Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Greva fiscala in institutiile publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Greva fiscala in institutiile publice

16 replies to this topic

#1 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2006 - 10:27 PM

Greva fiscala in institutiile publice

Functionarii si inspectorii din garda si administratia fiscala ameninta cu greva. Ei sunt nemutumiti de salariile mici, de neacordarea primei de vacanta si, mai ales, de neadoptarea legii privind statutul personalului din administratia si din Garda Financiara.

Presedintele Sindicatului National al Functionarilor Publici, Sebastian Oprescu, a declarat pentru stirile Mix FM:
Sebastian Oprescu

despre Garda Financiara
"Toate acestea se pot realiza prin adoptarea Statutului personalului din administratia fiscala si un act normativ, care se cere de mai mult timp, Statutul personalului Garzii Financiare. Conform Legii Garzii Financiare, comisarul Garzii Financiare este functionar public cu statut special, iar drepturile si obligatiile specifice sunt stipulate in statutul special.

Din acest motiv noi am reluat actiunile de protest", a declarat Sebastian Oprescu.

Sindicatele au declansat procedura strangerii de semnaturi de la functionarii din Garda Finaciara, ANAF si din alte institutii din domeniul controlului. Actiunea va continua pana joi, cand se va stabili exact calendarul protestelor. Liderul de sindicat declara ca ministerul Finantelor refuza sa discute cu protestatarii.


Sebastian Oprescu

ministerul Finantelor refuza sa discute cu protestatarii
"Domnul ministru nu vrea sa aiba un dialog si o pozitie de a ocoli un conflict de munca la nivelul unor institutii publice, atunci este exclusiv problema dumnealui. Intelegere din partea noastra a existat, acum trebuie sa fie si o responsabilizare a palierului politic al ministerului de Finante", sustine Sebastian Oprescu.

Contactat de MIX FM, ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu s-a aratat surprins de actiunile sindicale si sustine ca nu stie ce revendicari au.

Sebastian Vladescu

sustine ca nu stie ce revendicari au functionarii
"Nu stiam ca domnul Oprescu face greva. Am primit o hartie din partea domniei sale, in care imi comunica ca exista un set de revendicari si l-am rugat sa-mi comunica care sunt aceste revendicari in scris si pe baza hartiei pe care o astept de la domnia sa si, asa cum m-am mai intalnit in trecut si-am rezolvat problemele, sunt gata sa ma intalnesc din nou cu el.

Dar, deocamdata, n-am decat un document in care spune ca are revendicari. Cand voi sti care sunt revendicarile si care e soliditatea acestora ma voi intalni din nou si cu domnul Oprescu", a comentat Sebastian Vladescu.

Daca functionarii din administratia fiscala ar intra in greva, activitatea de incasare a taxelor si impozitelor va fi perturbata.

sursa Radio MIX, 06 mar 2006



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 May 2006 - 10:51 PM

te doare capu' frate
au ajuns si astia sa ceara bani :shock: a innebunit lupu !!
nu le ajung bai nene spagile ??? :evil:
asta e culmea nesimtirii

p.s. nu e cam veche stirea ?




#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2006 - 11:04 PM

ba da.. dar am listat-o pt ca maine e greva :lol: :lol: :lol:



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 May 2006 - 11:18 PM

astia merita batuti frate :D
nu pot sa cred atata nesimtirecaz concret: eram la adm depuneam bilanturi, vineo gagicutza (blonda) si intreaba ce pateste daca nu a depus declaratie de inactivitate pana pe 28.02; ii spune doamna de la ghiseu sa ia la ea 1 mil si sa vina cu declaratia... intreaba gagica daca se duce la casierie sa plateasca; doamna ii spune: treci inatai pe lamine
asta in cazu in care e amenda 5 miliaone
vroiam sa-i spun ca poate face bilant cu sume 0 dar am lasat-o ca parea fericita :lol:



#5 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 May 2006 - 02:53 PM

Functionarii primesc spaga , noi dam spaga ......
E mai simplu sa lucrezi in neregula si sa dai spaga ca sa ti se treaca cu vederea neregulile .
Cerc vicios ..........



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 03:39 PM

ggf a spus:

Functionarii primesc spaga , noi dam spaga ......  
E mai simplu sa lucrezi in neregula si sa dai spaga ca sa ti se treaca cu vederea neregulile .
Cerc vicios ..........
ggf, cu tot respectul :P , cred ca este practic imposibil sa fii de nota 10 in haosul asta ... si fiindca amenzile pt. orice rahat sunt de plangi cu vorbe, normal ca preferi sa dai o spaguta si sa scapi mai ieftin... nu e vb de un cerc vicios ci de un sistem bolnav cu totul.
depunem lunar minim 7 decl./docum. : 100, 2 cass, cas, itm, state sal., somaj !!! plus decl. 300 - minim trimestrial, + mediu, + .. daca oi fi scapat vreo una.. + 2 bilanturi anual, + decl. CA, + fise fiscale ...
nu am vazut amenda mai mica de 5 mil. pt orice, cu 50 % reducere in 48 de ore = 2.5 mil., asa ca.. sistemul te obliga !!!
..... nu ca e mai usor sa lucrezi in neregula si sa dai spaga ca sa ti se treaca cu vederea neregulile, nimeni intreg la cap nu pleaca de la premisa ca lucreaza cu buna stiinta in neregula ca se scoate cu spaga, parerea mea, nu te supara !



#7 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2006 - 03:49 PM

aviz amatorilor:

ptr. depunere declaratii cu intarziere (la admin. financiara), amenda 2.500.000 lei vechi.
eu am depus ieri 9 declaratii 100 si 9 deconturi...tot 2.500.000 lei.
ptr. bilantul la 30.06.2005... amenda 15.000.000 lei vechi.

de spaguta nu a fost vorba ca erau prea vechi.



#8 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 May 2006 - 03:50 PM

Eh , fiecare cu experienta lui :lol:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 04:16 PM

cred ca eu nu am inteles bine, ca stiam de amenda 2.5 mil. de fiecare decl. nedepusa in termen... nu pt. oricate depui.

floris, chiar ti le-a luat pe toate 18 decl. cu numai 2.5 mil. lei vechi ?? te intreb ca am si eu cateva, tot mai vechi, la o firma pe care o refac si chiar ma intereseaza mult de tot ! :D



#10 MONNA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 May 2006 - 05:38 PM

am citit opiniile voastre de pina acum,se pare ca fiecare scrie dupa cite a patimit
eu m-am troznit cu garda de cam 7 ori pina acum si nu am reclamatii-dimpotriva sint persoane cu pregatire si civilizate.
niciodata nu mi-au pus in circa intentionat-doar,doar o pica ceva-lucruri neadevarate,mai bine zis interpretabile.si in plus mi-au mai servit si niste invataturi de bine,perfect legale.
M-am ciocnit si de control fiscal-cam 2 luni de munca cot la cot cu ei si am dat de 3 persoane de la s.2 deosebit de civilizate,care nu urmareau sa taie
totul,doar doar n-o mai ramine tva de recuperat ,ci au procedat decent si corect-nu mai spun ca poate au fost si indulgenti la unele chestii-ca eu poate daca eram in locul lor nu le lasam.
au si ei responsabilitatea lor,sint controlati de curtea de conturi
si am si invatat o groaza ce lucruri folositoare de la ei.
Asta nu inseamna ca un protocol nu a fost,dar vedeti e una spaga ca esti vinovat si alta protocol ca oameni sintem.
Pina la urma daca nu ai depus declaratii ,ce astepti-felicitari?
nu mai da spaga si plateste amenda.
am avut si situatie acum 10 zile cind o functionara de la administratie nu a vrut sa primeasca un simbolic cadou care il faceam eu personal,nu spaga ca eram in ordine-dar a avut o rabdare de fier sa caute si sa dreaga ceva gresit de colegele ei cu cca 1 an in urma.
cred ca spagi iau aia mai mici de la ghisee,si uneori profita de lipsa de pregatire si naivitatea celor care au real probleme.
vin cu declaratii nedepuse tot felul de babute sau patronasi fara contabili,nu inteleg nimic,mai ales la 010 si normal ca micii functionari ii ciupesc.
Totul e discutabil
MIRELA



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 05:50 PM

MONNA a spus:

Pina la urma daca nu ai depus declaratii ,ce astepti-felicitari?
chiar nu cred ca se pune problema in termeni ironici ca astia... de felicitari ... se pot intampla cate nu gandesti, situatii de forta majora... nu e bine sa generalizam. din fericire, la mine nu a fost cazul pana acum, dar a fost la o prietena in locul careia nu ti-as dori sa fii !

MONNA a spus:

nu mai da spaga si plateste amenda.
atat timp cat spaga e sensibil mai mica decat amenda, cu greu se poate face ce spui tu asa imperativ ...



#12 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 12 May 2006 - 06:25 PM

Bilant 2005 nedepus la termen, 5.000.000 ROL si nu se plateste jumatate daca platesti in termen de 24 sau 48 de ore! Se plateste tot 5.000.000 ROL.



#13 MONNA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 May 2006 - 07:23 PM

poate n-am fost bine inteleasa
nu am vrut sa fiu imperativa
dar atit paronul,mai bine zis administratorul,cit si contabilul trebuie sa isi asume si obligatiile si riscurile ocupatiei sale.
are de ales intre a face treaba de mintuiala si atunci trage ponoasele o data si o data,si a face totul cum sepoate mai bine si atunci doarme linistit noaptea si are cit mai putine incurcaturi-si gauri in buzunar.
MIRELA



#14 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 12 May 2006 - 08:03 PM

Bilant nedepus iunie 2005, avertisment! Fara spaga si cu o politete de invidiat. :wink:



#15 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2006 - 09:27 PM

dexter, voi din Timis va nasteti politicosi. bravo voua!

eu cred ca as fii socata sa-mi spuna aia de la admin. "aveti advertisment ca nu ati depus bilantul la timp" si pe deasupra sa-mi si zambeasca politicos.

Otilia, da... am platit 2.5 mil ptr. toate declaratiile la admin. sector 1.

(iulie 2005-martie2006) + decl 101 ptr. 2004 + decl 010 care trebuia depusa in luna mai 2004
dar m-au trecut caldurile cand am auzit de 15 mil ptr. bilantul de la 30.06.2005



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 09:35 PM

super tare, floris, bravo !!

ma interesez si eu la sectorul 6, ca acolo am ceva, merci mult de tot de pont.



#17 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 May 2006 - 10:13 PM

kimba a spus:

Bilant 2005 nedepus la termen, 5.000.000 ROL si nu se plateste jumatate daca platesti in termen de 24 sau 48 de ore! Se plateste tot 5.000.000 ROL.

Nu este chiar asa.
Legea contabilitatii:

CAPITOLUL VI: Contraventii si infractiuni
Art. 41
Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt savârsite în astfel de conditii încât, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
...
2.nerespectarea reglementarilor emise de Ministerul Finantelor Publice cu privire la:
...
e)întocmirea si depunerea situatiilor financiare periodice stabilite potrivit legii;
f)nedepunerea declaratiei din care sa rezulte ca persoanele prevazute la art. 1 nu au desfasurat activitate;
g)publicarea situatiilor financiare anuale, potrivit legii.
3.prezentarea de situatii financiare care contin date eronate sau necorelate, inclusiv cu privire la identificarea persoanei raportoare.
Art. 42
(1)Contraventia prevazuta la art. 41 pct. 2 lit. g) se sanctioneaza cu amenda de la 20.000.000 lei la 300.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 1, cu amenda de la 10.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. c) si d), cu amenda de la 4.000.000 lei la 50.000.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. a) si B), cu amenda de la 3.000.000 lei la 40.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 2 lit. e), cu amenda de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 3, cu amenda de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, iar cea prevazuta la pct. 2 lit. f), cu amenda de la 1.000.000 lei la 2.000.000 lei. Criteriile în functie de care se stabileste nivelul amenzii se coreleaza cu nivelul cifrei de afaceri.
(2)Amenda pentru neîndeplinirea obligatiei prevazute la art. 41 pct. 2 lit. e) este de la 10.000.000 lei la 30.000.000 lei, daca perioada de întârziere pentru întocmirea si depunerea situatiilor financiare periodice este cuprinsa între 15 si 30 de zile lucratoare, si de la 15.000.000 lei la 45.000.000 lei, daca perioada de întârziere depaseste 30 de zile lucratoare. :wink:

Pt. MONNA:
Nu ca nu te-ai facut inteleasa, dar mesajul tau a cazut ca musca-n lapte. Te afli intr-un context aparte. Am si eu clienti care nu au platit amenzi niciodata, fara sa dea vestita shpaga. Dar pentru asta platesc la greu salarii pentru "n" persoane care fac toate draciile de hartii si situatii impuse de haosul legislativ in care ne aflam. Isi permit asta pentru ca activeaza in domenii in care concurenta aproape nu exista, castigurile fiind impresionante.
Cati sunt insa in astfel de situatii? Cum se poate, fara sa tragi tunuri, sa faci fata tuturor solicitarilor?
:roll:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL