Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit venit microintreprinderi 3 % - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit venit microintreprinderi 3 %

17 replies to this topic

#1 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 December 2004 - 08:39 AM

Incepand de la 01.01.2005 se modifica impozitul pe venitul microintrprinderilor de la 1.5 la 3 %



#2 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 30 December 2004 - 09:36 AM

Cine a spus asta?O sa vedem cum se vor impozita in continuare si microintreprinderile.Deocamdata am auzit cum se vor impozita societatile platitoare de impozit pe profit si salariile.OK?LA MULTI ANI !!!

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#3 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2004 - 10:28 AM

mai bine sa nu discutam pana nu vedem legea!!!!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2004 - 03:18 PM

A spus domnul prim-ministru aseara la tv, intr-o conferinta de presa. Eu zic ca e sigur.



#5 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 December 2004 - 05:55 PM

si eu am auzit,sunt de acord cu Otilia



#6 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 30 December 2004 - 08:43 PM

azi,30.12.04 a fost anuntat oficial cota de 3% pt. impozitarea veniturilor microintreprinderilor incepand cu 01.01.2005



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2004 - 09:23 PM

da...se pare ca aveti dreptate oricum eu va pun aici altceva acum:

COMUNICAT DE PRESÃ

Guvernul României condus de Primul - Ministru Cãlin Popescu Tãriceanu a aprobat miercuri seara Ordonanþa de Urgenþã privind introducerea cotei unice de impozitare de 16% pentru salariile angajaþilor ºi profitul societãþilor comerciale.


Actul normativ va intra în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2005.

Potrivit noilor reglementãri, la venituri de 10 milioane de lei, comparabile cu salariul mediu pe economie, deducerea personala, la valoarea salariului din functia de bazã este mai mare decat valoarea totalã a deducerilor acordate potrivit sistemului vechi. La un salariu de 8 milioane, cetãþenii vor câºtiga aproximativ 220 de mii de lei lunar, ceea ce inseamnã pe un an de zile 2.640.000 lei. Dacã existã persoane suplimentare în întreþinerea plãtitorului de impozit, deducerea de bazã va creºte pânã la 5 milioane 5 sute de mii de lei pe lunã dacã existã 3 persoane în întreþinere.

De la nivelul de 10 milioane de lei în plus, deducerile scad progresiv.

În cazul unui salariu de 12 milioane de lei, câºtigul net suplimentar în portofelul fiecarui cetatean cu acest salariu este peste 500 de mii de lei in fiecare luna, ceea ce pe an va însemna 6 milioane de lei pe an.

Adoptarea acestui act normativ confirmã respectarea de cãtre Executiv a angajamentelor asumate prin Programul de Guvernare.

“Cota unicã de impozitare de 16 % nu este numai o mãsurã de naturã economicã, ci ºi un mult aºteptat act de dreptate pentru absolut toþi românii, indiferent de nivelul veniturilor.

Pentru ca in nici una din variante, cetatenii nu pierd bani, ci câºtigã. Este un act de dreptate adevãratã - care trebuia fãcut de mult, dar care a fost amânat în defavoarea românilor, din considerente politice”, a declarat primul - ministru Cãlin Popescu Tãriceanu.

Premierul Cãlin Popescu Tãriceanu a atenþionat cã în perioada urmãtoare vor fi puse în aplicare mãsuri hotãrâte ºi consistente împotriva evaziunii fiscale ºi indisciplinei financiare astfel ca domenii vitale precum sãnãtatea, educaþia ºi protecþia socialã sã nu aibã de suferit. „Dupã introducerea cotei unice nu mai existã nici un motiv pentru neplata impozitelor”, a spus premierul Tãriceanu, lansând un avertisment celor care se fac vinovaþi de acte de evaziune fiscalã.




Guvernul României - Purtãtorul de Cuvânt al Guvernului - 29.12.2004



#8 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2004 - 09:24 PM

s9i cu 3% pt micro se pare ca aveti dreptate...asteptam ordonanta!!!



#9 ramonaflavia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 30 December 2004 - 09:58 PM

Este un act de dreptate adevãratã - care trebuia fãcut de mult, dar care a fost amânat în defavoarea românilor, din considerente politice”, a declarat primul - ministru Cãlin Popescu Tãriceanu

Dreptate pentru cei mai bogati eventual!!! E clar ca cu 3% impozitare pe venit nu mai are rost sa iti deschizi in romania o firma care sa aiba ca domeniu de activitate comertul... si Doamne fereste sa iei cumva si un "tun" ca ai pus-o!
Sa traim bine! :twisted:



#10 wise

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 30 December 2004 - 11:01 PM

ca IMM, voi plati 3% pe venit +10% pe dividende
mi se pare mai avantajos sa platesc 16% pe profit +10% pe dividende

CUM pot opta pentru trecerea de la 1.5% pe venit..la 16% pe profit ?

am citit aici....ca poti opta.... dar nu sunt detalii
http://www.evz.ro/af...?news_id=175356

---------------------
Mariri de taxe

Astfel, un prim efect al cotei unice de 16a va fi dublarea impozitului pe venitul microintreprinderilor, care va creste de la 1,5a la 3a, aducind astfel un plus de 5.400 miliarde de lei in conturile bugetului. Ministrul finantelor a justificat insa masura prin observatia ca “unele microintreprinderi sint folosite pentru plata unor salarii mari pentru ca angajatorul sa nu mai plateasca la stat contributii sociale mari”. El a aratat ca microintreprinderile pot opta pentru trecerea la sistemul de impozitare cu 16% a profitului si a aratat ca aceste entitati vor disparea dupa 2007.
---------------------------



#11 o economista

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate...

Postat 03 January 2005 - 11:45 AM

Faimoasa ordonanta care modifica printre altele si cota de impozitare a microintreprinderilor "tranteste" un alineat nou:
"ART. 95
Definitivarea impunerii pe anul 2004
...............................
4. Articolul 104 se completeazã cu un nou alineat, alineatul (6), cu urmãtorul cuprins:
"(6) Microîntreprinderile plãtitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit începând cu anul fiscal urmãtor. Opþiunea se exercitã pânã la data de 31 ianuarie a anului fiscal urmãtor celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microîntreprinderilor."
Sa intelegem ca, desi ne incadram in conditiile de micro, putem opta in luna ianuarie 2005 pentru trecerea la impozit pe profit IN BAZA ACESTUI ALINEAT? Daca e asa, maine ma duc cu 010 in dinti la ei :twisted: Normal ar fi sa fie asa, dar...
Voi ce spuneti?

Nicoleta (la prima postare pe acest forum :oops: )



#12 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 January 2005 - 12:09 PM

Si pentru trimestrul IV 2004, cum se calculeaza impozitul pe venit cu 1,5% sau cu 3%?



#13 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2005 - 12:18 PM

Am avut discutii cu multa lume dupa aceasta declaratie. IMM -urile au fost facuta pentru a putea ajuta mici intreprinzatori sa puna o afacere pe roate pentru 2007 cand o sa fie foarte greu si nu vor mai exista facilitati.

"Unele microintreprinderi sint folosite pentru plata unor salarii mari pentru ca angajatorul sa nu mai plateasca la stat contributii sociale mari�. -ministrul finantelor.

Cel mai simplu este sa lovesti in cei mai corecti, pana cand nu o sa mai existe nici acei oameni corecti care platesc impozit pe venit si atunci o sa existe o mare problema: De unde o sa puna statul banii pierduti de la IMM-uri? O sa mareasca impozitul pe profit?

Daca sunteti IMM va propun sa facem un test.
O sa fac un sondaj si sa vedem ce raspunsuri avem.



#14 o economista

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate...

Postat 03 January 2005 - 12:44 PM

mariuta a spus:

Si pentru trimestrul IV 2004, cum se calculeaza impozitul pe venit cu 1,5% sau cu 3%?
venitul e obtinut in 2004, deci se impoziteaza dupa cota in vigoare in 2004, adica 1.5%



#15 mariuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 January 2005 - 12:48 PM

multumesc



#16 Serbu Marcela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 06:58 PM

Daca o microintreprindere opteaza pt.impozit pe profit , i se mai pun si alte conditii? Ma rog,excluzand declaratia .Imi spunea o prietena ca pe la colturi se vorbeste ca trebuie sa-si faca un fd.de rezerva. Eu nu am citit nicaieri acest lucru. Dar de ceva timp incoace tot citim si nimic concret.



#17 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2005 - 08:39 AM

Fond de rezerva pentru ce?OUG 138(Ada a zis sa folosim corect titulatura actelor normative ca sa stim exact ce cautam si ce regim de aplicare au)nu prevede nimic in acest sens:pur si simplu da dreptul la trecerea la cota de 16% impozit pe profit;intreab-o unde a vazut,nu unde a auzit;moderatorii nostri ne-au invatat sa avem tot deauna baza legala pentru ce spunem.Asteptam sa vedem daca stie cineva ceva concret.O zi buna !



#18 wise

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 January 2005 - 12:53 AM

Multumesc !!
am gasit intre timp OUG 138 aici:
http://www.expertus.ro/download/Codul 20Fiscal 2005.doc



o economista a spus:

4. Articolul 104 se completeazã cu un nou alineat, alineatul (6), cu urmãtorul cuprins:  
"(6) Microîntreprinderile plãtitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit începând cu anul fiscal urmãtor.  
Nicoleta (la prima postare pe acest forum :oops: )







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL