Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete masa - deductibilitate cheltuiala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete masa - deductibilitate cheltuiala

19 replies to this topic

#1 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 May 2006 - 10:45 AM

-se pot distribui tichete de masa ( ch deductibila ) pe luna aprilie , daca am pierdere pe cumulat la sfarsitul lunii aprilie ?; mai precis in lunile ian , febr si martie am avut profit deci am putut acorda tichete masa, dac a in aprilie am pierdere atat in luna cat si pe cumulat...... pot sa le acord dar pe ch nedeductibila? ...........si atunci nu am facu t nici o afacere..........
- sau as putea sa acord retroactiv pe o luna in care am avut profit, cred ca nu este nici o problema atat timp cat Sc 121????
daniela



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 14 May 2006 - 11:45 AM

Mama... ce incurcatura :shock:
Nu are nici o legatura rezultatul (profit/pierdere) cu deductibilitatea chelt. cu tichetele de masa. :roll:




#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 May 2006 - 02:20 PM

eu shtiu ca cheltuiala cu tichetele de masa este deductibila atata timp cat la sf anului trecut ai avut profit. daca la sf lui 2006 iesi pe pierdere, at ch devine nedeductibila.



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 14 May 2006 - 06:15 PM

Unde scrie? :shock:



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 May 2006 - 06:21 PM

in legea care-ti vine odata cu contractul facut cu distribuitorii de tichete. (vezi sodexho pass)



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 14 May 2006 - 10:46 PM

Probabil ca despre asta este vorba:
Legea nr. 142 privind acordarea tichetelor de masa, publicata in Monitorul Oficial nr. 260 din 13.07.1998
...
Art. 8 - (1) Sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de angajator, in limitele valorii nominale prevazute la art. 3, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, iar pentru salariat sunt scutite de plata impozitului pe venitul sub forma de salariu.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) nu se iau in calcul, nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial.

Unde apare conditionarea?



#7 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2006 - 03:41 PM

nu are nici o legatura cu profitul. deductibil in limita unui tichet/zi



#8 barbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:brasov

Postat 21 November 2006 - 11:58 AM

dar daca ai datorii restante la stat mai, poti acorda tichete. am citit oate topicurile si nu am putut trage o concluzie,

multumesc anticipat



#9 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 21 November 2006 - 12:10 PM

din cate am auzit eu nu poti acorda tichete de masa daca ai datorii la stat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:12 PM

ramy



#10 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 21 November 2006 - 04:41 PM

Exista o Ordonanta de urgenta a guvernului nr. 79/2001, cu modificarile facute in 2004 unde se mentioneaza asta, dar se refera la regii autonome, soc si companii nationale sau cu capital majoritar de stat.
Acolo se mentioneaza ca, daca ai datorii restante la bg statului nu poti acorda tichete de masa.

Poate exista si pt SRL -uri normale, dar nu stiu eu

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:12 PM




#11 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 07 February 2007 - 08:25 PM

Exista totusi cineva care a distribuit tichete si le-a considerat deductibile, desi avea datorii la buget, iar controlul a sanctionat acest lucru prin impozitarea respectivei sume?



#12 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2007 - 09:54 AM

Am acordat tichete unui salariat pe luna ianuarie(21 de tichete) dar el a plecat pe data de 15 ianuarie? Cum ar fi corect sa procedez avand in vedere ca nu si-a ridicat lichidarea?



#13 cdaniela99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 March 2007 - 10:01 AM

Este pentru prima data cind intru pe acest site sper sa nu tipati la mine ca nu am postat unde trebuie dar chiar nu am gasit nimic legat de ceea ce vreau sa va intreb.

Am 4 studenti angajati cu carte de munca, 4 ore/zi si vroiam sa le dau tichete de masa pentru ca mi se pare avantajos dpdv fiscal.
Contabila insa imi spune ca nu am voie sa le dau deloc tichete de masa iar eu vreau sa le dau macar jumatate din tichetele lunare pentru ca lucreaza 4 ore/zi. Puteti sa ma lamuriti si pe mine in aceasta problema? Sau sa-mi spuneti unde sa citesc sau sa intreb oficial.

Va multumesc pentru un eventual raspuns.



#14 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 18 December 2007 - 09:33 AM

Un magazin primeste tichete de masa de la clienti.Ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi spuna si mie care ar fi notele contabile? Trebuie cumva un registru special pentru aceste tichete primite?



#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 December 2007 - 11:29 AM

Vezi postareaAnaB, la Dec 18 2007, 09:33 AM, a spus:

...care ar fi notele contabile? Trebuie cumva un registru special pentru aceste tichete primite?
Pentru detalii privind contarea si situatiile necesare vezi
HOTARARE nr. 5 din 14 ianuarie 1999
pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa
EMITENT: GUVERN;
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 26 din 25 ianuarie 1999;
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#16 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 07 January 2008 - 06:44 PM

poate posta cineva modelul de tabel centralizator cu situatia tichetelor de masa achizitionate si distribuite de un SRL?
multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:12 PM
citare mesaj anterior




#17 alice_ioanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 29 January 2008 - 04:46 PM

Vezi postareamamadana, la May 14 2006, 10:45 AM, a spus:

-se pot distribui tichete de masa ( ch deductibila ) pe luna aprilie , daca am pierdere pe cumulat la sfarsitul lunii aprilie ?; mai precis in lunile ian , febr si martie am avut profit deci am putut acorda tichete masa, dac a in aprilie am pierdere atat in luna cat si pe cumulat...... pot sa le acord dar pe ch nedeductibila? ...........si atunci nu am facu t nici o afacere..........
- sau as putea sa acord retroactiv pe o luna in care am avut profit, cred ca nu este nici o problema atat timp cat Sc 121????

din cate stiu eu problema asta e doar in ceea ce priveste tichetele cadou :)



#18 inceputu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 April 2008 - 07:56 AM

Buna,
care este suma maxima deductibila la tichete de masa cadou?

Va multumesc!



#19 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 April 2008 - 08:43 AM

Vezi postareainceputu, la Apr 4 2008, 07:56 AM, a spus:

care este suma maxima deductibila la tichete de masa cadou?
Intrebarea e neclara. Ori e vorba de bonuri de masa (doar pt.produse alimentare), ori de tichete cadou (pentru orice produse). Exista legi diferite pentru fiecare.
Tichetele de masa se pot acorda tuturor angajatilor, lunar, maxim cate un tichet pentru fiecare zi efectiv lucrata.
Tichetele cadou se acorda la ocazii sau in campanii promotionale. Cred ca la astea te referi. Daca se acorda salariatilor, pentru deductibilitate exista un plafon ca la orice cadou dat angajatilor: "...cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile"
Vezi:
- Legea 193 din 17.05.2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa;
- HG 1.317 din 20.09.2006 NM privind tichetele-cadou si tichetele-cresa;
- Codul fiscal actualizat.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 04 April 2008 - 08:49 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#20 inceputu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 April 2008 - 09:00 AM

multumesc frumos!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:05 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL