codul fiscal acum.....
are dreptate, Medal. In prezent, nu ai posibilitatea sa revii la situatia anterioara. la anul, vom vedea. si eu m-am interesat la adm.fin. si mi-au spus clar ca nu se poate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL